https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zeleni-zahajili-v-brne-ostrou-fazi-kampane-slavny-orloj-zakryli-svym-volebnim-trickem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Strana zelených: Zelení zahájili v Brně ostrou fázi kampaně - slavný orloj zakryli svým volebním tričkem

31. srpna 2021 | Strana zelených
Zelení si pro zahájení horké fáze předvolební kampaně vybrali moravskou metropoli Brno. Během tiskové konference zdůraznili svoje programové priority, kterými jsou řešení klimatické krize a související nutnost zvýšit podíl žen v politice a veřejném působení. Obrovským tričkem s nápisem “Dejme zelenou ženám!” a “Stojí nám to za to!” z části zakryli známý maskulinní symbol - slavný brněnský orloj. Svoji podporu Zeleným v úterý také vzkázal tajemný street-artový umělec TIMO.

„Brno jsme si pro zahájení kampaně vybrali proto, že právě jižní Morava se už dnes potýká s dopady změn klimatu nejvýrazněji, ať už jde o extrémní výkyvy počasí, sucho nebo přehřívání měst v letních měsících. Největším úkolem současné doby je, abychom my všichni - politici, firmy, organizace i občané - dokázali spolupracovat a společnými silami snižovat emise CO2 coby hlavní příčiny změn klimatu, a zároveň zmírňovat jejich dopad. Potřebujeme proto proměnit naši dopravu, průmysl a energetiku a zároveň adaptovat naše města, krajinu i způsob hospodaření s vodou a zemědělskou půdou,“ říká lídryně Zelených Magdalena Davis. A dodává: “To vše se nestane, dokud ve veřejném prostoru nebude dost žen. Je totiž statisticky dokázáno, že pro ženy je životní prostředí důležitější prioritou než pro muže.”

Zelení se nebojí o klimatické změně mluvit otevřeně a chtějí ji řešit u jádra problému. Vědci jasně říkají, že klimatická krize má jedinou příčinu - radikální zvýšení skleníkových plynů, především oxidu uhličitého, v atmosféře. Ze všech politických subjektů prosazují Zelení nejrychlejší a nejpromyšlenější cestu k uhlíkově neutrálnímu průmyslu, dopravě a životu člověka vůbec. Jako jeden z návrhů, jak tuto složitou změnu provést, prosazují například zavedení uhlíkové daně, zároveň však i plošné rozdělení výnosů z této daně zpět mezi lidi. Na každého z občanů by tak v České republice připadlo zhruba 6 000 Kč ročně.

Krajský lídr Zelených Matouš Vencálek k zahájení kampaně říká: „Vedle řešení příčin i dopadů změn klimatu se hodláme v kampani zaměřit i na řadu dalších témat, která trápí nejen náš kraj – mimo jiné nedostatek míst v mateřských školách, čím dál dražší a nedostupnější bydlení nebo školství, které prohlubuje sociální nerovnosti namísto toho, aby je pomáhalo odstraňovat. Ale k tomu, abychom mohli skutečně řešit problémy, které trápí naši společnost, potřebujeme, aby v politice a veřejném životě byla reprezentovaná celá společnost, ne jen jedna její polovina. Jsem proto hrdý na to, že Zelené vede do voleb devět žen a pět mužů a na kandidátkách máme vyrovnané zastoupení. Zde v Jihomoravském kraji pak ženy dokonce převažují.“

Příkladem pozitivního působení žen v politice jsou například zelené starostky brněnských městských částí Jana Drápalová, Milada Blatná či Ivana Fajnorová, které ve svých funkcích podporují ekologická opatření směřující ke snižování emisí CO2, přehřívání měst a zadržování vody, jako jsou například zelené střechy, průsakové plochy komunikací a parkovišť nebo zateplování bytových domů.

Na tiskové konferenci vzkázal svoji podporu Zeleným také z Brna pocházející sprejer, writer a street-artista TIMO: “Podporuji Zelené a volím je vždycky, protože jejich program ideově překračuje rámec čtyřletého volebního období.” Během kampaně bude TIMO se Zelenými spolupracovat.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist