https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zeleni-podporuji-studentske-stavky-za-klima
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Strana zelených: Zelení podporují studentské stávky za klima

12. března 2019 | Strana zelených
Strana zelených podporuje středoškolské klimatické stávky Fridays for Future plánované na pátek 15. 3. Ty v loňském roce odstartovala mladá Švédka Greta Thunberg a inspirovala tak lidi po celém světě. Listinou základních práv a svobod garantované právo na stávku a vyjádření názoru by nemělo být upíráno ani dospívající generaci, zejména v tématech, která ovlivňují její budoucnost.

Nebýt netečnosti většiny politiků a dospělých by si studenti a děti mohli v klidu užívat života. Takhle musí bít na poplach. V říjnu 2018 vydal Mezivládní klimatický panel OSN zásadní varování. Zbývá nám nanejvýš 12 let, abychom odvrátili ekologický kolaps. Česku hrozí nezvládnutelný úbytek vody pro lidi, zemědělství i průmysl či vymírání živočišných druhů s nedozírnými následky. Děkujeme středoškolákům za jejich aktivitu.

„Listina základních práv a svobod garantuje zaměstnancům právo na stávku jako krajní prostředek prosazování jejich zájmů. Bylo by proto nemístné studentům vyčítat, že používají podobnou formu protestu v situaci, kdy je klimatickými změnami bezprostředně ohrožena jejich budoucnost. V roce 1989 vyrazili studenti do ulic a se skandovaním „Nejsme děti!“ probudili Čechy a Slováky z letargie. Moc bych si přála, aby se to mladým lidem napříč Evropou podařilo i tentokrát,“ říká Karolina Žákovská, místopředsedkyně Strany zelených

Zelení po celém světě iniciují přijímání mimořádných opatření, úsporné kroky a přepínání na obnovitelné zdroje energie. V Česku je jedním z největších problémů uhelná energetika, která je stále podporovaná ze strany státu. Proto Zelení aktuálně spouští kampaň BEZUHLI.CZ, která sleduje stejné cíle, jako studentské stávky za klima.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist