https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zeleni-uklizi-cesko
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Strana zelených: Zelení uklízí Česko

6. dubna 2018 | Strana zelených
V sobotu 7. 4. se uskuteční tradiční úklidová akce Ukliďme Česko. Zelení se jako každý rok zapojí ve velkém počtu. Desítky základních organizací pořádají vlastní úklidové akce, další se připojují k jiným lokálním úklidům. Celkově se zapojí téměř 300 členek a členů Zelených.

Na mnoha místech Zelení před lety s uklízecími akcemi začínali v počtu několika málo lidí. Dnes se k nim přidává čím dál více lidí z řad veřejnosti, jako například v Teplicích či v městské části Brno-Komín, kde díky zelené starostce Miladě Blatné organizuje akci tento rok radnice.

„Péče o veřejný prostor je dlouhodobě jedno z nejdůležitějších témat Strany zelených. Jsme rádi, že stále více lidem přijde normální přiložit ruku k dílu a uklízet veřejný nepořádek ve svém okolí. Žijeme v něm ostatně všichni společně,“ říká Magdalena Davis, 1. místopředsedkyně Strany zelených.

Mnoho míst je právě díky Ukliďme Česko čistších a přístupnějších. Jedním z nich je slatinský mokřad v Praze mezi Vršovicemi a Michlí. Do této biologicky zajímavé lokality byl ale řadu let navážen stavební odpad a vzniklo zde několik černých skládek. Po posledních úklidech místní organizace Zelených na Praze 10 už je situace výrazně lepší.

Jinde je úklid možností upozornit na danou lokalitu a její problémy širokou veřejnost. Tak je tomu i v případě zelené pardubické organizace, která v rámci Iniciativy přírodní park Červeňák, jíž jsou pardubičtí Zelení členy, uklízí bývalý vojenský prostor. Červeňák je unikátní kus přírody ve městě, jenž má být znehodnocen výstavbou silniční propojky. V rámci iniciativy společně s dalšími sdruženími a spolky bojují Zelení za zachování tohoto místa a získání tohoto prostoru do vlastnictví města.

Na aktuální problém města upozorní i Zelení z Brna-střed, kteří letos uklidí část takzvaného jižního centra – nevyužitého prostoru, kam by mělo být v případě rozhodnutí vlády přesunuto brněnské nádraží. Tato část města by mohl být pro rozvoj využita i jinak, na což chtějí Zelení, kteří dlouhodobě podporují nádraží v centru Brna, upozornit.

Ukliďme Česko může přinést i nečekaná propojení. V roce 2013 uklízeli Zelení z Prahy 5 kopec Děvín, který je součástí přírodní rezervace Prokopské a Dalejské údolí. Do úklidu se zapojily i děti ze Zařízení pro děti – cizince, Střediska výchovné péče, jehož hlavní činností je integrace nezletilých dětí – cizinců bez doprovodu v České republice. Zelení s dětmi nasbírali dvě desítky pytlů odpadu. Při úklidu děti zpovídaly zelené zastupitele, zajímalo je například, jak v Česku funguje komunální politika.

Věříme, že i letos pomůže akce Ukliďme Česko propojit mnoho aktivních občanů a zlepšit život na mnoha místech České republiky.
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist