https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zeleni-pokracuji-v-jednani-s-partnery-pro-koalici-v-evropskych-volbach-a-zavedli-spolupredsednictvi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Strana zelených: Zelení pokračují v jednání s partnery pro koalici v evropských volbách a zavedli spolupředsednictví

27. ledna 2019 | Strana zelených
Autor: Jan Perla
O víkendu proběhl v Ústí nad Labem sjezd Strany zelených. Delegáti potvrdili pokračování jednání s proevropskými demokratickými stranami o koalici pro evropské volby. V diskuzi o budoucnosti Evropy vystoupila i místopředsedkyně německých Zelených Jamila Schäfer. Zelení si také schválili změnu stanov a zavedli spolupředsednictví.

Čelní kandidáty do Evropského parlamentu si Zelení zvolili již v prosinci. Stranu do voleb povede předseda Petr Štěpánek, starosta Prahy 4. Na druhém místě je Karolina Žákovská, 3. místopředsedkyně strany a zastupitelka Ústí nad Labem. Dalšími zvolenými kandidáty jsou Matouš Vencálek (Brno), Hana Vacková (Olomouc) a Petr Kutílek (Praha).

Hlavním bodem sjezdu byla debata o budoucnosti Evropy a společném zeleném Manifestu evropských zelených. Zúčastnili se jí Petr Štěpánek, Karolina Žákovská, místopředsedkyně německých Zelených Jamila Schäfer a Michal Berg, člen vedení evropských Zelených. Hlavními tématy byly klimatická změna a naše reakce na ni, boj proti pravicovému extremismu, nacionalismu a xenofobii, snahy o transparentnější a demokratičtější pokračující evropskou integraci a rovnost příležitostí.

„Klíčovým úkolem Zelených bude najít v Evropském parlamentu spojence v boji proti klimatické změně, která ohrožuje celý kontinent i planetu Zemi. Už i v Česku pozorujeme abnormální klimatické jevy a střídání sucha a povodní. Potřebujeme se zbavit závislosti na fosilních palivech v energetice i dopravě,“ zdůraznil Petr Štěpánek.

Kromě evropských voleb řešili Zelení také některé změny svých stanov a volili ombudsmanku strany. Na příštím volebním sjezdu, který by měl proběhnout v lednu 2020, tak budou Zelení volit spolupředsedu a spolupředsedkyni, kteří budou stranu vést společně se stejnými pravomocemi. Spolupředsednictví mají zavedeno například němečtí Zelení či Evropská zelená strana.

Ombudsmankou strany byla zvolena Marie Sehnalová. Ombudsman je smírčím orgánem strany, který má řešit spory mezi členy.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist