https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zmeny-v-projektu-skautska-energie-vyhled-na-dalsi-obdobi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Skautská energie: Změny v projektu Skautská energie, výhled na další období

3. září 2018 | Skautská energie
Autor: Barbora Trojak
V projektu Skautská energie docházelo dosud každý rok k výběrovému řízení na dodavatele, který nabídne nejvýhodnější podmínky pro všechny naše současné i budoucí zákazníky. Dosud platilo, že se nám takto dařilo dosahovat bezkonkurenčně nejlepších cen (byť ceny nebyly jediným hodnoceným kritériem). Pomohlo k tomu i trochu štěstí, protože jsme soutěžili minulé roky ve velmi dobrých obdobích cenového dna.

Poslední dva roky ale ceny energií na burze rychle rostou a nečeká se, že by se měl tento trend následující roky změnit. Dodavatelé, kteří ceny stanovují na základě nákupních cen na burze, jsou nyní v panice, protože za poslední rok nákupní cena elektřiny stoupla o více než 60 procent – viz následující graf. To samozřejmě neznamená, že celkové náklady na energie zákazníkům vzrostou o tolik procent, jedná se pouze o jednu část (silovou energii) mixu, který tvoří celkové náklady na elektřinu nebo plyn. Vedle této tržní části pak celkové náklady obsahují regulované složky (ceny za distribuci, daně apod.)

Toto výrazné zdražení nákupu musí dodavatelé dříve nebo později projevit do koncových cen zákazníkům, jinak jim hrozí krach. Při každém zdražení mohou zákazníci od dodavatele odejít k jinému. Proto se zdražuje postupně v menších skocích a dodavatelé se zdražení snaží co nejvíce odkládat, aby nebyli první a nepřišli o významné množství zákazníků. Ač tedy řada dodavatelů letos již zdražila, další zdražení musí následovat. Trendu zvyšování cen energií se věnuje řada odborných článků. Pro zájemce přinášíme např. tyto:
https://energetika.tzb-info.cz/109138-ek-ceny-elektriny-porostou-zacit-klesat-by-mohly-kolem-2030
https://www.euro.cz/byznys/konec-levne-elektriny-cesko-ceka-prvni-velky-narust-cen-od-roku-2009-1410142
https://www.euro.cz/blogy/zdrazovani-ze-zasuvky-cena-elektriny-roste-1416707
https://ct24.ceskatelevize.cz/ekonomika/2564215-ceny-elektriny-pro-domacnosti-rostou-analytici-cekaji-pristi-rok-jeste-vyraznejsi

Co dnešní stav na trhu energií znamená pro nás – pro Skautskou energii a její zákazníky?

* cena půjde určitě nahoru a zvýšení nebude zanedbatelné – dodavatelé si nebudou moci dovolit nabídnout nám moc výhodnou cenu s tím, že v průběhu času dokoupí levněji, protože výhled je rostoucí.
* nově budeme soutěžit dodavatele na 2 roky – rostoucí trend znamená, že bude výhodnější cenu fixovat na delší období. Cena může být krátkodobě vyšší než některé jiné aktuální nabídky na trhu, ale věříme, že se to dlouhodobě vyplatí.
* samostatně soutěžíme dodavatele elektřiny a dodavatele plynu – abychom zmírnili růst ceny, umožníme zvítězit dvěma různým dodavatelům. Každý se specializuje trochu více na jednu z komodit, a tím získáme lepší ceny.

Zájem o projekt Skautské energie nás těší. V létě jsme oslavili překonání počtu 10.000 spravovaných odběrných míst. Každý měsíc se přidává 300-500 dalších. Věříme, že i v nastávajícím složitějším období dokážeme projektem zaujmout další a růst bude pokračovat. Časem, až se ceny na trhu více stabilizují, bude opět veliká základna odběratelů významným tlakem na nejnižší možné ceny. Nyní ve fázi dynamického růstu cen může růst našeho projektu znamenat pro dodavatele i větší obavy a nejistotu.

Obrovský počet odbavovaných odběrných míst pro nás znamená velký závazek a potřebujeme zákazníkům zajistit kvalitní odbornou péči. Junák – český skaut provedl poptávkové výběrové řízení na odborného zprostředkovatele a jako nejvýhodnější pro budoucí spolupráci vybral opět společnost Terra Group Investment. I nadále tak TGI zajistí pro zákazníky výpovědi a převod k našemu vysoutěženému dodavateli, v budoucnu provede další výběrová řízení na dodavatele a převody všech zákazníků, aktualizace smluv a řešení případných problémů a potřeb zákazníků (reklamace, změny apod.).

EDIT: Se společností TGI jsme se domluvili, že od roku 2019 nová odběrná místa bude odbavovat společnost Občanům, s. r. o. Jedná se o společnost z holdingu Terra. Pro stávající zákazníky se nic nemění, nadále budou odbavováni na základě plné moci udělené společnosti TGI. Noví zákazníci pak už vystaví plnou moc na Občanům, s. r. o. Vzhledem k úzkému propojení společností kontakty zůstávají stejné – skautska.energie@terragroup.cz a 533 101 335.
Barbora Trojak tisknout poslat  twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist