https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zeleni-vyzyvaji-k-jednani-o-demokraticke-ekologicke-a-socialni-alianci-pro-letosni-volby-necekejte-pridejte-se
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Strana zelených: Zelení vyzývají k jednání o demokratické, ekologické a sociální alianci pro letošní volby: „Nečekejte, přidejte se“

14. dubna 2021 | Strana zelených
Zelení po ukončení vyjednávání s ČSSD o předvolební spolupráci představili výzvu „Nečekejte, přidejte se“. Za podpory osobností veřejného života vyzývají k tomu, aby ještě pro tyto volby vznikl projekt, který bude usilovat o demokratickou, sociální a ekologickou politiku. „Aktuálně se bavíme s mnoha lidmi, kteří nejsou spokojeni s vývojem v posledních dnech a kteří by chtěli tyto hodnoty hájit,“ uvedl spolupředseda Zelených Michal Berg. „Jsme rádi, že se k výzvě přidaly významné osobnosti občanské společnosti, které potřebu takového projektu také vnímají,“ dodal Berg.

Zelení výzvou k jednání oslovují i další strany či jednotlivce, kteří mají podobné priority. „Naše jednání s ČSSD bylo vedeno zájmem vytvořit spolupracující subjekt i nalevo od politického středu. To se ukázalo jako neproveditelné, přesto ale vidíme smysl ve spolupráci s těmi, pro které je důležitá demokratická, sociální a ekologická politika,“ uvedla spolupředsedkyně Zelených Magdalena Davis.

„Máme tady menší strany jako Budoucnost nebo Idealisté, máme tady lidi, kteří byli aktivní v ukončeném projektu Lidé PRO a chtějí být dál aktivní, a máme tady další osoby zklamané z toho, co se děje v ČSSD. Na všechny tyto lidi míří naše výzva,“ uvedl Michal Berg.

Zelení jsou přesvědčeni, že zhoršující se situace v české politice je důvodem toho, aby se o takovou spolupráci pokusily progresivní síly ještě před těmito volbami. „Nemůžeme si dovolit čekat. Důvodů pokusit se o spolupráci je mnoho: na jedné straně prohlubující se klimatická krize, obnova společnosti po koronakrizi, ohrožení sociálního státu, na druhé straně nebezpečí pokračování vlády ANO s extremistickými stranami, eroze demokratických struktur a maďarský scénář pro Českou republiku,“ vyjmenovává Magdalena Davis.

Představovaný projekt by měl uchopit témata, která jsou pro obnovu Česka po koronakrizi zásadní. „Krize ukázala na značné podfinancování mnohých veřejných služeb. Potřebujeme fungující a kvalitní veřejné zdravotnictví, školství nebo sociální služby. Podpora rodin si zaslouží mnohem více pozornosti, stejně jako zvyšující se nedostupnost kvalitního bydlení,“ uvedla Magdalena Davis.

Abychom mohli zkvalitnit veřejné služby a podpořit potřebné, potřebujeme udržitelnou ekonomiku. „Ekonomika musí být udržitelná jak finančně, tedy s dostatečnými příjmy veřejných rozpočtů, tak udržitelnou ekologicky. Dlouhodobě udržitelné je jen takové hospodářství, které nebude drancovat naše přírodní zdroje a nebude ničit klima, přírodu, krajinu a zdraví, a naopak nabídne dobře placená pracovní místa,“ komentuje Michal Berg.

To vše je ale možné jen v případě, že stát bude fungovat demokraticky a nebude ve vleku oligarchů nebo postranních zájmů. „Potřebujeme proevropské politiky a političky, kteří se dokáží postavit za právní stát, lidská práva, svobodu médií a další demokratické hodnoty,“ uzavřela Magdalena Davis.


Výzva: Nečekejte, přidejte se

„Lidskou svobodu, důstojnost a zdravé prostředí může zajistit jen společnost založená na vzájemné solidaritě, spravedlnosti a respektu k možnostem naší planety. O takovou společnost bychom nyní měli usilovat. Demokratickou, sociální a ekologickou.“

My, níže podepsaní, vyzýváme progresivní politické subjekty od středu doleva, občanskou společnost a další jednotlivce k jednání o spolupráci na společném projektu pro parlamentní volby 2021. Vyzýváme ke spolupráci i ty, kdo jsou zklamáni vývojem v jiných stranách, které původně měly demokratická, sociální a ekologická témata hájit.

Jaký by měl být společný projekt?

Demokratický, protože potřebujeme charakterní politiky a političky, kteří se dokáží bez postranních zájmů postavit za právní stát, lidská práva a další demokratické hodnoty.

Sociální, protože svobodně lze žít jen v solidární společnosti, která nenechá nikoho na holičkách a dokáže zlepšovat životy všech, mimo jiné těch, na které tvrdě dopadla pandemie.

Ekologický, protože dlouhodobě udržitelné je pouze moderní hospodářství, které nebude drancovat naše přírodní zdroje a nebude ničit naši přírodu, krajinu a zdraví.

Demokratické, sociální a ekologické výzvy jsou všechny stejně důležité, není možné řešit jedny na úkor druhých. A je potřeba je řešit společně, nikoliv každý sám. Pojďme o tom jednat.


Výzvu sepsali:
Magdalena Davis a Michal Berg, spolupředsednická dvojice Strany zelených

A dále ji podporují:
Anna Šabatová, bývalá ombudsmanka
Petr Orel, senátor
Ladislav Kos, senátor
Přemysl Rabas, senátor a ředitel Zoo Dvůr Králové
Ondřej Liška, bývalý ministr školství
Václav Hampl, akademik
Johanna Nejedlová, výkonná ředitelka spolku Konsent
Jaromír Švejdík, výtvarník a hudebník
Martin Rozumek, ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům
Jana Smiggels Kavková, genderová expertka a lidskoprávní aktivistka
Tomáš Hajzler, autor a propagátor etického podnikání
Ivana Königsmarková, viceprezidentka Unie porodních asistentek
Milan Štefanec, lidskoprávní a ekologický aktivista
Jarmila Johnová, zakladatelka Pražských matek
Petr Machálek, bývalý ředitel Hnutí DUHA
Milena Bartlová, historička umění, medievalistka
Ivo Bystřičan, filmový dokumentarista
Bohuslav Binka, VŠ učitel, působí na Katedře environmentálních studií FSS MU
a další osobnosti, jejich kompletní seznam najdete na zeleni.cz/vyzva

Chcete ji podpořit také? Napište na vyzva@zeleni.cz!
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist