Aleš Miklík "> Změny ve Strategickém plánu: Ministr chce udělat některé pozitivní kroky, ale problémy krajiny a půdy to nevyřeší - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zmeny-ve-strategickem-planu-ministr-chce-udelat-nektere-pozitivni-kroky-ale-problemy-krajiny-a-pudy-to-nevyresi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: Změny ve Strategickém plánu: Ministr chce udělat některé pozitivní kroky, ale problémy krajiny a půdy to nevyřeší

21. ledna 2022 | Hnutí DUHA
Autor: Aleš Miklík, tel: 604 131 131
Ministerstvo zemědělství v rámci pracovního setkání s nevládními organizacemi představilo návrh změn ve Strategickém plánu Společné zemědělské politiky. Podle Hnutí DUHA obsahuje některé kroky dobrým směrem. Vzhledem k trvající nejistotě o nastavení zásadního environmentálního nástroje, tzv. ekoschémat, a vzhledem ke škrtání rozpočtu některých environmentálních opatření v Programu rozvoje venkova, však není jisté, že se celkové environmentální přínosy oproti předchozímu návrhu skutečně zvýší.

Za pozitivní hodnotí Hnutí DUHA návrh omezení monokultur na 10 hektarů na silně erozně ohrožených plochách, vymezení erozně ohrožených ploch v souladu s tzv. protierozní vyhláškou nebo rozšíření neposečených pásů na loukách a pastvinách jako prostoru pro hmyz. Významný je zejména příslib, že vytvoří ambicióznější nadstavbovou úroveň tzv. celofaremního ekoschématu, jehož nedostatečnost kritizovala i Evropská komise.

Za negativní naopak hodnotí škrty v rozpočtu tzv. Agroenvironmentálně-klimatických opatření (AEKO), kde škrty dosahují v některých opatřeních až 75 %, nebo že nezvýšilo ekologické podmínky v základní úrovni ekoschémat. Pokud se významně nezvýší ambice ekoschémat, a nevykompenzují se tak škrty v rozpočtu AEKO, celkové environmentální přínosy oproti předchozímu návrhu by mohly být i nižší.

Ekologické organizace dlouhodobě poukazovaly na to, že návrh předchozí vlády dostatečně nepřipraví krajinu na dopady klimatické změny (např. skrze obnovu mezí, remízků a mokřadů) a nezastaví pokles biodiverzity či degradaci půdy. [1] Jakkoli návrhy změn mohou přinést zlepšení pro životní prostředí, je zřejmé, že zatím nevyřeší problémy, kterým krajina a půda čelí.

Martin Rexa, koordinátor zemědělské kampaně Tohle žeru Hnutí DUHA, řekl: „Jsme rádi, že si pan ministr Zdeněk Nekula uvědomuje potřebu navýšit ekologické ambice zemědělských dotací. Vítáme proto i některé kroky, jako je omezení monokultur a příslib zlepšení ekoschémat, které to skutečně potřebují. V návrzích změn však vidíme i rizika pro celkový přínos pro krajinu a půdu. Vytvořit ambiciózní ekoschémata bude klíčové pro vykročení na cestu k šetrnějšímu hospodaření. Bohužel už je však nyní téměř jisté, že v celkovém obrázku nové zemědělské dotace nedokážou připravit naši krajinu na dopady klimatické změny, ochránit naši vodu před znečištěním pesticidy nebo zastavit pokles biodiverzity. A to bude v neprospěch všech, i zemědělců.”


Kontakty:
Martin Rexa, koordinátor zemědělské kampaně Tohle žeru Hnutí DUHA, 775 894 642, martin.rexa@hnutiduha.cz

Poznámky:
[1] Odkazy v poznámkách a kontaktech uvádíme zelenou barvou:
https://hnutiduha.cz/aktualne/ekologicke-organizace-pisi-ministrum-tomanovi-brabcovi-nepromarnete-dalsi-roky-nastavte
https://hnutiduha.cz/aktualne/zmente-zemedelske-dotace-jinak-nenaplnite-predvolebni-sliby-koalicni-smlouvu-ekologicke

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist