https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zlepseni-mobilniho-signalu-ve-vlacich-a-bezpecnejsi-provoz-na-zeleznici
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MPO ČR: Zlepšení mobilního signálu ve vlacích a bezpečnější provoz na železnici

26. dubna 2023 | MPO ČR
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) vyhlásilo výzvu z Národního plánu obnovy, v rámci které podpoří vybudování infrastruktury základnových stanic sítě 5G podél dvou hlavních železničních tratí: Praha – Česká Třebová – Ostrava, Česká Třebová – Brno. Zajistí tak lepší konektivitu pro cestující a infrastrukturu pro bezpečnější provoz na železnici.

„Digitalizace je naší prioritou. Proto jsme vyhlásili výzvu, která pomůže zajistit kvalitní připojení k internetu podél hlavních železničních tratí. Přinese to například zvýšení komfortu cestujících či jejich bezpečnost. V první fázi máme připraveno 120 milionů korun pro zlepšení pokrytí 25 problematických míst na trasách Praha – Česká Třebová – Ostrava a Česká Třebová – Brno,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela s tím, že celkově půjde postupně na investice přes 300 milionů korun. Infrastruktura bude také připravena pro zajištění bezpečnějšího provozu na železnici.

Konkrétně se jedná o finanční pomoc zaměřenou na výstavbu telekomunikačních stožárů nebo věží, pokládku optických kabelů připojujících základnovou stanici k páteřním sítím, zajištění elektrického napájení včetně možnosti využívat energie z fotovoltaiky a instalaci kontejnerů pro technologii.

„Parametry výzvy jsou navrženy pro pokrytí celé škály služeb mobilní komunikace. Společně s připravovanou podporou instalace opakovačů ve vlakových soupravách se bude jednat o komplexní řešení moderní mobilní komunikace na železnici. Sítě 5G přinášejí prostor také pro budoucí inovace v bezpečnosti železniční dopravy. Jsem proto rád, že se nám podařilo připravit tento program podpory, a tím naplnit Programové prohlášení vlády a vládní 5G strategii v této oblasti,“ dodává vrchní ředitel sekce pro digitalizaci a inovace Petr Očko.

Základnové stanice ve vybraných koridorech musí být vybudovány a uvedeny do provozu do 31. prosince 2025. Podrobnosti jsou uvedeny na webu MPO, žadatelé mohou posílat dotazy na e-mail 5g-koridory@mpo.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist