https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zemrel-prvni-reditel-miroslav-klapka
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa KRNAP: Zemřel první ředitel Krkonošského národního parku Miroslav Klapka

28. července 2016 | Správa KRNAP
Autor: Radek Drahný, tel: 737 209 900
Správa Krkonošského národního parku oznamuje smutnou zprávu, že předevčírem večer zemřel pan Miroslav Klapka, její první ředitel.

Miroslav Klapka se narodil 22. prosince 1930 v Postoloprtech. Mládí prožil v jižních Čechách. Krátce po absolvování rybářské školy ve Vodňanech v roce 1950 přišel do Podkrkonoší, když se stal pstruhařem v líhni v Petříkovicích u Trutnova. Rybářské období, přerušené vojenskou službou, trvalo do roku 1955, kdy z ekonomických důvodů nastoupil do uhelných dolů v Radvanicích. Jako horník se začal angažovat ve veřejných funkcích na krajské úrovni a v roce 1963 byl nečekaně jmenován ředitelem Správy Krkonošského národního parku, kterou začal od základu budovat. V roce 1969 dosáhl odvelení sovětské vojenské jednotky pryč z rezervace na Rýchorách. V roce 1970 byl z politických důvodů z funkce ředitele odvolán a stal se opět horníkem. Na Správu KRNAP se pracovně, již jako důchodce, vrátil na léta 1991-93, jako chovatel tetřevů na záchranné stanici na Sokolce.

Průkopnické počátky Správy byly skromné - Miroslav Klapka začínal s malým týmem od nuly, aby novou instituci se spolupracovníky rychle stabilizoval, rozšířil a strukturoval. Po pouhých sedmi letech pod jeho vedením měla Správa sedm desítek zaměstnanců a výsledky ochranářské a výchovné práce se znatelně projevovaly v terénu i v myslích návštěvníků a obyvatel hor.

Miroslava Klapku charakterizovalo sebevědomí, přímost a zápal, s jakými se pustil do založení Správy KRNAP a jejího prosazení ve společnosti, s jakými čelil bezprecedentnímu poškození státní přírodní rezervace na Rýchorách okupačními vojáky a s jakými raději odešel zpět do dolů, než by se podrobil sebekritice. Sebevědomí se u něj nijak nevylučovalo se skromností. Při setkáních se současnými pracovníky Správy KRNAP nementoroval a opakovaně zdůrazňoval, že jeho angažmá je historií a že nechce být přeceňován. Vzhledem ke zvyšujícímu se lidskému tlaku na přírodu Krkonoš pro nás však pan ředitel-zakladatel zůstává vzorem, nyní už ne jako pamětník, ale jako legenda. Bude nám chybět.

Čest jeho památce!

Poslední rozloučení s naším prvním panem ředitelem se koná v úterý 2. srpna od 11:00 ve Smuteční obřadní síni v Trutnově.
Radek Drahný, tel: 737 209 900 tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist