https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zeleni-varuji-pred-zhorsenim-situace-na-silnicich-zrusenim-omezeni-jizdy-kamionu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Strana zelených: Zelení varují před zhoršením situace na silnicích zrušením omezení jízdy kamionů

27. června 2023 | Strana zelených
Sněmovna bude hlasovat o prolomení zákazu jízdy kamionů v neděli a o svátcích, které předložil poslanec ODS Stanislav Blaha. „Jako Zelení s tím zásadně nesouhlasíme. Namísto toho, abychom sjednotili omezení jízdy kamionů s okolními zeměmi, které je přísnější, situaci na našich silnicích zhoršíme,“ uvedl spolupředseda Zelených Michal Berg.

V současné době je omezena jízda kamionů v neděli a o svátcích mezi 13. až 22. hodinou. V době letních prázdnin navíc v pátek od 17 do 21 hodin a v sobotu od 7 do 13 hodin. „Tato podoba u nás platí již 15 let, prosadili ji v roce 2008 Zelení, když byli ve vládě. Nyní se jej snaží ODS torpédovat,“ uvedl Michal Berg. „Po neschopnosti státu hlídat přetížené kamiony na našich silnicích a dálnicích je to další ústupek kamionové lobby,“ dodal.

Zelení nesouhlasí s rozvolněním pravidel jednak z důvodu snížení bezpečnosti, zvýšením hluku a dalšího znečištění, ale také pro další zhoršení konkurence železniční dopravě. „Přepravu nákladů je potřeba převádět na koleje, tam nicméně dopravci platí mnohem vyšší poplatky. Naopak v Česku jsou poplatky za využívání komunikací kamiony nízké a to láká na naše silnice další přetížené kamiony,“ vysvětluje Michal Berg.

Stále máme možnost tento návrh zastavit. Najděte si prosím na webu sněmovny https://www.psp.cz/sqw/organy2.sqw?kr=1 kontakt na poslance či poslankyni ze svého kraje a napište jim, aby pro tento návrh nehlasovali. Hlasovat se má již tento týden!
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist