https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zeleni-vyzyvaji-predsedy-snemovnich-stran-nehrajte-s-babisem-hru-na-dukovansky-tunel-a-zverejnete-smlouvy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Strana zelených: Zelení vyzývají předsedy sněmovních stran: nehrajte s Babišem hru na dukovanský tunel a zveřejněte smlouvy

30. června 2020 | Strana zelených
Zelení upozorňují, že neveřejné jednání předsedů parlamentních stran s premiérem Babišem týkající se utajených smluv na výstavbu nových reaktorů v Dukovanech je vysoce rizikové. „Tím, že předsedové sněmovních stran přistupují na premiérovu hru ohledně Dukovan a akceptují, že smlouvy s ČEZem uvidí jen oni a nikoli veřejnost, která to nakonec celé zaplatí, se stávají spolupachateli tohoto jaderného tunelu,“ komentuje situaci spolupředseda Zelených Michal Berg.

Předsedové stran zastoupených ve Sněmovně se se smlouvami mezi státem a firmou ČEZ mohou seznámit na základě usnesení vládního jaderného výboru na neveřejném semináři. „Vzniká tady precedens, kdy se bez jakékoli opory v zákonech vytváří privilegovaná skupina lidí, která má možnost vidět zásadní smlouvy státu, bez toho, aniž by je mohla vidět veřejnost a také ostatní zákonodárci. Pokud na to předsedové stran jednou přistoupí, bude takto možné obejít veřejnou kontrolu už kdykoli,“ komentuje situaci spolupředseda Zelených Michal Berg.

Zelení se pozastavují zejména nad tím, že na tento netransparentní postup přistoupili i Piráti, jejichž politika je postavena na maximální otevřenosti. „Vyzýváme všechny strany, ale zejména Piráty, aby smlouvy, ke kterým budou mít v rámci tohoto semináře přístup, zpřístupnili veřejnosti. V opačném případě se stanou spoluviníky Babišova a Havlíčkova jaderného tunelu,“ upozornil Michal Berg.

Předsedové stran zastoupených ve Sněmovně se se smlouvami mezi státem a firmou ČEZ mohou seznámit na základě usnesení vládního jaderného výboru. Neveřejný seminář za účasti premiéra Babiše, ministra Havlíčka a vládního zmocněnce Míla má na programu dvě smlouvy mezi státem a ČEZem – rámcovou smlouvu stát – ČEZ a prováděcí smlouvu stát – ČEZ na 1. fázi projektu.

„Samotné smlouvy má vláda schvalovat jen chvíli poté. Premiér Babiš tak bude mít ‚posvěcení‘ od dalších stran a vysoce kontroverzní projekt bude mít i v parlamentu zelenou. To vše bez odpovídající veřejné debaty o tom, zda jsou miliardy do jádra nejlepším možným řešením naší energetiky,“ komentuje postup Michal Berg. „U výstavby jaderných reaktorů se jedná o závazky ve výši stovek miliard korun, které budou muset daňoví poplatníci nebo spotřebitelé energie za elektřinu z jaderných zdrojů zaplatit. Je nepřijatelné, aby se smlouvy připravovaly takto v utajení,“ dodal.

Zelení dlouhodobě upozorňují na to, že výstavba nových zdrojů v Dukovanech bude daňové poplatníky stát stamiliony korun. Více informací najdete na www.nechcemeplatit.cz

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist