https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zimni-prikrmovani-a-akce-za-zviratky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Zvonečník: Zimní přikrmování a akce za zvířátky

18. ledna 2017 | Zvonečník
Autor: Jiří Jakl, tel: 776877565
Nejprve jsme se věnovali problematice střetů ptáků s pražskými mosty a zejména trolejemi na nich. Lukáš Viktora z České společnosti ornitologické nám přiblížil, že v roce 2013 zde byly instalovány rotující odrazky, které se ale jeví jako neúčinné a na mostech stále dochází až ke stovce střetnutí ročně. Magistrátní úředníci ve spolupráci s památkáři již připravili řešení, které počítá s nasazením rotujících odrazek ve větším množství. Další možností je využití také fáborků, které se velice osvědčily v Hradci Králové. Ptáci mají mít podněty v letu, ale bohužel v prostředí Prahy mají celou řadu dalších rušivých podnětů. Proto na odrazy světla z odrazek již ani nereagují.

Poněkud pomíjené je dále plašení ptáků lodní dopravou. Rychle blížící se lodě je ptáky nutí k únikům vzlétnutím a pokud dále stojí most, končí to nezřídka tragicky. K regulaci lodní dopravy v Praze jsme se dále obrátili k primátorskému náměstkovi Petru Dolínkovi a získali jsme jeho následující stanovisko: "Vnímám, že dosud labutě zbytečně hynou na pražských mostech. Podporuji proto lepší zabezpečení mostů a budu se zabývat lodní dopravou, aby lodě na ptáky rychle nenajížděly a nenutily je k rizikovému vzlétání."

Přes možnost regulace světelného znečištění (viz video) a potenciálního problému s invazní husicí nilskou jsme se dostali k vhodnému přikrmování ptáků. Na náplavce se můžeme setkat s výzvou ke krmení ptáků. Řada lidí je krmí v dobré víře, ale mohou jim také spíše uškodit. Krmivo určitě nesmí být plesnivé a slané, různá krmiva jsou také různě vhodná.

Zabývali jsme se preferencemi labutí mezi různými krmivy. Velký úspěch u nich měl baby salát. Chutnaly jim i samotné slupky vařených brambor. Vařené brambory konzumovaly jen rozmáčknuté a stejně jako jablka jen malé kousky. Obilné vločky a kroupy byly zajímavé spíše pro holuby, které ale není vůbec vhodné krmit. O vločky ve vodě mají labutě ohromný zájem, ale jen v mělké vodě se dostanou i k těm rychleji klesajícím ke dnu. Na přísun pečiva do vody ptáci reagovali vysloveně v davu a zřejmá byla jejich preference i před zeleninou. Odborníci se ale shodují, že takto ptáci spíše přibývají na váze, než že by to prospívalo jejich zdraví.

Akci jsme zakončili debatou o ekologických prioritách v Praze a v ČR. Podobnou akci jsme uskutečnili v červnu 2014 a zúčastnili se jí například poslanec Robin Böhnisch či náměstek ministra Vladimír Mana.

Za záštitu akce děkujeme Miloslavu Ludvíkovi, ministrovi zdravotnictví a předsedovi pražské ČSSD. Další podobné akce v lednu uspořádáme v Krči (eko4.cz), na Džbánu (divosarka.cz) a v Čakovicích (praha89.cz).
Jiří Jakl, tel: 776877565 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist