https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zeleni-v-utery-navrhnou-ukonceni-spolecneho-podniku-pro-metro-d
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Strana zelených Praha: Zelení v úterý navrhnou ukončení společného podniku pro metro D

15. července 2018 | Strana zelených Praha
Je třeba okamžitě zastavit přípravu společného podniku kvůli výkupu pozemků pro metro D. V úterý to na Radě zastupitelstva hl. m. Prahy navrhne strana Zelených. Důvodem je zařazení metra D do seznamu klíčových staveb v zákoně o předběžné držbě pozemků, což umožní rychlejší a jednodušší vyjednávání s vlastníky potřebných nemovitostí.

„Z našich analýz vyplývá, že zákon o předběžné držbě, který teď konečně prošel ve sněmovně, výrazně zrychlí výkup pozemků pro nové stanice metra. A to i bez účasti soukromých subjektů,“ uvedla radní pro územní rozvoj Petra Kolínská.

Starosta Prahy 4 Petr Štěpánek situaci komentuje takto: „Většinu pozemků v okolí plánovaných stanic metra na Praze 4 má už pod kontrolou DPP, hlavní město nebo naše městská část. Záměr převést tyto pozemky na soukromou společnost považuji za zcela nepřijatelné. Kromě ekonomických rizik jde i o ztrátu veřejné kontroly nad územním rozvojem lokalit, které budou v budoucnu významnými lokálními centry. Ostatní pozemky je třeba získat vyvlastněním za úhradu a ne ztrátovými kšefty s developery“.

Strana zelených již dříve upozornila na to, že společný podnik s Pentou má řadu rizik, které nejsou v projektu vyřešeny. Soukromá společnost by například za pozemky nabízela majitelům příliš vysoké ceny a transakce, částečně hrazené z veřejných prostředků, by byly mimo veřejnou kontrolu.
Zákon o předběžné držbě pozemků se týká klíčových dopravních staveb v Česku a na poslední chvíli se do něj podařilo zahrnout i nové metro D. Už v září nebo v říjnu projedná zákon i Senát a po podpisu prezidenta by v platnost mohl vstoupit ještě letos.

Podobné zákony již urychlují výstavbu strategických silnic, železnic a dalších dopravních staveb v dalších evropských zemích. Vlastníci za své pozemky dostanou přiměřenou cenu, kterou v případě sporů stanoví soud až po zahájení stavby. Odpadne tím mnohaleté dohadování a blokování výstavby ze strany několika málo spekulantů.


Dřívější zprávy k tomuto tématu:
http://praha.zeleni.cz/trojkoalice-spolecny-podnik-je-pro-mesto-prilis-rizikovy/
http://praha.zeleni.cz/souhlas-se-spolecnym-podnikem-neprosel-zastupitele-jej-vzali-jen-na-vedomi/

Kontakt:
Milan M. Deutsch, milan.deutsch@emd-pr.cz, 775 556 587
Petra Kolínská, petra.kolinska@zeleni.cz, 776 552 022
tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist