Radek Drahný "> Získali jsme Bludičku - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ziskali-jsme-bludicku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa KRNAP: Získali jsme Bludičku

6. října 2022 | Správa KRNAP
Autor: Radek Drahný, tel: 737 209 900
Tak se jmenuje výjimečný symbolistní obraz malíře Františka Kavána, který díky dotaci Ministerstva kultury České republiky, z programu Integrovaného systému ochrany movitého kulturního dědictví, získalo naše Krkonošské muzeum v Jilemnici do svých sbírek a stane je nedílnou součástí jilemnické Kávanovské galerie.

„Galerie Františka Kavána v Krkonošském muzeu Správy KRNAP v Jilemnici je po expozici o hraběti Harrachovi největším lákadlem k návštěvě jilemnického zámku. Z odborného kurátorského hlediska pro nás bylo důležité Bludičku získat, protože jsme tím zhodnotili celou Kavánovu sbírku,“ říká ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch.

Bludička, je vytvořena kombinovanou technikou uhlu, pastelu a tempery na malířském kartonu o rozměrech 33 x 50 cm. Obraz pochází z roku 1897, je signovaný, datovaný, rámovaný a zasklený.

Autorův příklon k symbolismu se projevil zejména ve druhé polovině 90. let 19. století, po odchodu z Akademie výtvarných umění. Tehdy ho ovlivnily povídky spisovatele Lva Nikolajeviče Tolstého, ale také okruh přátel kolem časopisu Moderní revue. Hledal nový způsob vyjádření a jeho tvorba se obvykle vztahovala buď k básním, ať vlastním či jeho přátel, duševním stavům nebo přírodním jevům. Vyznačovala se experimentováním s různými technikami, často se jednalo o uhel s bělobou, pastel s akvarelem, kvaš nebo barvy Syntonos.

Inspirací mu byl přírodní úkaz fosforeskujících světlušek – svatojánských mušek, zobrazených v krajině bažinatých luk s jezírkem a s oblíbeným motivem vrb, z nichž některé mají podobu fantaskních bytostí; v pozadí se táhne pásmo kopců.

Nový přírůstek doplnil řadu kvalitních symbolistních obrazů jako Rozpomínka měsíční noci mlhavé, Zlatá noc nebo Zoufalství, také vystavených v galerii Františka Kavána, jež je součástí našeho Krkonošského muzea v Jilemnici.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist