Lucie Macháčková "> Zhasnutí vily a kostela upozorní na nutnost ochrany klimatu - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zhasnuti-vily-a-kostela-upozorni-na-nutnost-ochrany-klimatu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Město Kopřivnice: Zhasnutí vily a kostela upozorní na nutnost ochrany klimatu

22. března 2023 | Město Kopřivnice
Autor: Lucie Macháčková, tel: 556 879 439, 733 145 668
V sobotu 25. března se uskuteční mezinárodní kampaň Hodina Země. Domácnosti, instituce a další účastníci happeningu v tento den od 20:30 do 21:30 zhasnou světla a vypnou elektrické spotřebiče, aby tak upozornili na důležitost ochrany klimatu. V Kopřivnici symbolicky potemní Ringhofferova vila i kostel sv. Bartoloměje.

Ke zhasnutí veřejného osvětlení v sobotu večer nebude město přistupovat kvůli bezpečnosti občanů, proto bude zapojení spíše symbolické. „Stejně jako vloni vypneme 25. března nasvícení Ringhofferovy vily a jelikož letos se k nám připojí také místní farnost, potemní i kostel sv. Bartoloměje. Víme, že toto symbolické gesto planetu nespasí, ale chceme jím dát najevo, že nám není ochrana klimatu lhostejná a zamýšlíme se nad svou spotřebou. Věříme, že se k nám připojí i další, a to nejen v rámci sobotní kampaně,“ uvedla koordinátorka projektu Zdravé město Ivana Holubová.

Město se snaží jít v oblasti snižování spotřeby příkladem a v rámci energetického managementu zavádí opatření zaměřená na snížení energetické náročnosti svých budov. Jedná se zejména o zateplování, výměnu oken, tepelných a světelných zdrojů či regulaci vytápění i osvětlení. V loňském roce došlo například k instalaci úsporného osvětlení v tělocvičnách tří místních základních škol, aktuálně se projektuje LED osvětlení pro zimní stadion a krytý bazén, v plánu je také instalace fotovoltaické elektrárny na některé z městských budov. Spotřebu a energetickou náročnost snižuje také městský úřad, kde pokračuje elektronizace, omezování tisku, regulace topení nebo výměna svítidel.

Kampaň Hodina Země se poprvé konala v roce 2007, kdy světla vypnulo přes 2,2 milionu domácností a firem v australském Sydney. Další rok se zapojilo na 370 měst a obcí ve více než 35 zemích a kampaň se proměnila v celosvětové hnutí za trvale udržitelný život. Od roku 2010 se koná i v České republice, kde ji vloni podpořilo 133 obcí, 84 organizací, firem a škol a přihlásilo se také 790 jednotlivců. Dále se zapojily 4 památky a proběhlo 6 akcí pro veřejnost. Bližší informace na www.hodinazeme.cz
Lucie Macháčková, tel: 556 879 439, 733 145 668

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist