https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zeleni-podporuji-ukonceni-podpory-motoroveho-paliva-z-palmoveho-oleje-od-roku-2020
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Strana zelených: Zelení podporují ukončení podpory motorového paliva z palmového oleje od roku 2020

31. ledna 2019 | Strana zelených
V pátek 1. 2. 2019, na Mezinárodní den bez palmového oleje, předloží Evropská komise návrh na realizaci ukončení podpory motorového paliva z palmového oleje od roku 2020. Ukončení podpory již odhlasoval v květnu 2018 Evropský parlament, indonéský a malajský palmový průmysl však v Bruselu nadále lobuje za prodloužení jeho podpory i po roce 2019. V evropských metropolích se proto minulý týden uskutečnilo několik demonstrací, kterými chtěli unijní občané upozornit Evropskou komisi, že prodloužení by bylo chybným krokem.

Palmový olej patří mezi nejlevnější rostlinné tuky a jeho použití je dnes natolik rozsáhlé, že pronikl nejen do palivového průmyslu, ale i většiny potravinářských odvětví. Má však svou temnou stránku, před kterou bychom neměli zavírat oči.

Magdalena Davis, místopředsedkyně Zelených a bioložka, k tomu říká: „Pěstování palmy olejné, ze které se palmový olej vyrábí, způsobuje masivní devastaci tropických deštných ekosystémů. Mnoho rostlinných i živočišných druhů se kvůli palmovým plantážím ocitá na hranici vyhynutí, dramaticky se mění místní mikroklima a zvyšuje se půdní eroze. S plantážemi je spojeno i mnoho sociálních problémů – místní zemědělci přicházejí o způsob, jak si udržet tradiční způsob hospodaření a produkovat potraviny pro lokální spotřebu, zaměstnanci plantáží dostávají příliš nízké mzdy a většina výdělku směřuje za hranice k velkým investorům. V neposlední řadě je tu i zdravotní aspekt, protože kvůli vysokému obsahu nasycených mastných kyselin zvyšuje konzumace palmového oleje riziko aterosklerózy a srdečně cévních onemocnění.“

Téma může podpořit každý z nás podpisem petice (https://www.act.transportenvironment.org/cz-CZ) i třeba připojením se k výzvě Den bez palmového oleje (http://www.stoppalmovemuoleji.cz/denbezPO.php), která podporuje vědomý výběr výrobků, které palmový olej neobsahují. Že má tento negativní výběr odezvu se potvrzuje i v českých supermarketech – například někteří výrobci müsli cereálií začali uvádět na přední straně obalu velkými písmeny “bez palmového tuku”.

„Pokud budeme jako spotřebitelé konzistentní, možná přispějeme k tomu, že deštné pralesy budou živit své obyvatele ekoturismem a my ve střední Evropě budeme o trochu zdravější,“ dodává Magdalena Davis.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist