https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zeleni-jurecka-uz-zase-micha-beton-proti-vode-a-suchu-jde-ale-o-obnovu-krajiny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Strana zelených: Jurečka už zase míchá beton proti vodě a suchu. Jde ale o obnovu krajiny

23. srpna 2016 | Strana zelených
Ministerstvo zemědělství chystá v souvislosti s bojem proti suchu a na ochranu před povodněmi mimo jiné čtyři velká vodní díla a dvě menší vodní nádrže na Rakovnicku. Zhruba 16 miliard korun, které hrozí, že stát v příštích deseti letech zaplatí za vodní nádrže, přitom nijak neřeší hlavní příčinu sucha a potažmo záplav, kterou je vysoká míra odvodnění české krajiny.

“Chybou minulosti byl princip: voda musí odtéct z krajiny rychle, nejlépe do monstrózních betonových nádrží. I proto máme dnes rostoucí problémy s častým suchem a naopak nezvladatelnými povodněmi. Ministr Jurečka ale místo toho, aby obnovoval přirozenou schopnost krajiny vodu zadržovat skrze šetrnější zemědělství a obnovu původních meandrů řek a údolních niv, plánuje nové betonové přehrady za miliardy jako za totáče. Sakra, lidovec Jurečka by mohl vědět, že chybovat je lidské, setrvávat v omylu ale ďábelské,” prohlásil předseda Strany zelených Matěj Stropnický.

“Čím více je v krajině biotopů, tím je krajina stabilnější a zákonitě se zvyšuje i biodiverzita. Pokud v krajině vytvoříme mnohahektarovou zátopu, vzniká jednolitá vodní plocha – taková obdoba smrkové monokultury. Avšak když zvolíme více malých vodních prvků, vzniká pestrá mozaika společenstev a krajina se může lépe vyrovnávat s negativními vlivy, jako v případě lesů s bohatou druhovou skladbou,” vysvětluje krajinář a ekolog Vilém Jurek (SZ).

Zde (www.zeleni.cz/wp-content/uploads/2016/06/Sucho.pdf) naleznete podrobný návod Strany zelených na to, jak na úrovni krajských samospráv prakticky a účinně řešit dopady sucha i riziko povodní.
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist