https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zitra-v-krajich-startuje-druha-vlna-kotlikovych-dotaci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Zítra v krajích startuje druhá vlna kotlíkových dotací

29. srpna 2017 | MŽP ČR
Autor: Petra Roubíčková, tel: 267 126 396, 739 242 382
Zítřkem odstartuje další vlna kotlíkových dotací. Kraje si v ní rozdělí 3,4 miliardy korun, které na výměny kotlů přímo v domácnostech vyjednal ministr životního prostředí Richard Brabec se svým týmem v roce 2014 v Evropské komisi. Jako první začne zítra žádosti o nové zdroje vytápění v rámci druhé vlny přijímat Karlovarský kraj. Hned v závěsu 5. září začne žádosti přijímat i kraj Moravskoslezský. Lidé v těchto krajích mají tedy reálnou šanci, že budou již v letošní topné sezoně využívat nejenom ekologičtější, ale také finančně úspornější způsob vytápění. Poprvé také kraje zareagovaly na doporučení ministerstva a bude možné podávat žádosti o kotlíkové dotace elektronicky, komfortněji z domova od svého počítače, bez front před krajskými úřady. Na nový zdroj tepla může domácnost získat až 127 500 Kč.

"Kotlíkové dotace jsou revolučním dotačním projektem, který se nám podařilo přímo vydupat ze země, a díky mnoha jednáním s Evropskou komisí jsme našli možnost, jak z evropských peněz podpořit přímo domácnosti, což z evropských dotačních programů běžně nejde," vysvětluje ministr životního prostředí Richard Brabec.

Ve druhé výzvě kotlíkových dotací, která byla ministrem Brabcem vyhlášena 31. března 2017 nejdříve pro kraje (protože právě kraje kotlíkové dotace administrují), rozdělí ministerstvo mezi majitele rodinných domů v ČR 3,4 miliardy korun a počítá s výměnou až 35 tisíc starých kotlů za plynový kondenzační kotel, tepelné čerpadlo, kotel na biomasu nebo automatický kombinovaný kotel.Výše podpory může dosáhnout až 127 500 Kč [více viz 1].

"Výsledkem bude čistší a zdravější ovzduší, zejména v lokalitách, kde je právě vytápění starými kotli hlavním zdrojem prašnosti a úniku škodlivin do okolního prostředí a limityškodlivých látek jsou zde opakovaně překračovány. Domácnosti v těchto prioritních oblastech chceme motivovat k výměnám především a tak automaticky získají bonus ve výši 7 500 korun," vysvětluje ministr Brabec.

Další bonusy pak přináší například kombinace s programem Nová zelená úsporám. Tam odstartují novinky už v pondělí 4. září [více viz 2].

Ministerstvo pro každý kraj stanovilo výši alokovaných finančních prostředků, o jakou mohou žádat a zároveň i povinné počty kotlů, které za tyto prostředky musí kraje vyměnit. Finální podobu podmínek pro občany si tvoří samy kraje, proto se podmínky v jednotlivých krajích mohou lišit. Ministerstvem jsou určeny pouze některé povinné podmínky, jako například výše dotace či povinný ekodesign všech nových kotlů. Ale například to, zda kraj podpoří výměnu celé možné škály zdrojů vytápění, zda bude dotace proplácet žadateli nebo přímo dodavateli, nebo jestli doplatí zbývající část dotace, je na jeho rozhodnutí.

V první vlně kotlíkových dotací lidé vyměnili již přes 20 tisíc kotlů, dalších 8000 výměn je ještě v realizaci. Celkem bylo domácnostem proplaceno už přes 2,3 mld. korun. Největší zájem byl v první vlně o kombinované kotle. Více viz tabulky níže nebo v příloze.

Novinky a více informací o druhé vlně a další citace ministra Brabce:
http://mzp.cz/cz/news_kotl%C3%ADkove_dotace_2.%20vlna

[1] https://www.mzp.cz/C1257458002F0DC7/cz/news_kotl%C3%ADkove_dotace_2.%20vlna/$FILE/P%C5%99%C3%ADloha%20%C4%8D.%204_V%C3%BD%C5%A1e%20podpory.pdf
[2] https://www.mzp.cz/C1257458002F0DC7/cz/news_kotl%C3%ADkove_dotace_2.%20vlna/$FILE/prezentace_kotl%C3%ADky%202.%20vlna%20_final.pdf
Petra Roubíčková, tel: 267 126 396, 739 242 382 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist