kristyna.hofmanova@commlab.cz "> Znáte je? Online služby, které šetří životní prostředí i vaše peníze - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/znate-je-online-sluzby-ktere-setri-zivotni-prostredi-i-vase-penize
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Swappie: Znáte je? Online služby, které šetří životní prostředí i vaše peníze

12. června 2023 | Swappie
Autor: kristyna.hofmanova@commlab.cz, tel: 731228314
Tyto trendy vám umožní aktivně přispět k ochraně životního prostředí a zároveň získat výhody pro sebe. Proto přinášíme přehled pěti služeb, které jsou i v České republice dostupné všem zdarma:

ELEKTROODPAD A MOBILNÍ TELEFONY
Elektronický odpad je nejrychleji rostoucím druhem odpadu na světě. Elektronika, která předčasně končí na skládkách nebo není řádně recyklována, představuje obrovskou zátěž pro přírodu. Produkuje vysoké emise CO2 a spotřebovává vzácné materiály. A na konci své životnosti je pro životní prostředí toxická. Cílem je proto používat elektronická zařízení, jako jsou chytré telefony, co nejdéle a po jejich opotřebení je řádně recyklovat. Pro vyhození drobných domácích spotřebičů, baterie nebo třeba zařízení pro zahřívaný tabák, navštivte web kamsnim.cz. Tam se dozvíte, kde je nejbližší sběrné místo a jaké druhy elektroodpadu sem můžete zavést – možná vás překvapí, co vše lze tímto způsobem recyklovat.

Swappie
Potřebujete nový iPhone? Ať už chcete novější technologii, lepší výdrž baterie, nebo je váš iPhone rozbitý, Swappie vše vyřeší. Ve Swappie můžete svůj starý iPhone zpeněžit - v jejich vlastních laboratořích ho opraví a posunou dál. A protože chytré telefony nemají datum spotřeby, můžete si přes Swappie koupit nový nebo repasovaný iPhone. Ušetříte tak 78 % emisí CO2, které vznikají hlavně při výrobě a prvním roce používání iPhonů. Swappie také recykluje 99 % vyměněných dílů. Pomáháte však nejen životnímu prostředí, ale i své peněžence - repasovaný telefon bude vždy levnější než nový. Nic tím neriskujete - telefon můžete vrátit bez udání důvodu, navíc s 12měsíční zárukou.

POTRAVINY
Potraviny jsou jednou z nejdůležitějších položek domácího rozpočtu a stále se s nimi plýtvá. Vzniká zbytečný odpad, který se na skládkách rozkládá na metan, čímž se plýtvá cennými zdroji a našimi penězi. Nikdo nechce zbytečně vyhazovat jídlo, ale všichni jsme zároveň zaneprázdněni. Je těžké mít přehled o tom, kterým potravinám v lednici končí doba spotřeby. Aplikace jako Nesnězeno, Nosh nebo NoWaste přišly s řešením.

Nosh nebo NoWaste
S trochou investovaného úsilí a času vám tyto aplikace poskytnou dokonalý přehled o tom, co se nachází ve vaší lednici, mrazáku, spíži nebo lékárničce. Jsou zdarma, i když k jejich používání potřebujete znát základy angličtiny. Integrují řadu funkcí - zapisujete si, co jste nakoupili a kolik jste toho spotřebovali. Na oplátku vás upozorní, když se blíží datum spotřeby. Aby vám usnadnily konzumaci potravin, připraví pro vás také recepty s použitím daných surovin a navíc vám před dalším nákupem vytvoří nákupní seznam. Upozorní vás také na to, co kupujete zbytečně. Nejlepší funkcí však je, že do aplikace můžete přidat více členů domácnosti, takže mezi ně můžete nákupy potravin snadno rozdělit bez větších potíží.

Nesnězeno
Podobné aplikace jsou v zahraničí hitem a konečně se můžeme těšit na první svého druhu i v České republice. Původně maďarské Nesnězeno je platforma, která umožňuje restauracím, pekárnám a hotelům prodávat neprodané, ale kvalitní potraviny se slevou 40-70 %. V Nesnězeno najdete jídlo za dobrou cenu, ale také snadno zabráníte plýtvání potravinami. Aplikace vám ukáže aktuální nabídky jídel a balíčků s jídlem s cenou v restauracích a obchodech ve vašem okolí.

Nesnězeno zatím funguje v Praze, Brně, Ostravě a Olomouci. Doufejme, že se rozšíří do celého Česka a zvýší se počet restaurací, ze kterých se čerstvé a nesnědené jídlo ještě dostane na stůl lidí a neskončí na skládce.

CESTOVÁNÍ
Další významnou oblastí, kde aplikace přinesly větší udržitelnost, je cestování. Díky pokroku v této oblasti mohou lidé efektivněji plánovat své cesty a minimalizovat spotřebu pohonných hmot nebo spojovat své cesty s dalšími lidmi.

BlaBla Car
Ve většině aut na českých silnicích sedí pouze řidič. To je jednak nešetrné k životnímu prostředí, jednak neekonomické. V Česku již několik let úspěšně funguje BlaBla car - aplikace, která nabízí řešení a propojuje řidiče a cestující, aby mohli cestovat společně a dělit se o náklady na cestu. Je ideální pro lidi, kteří mají při cestování rádi společnost a rádi poznávají nové lidi.

Cesta vás jako cestujícího může vyjít dokonce levněji než vlakem nebo autobusem a může být mnohem pohodlnější, protože někteří řidiči vás rádi odvezou od dveří ke dveřím. Řidiči a cestující se navzájem hodnotí, takže zejména aktivní uživatelé vozů BlaBla se nemusí obávat, že by někoho pustili do vozu nebo že by si sedli za volant s někým jiným. Zůstane vám nejen více peněz, ale hlavně dobrý pocit z ušetřených emisí.

KNIHY
Obytný prostor, zejména ve městech, je to nejdražší, co si v podobě metrů čtverečních v nemovitostech pořizujeme. Obrovské knihovny se ve stále menších bytech stávají luxusem a lidé si doma nechávají jen knihy, ke kterým mají opravdu silný vztah.

Knihobot
Knihy, které nám nepřirostly k srdci, nebo jazykové knihy, které už nepotřebujeme. Nejjednodušší a nejrychlejší způsob, jak je posunout dál a získat za ně peníze, představuje internetový antikvariát Knihobot. Stačí vyfotit několik knih najednou, zadat svůj e-mail do formuláře na stránkách a stisknout tlačítko odeslat. Knihy od vás zdarma odveze kurýr, poslat je můžete také prostřednictvím Zásilkovny nebo je donést do poboček Levných knih a nově také předat kurýrovi Rohlíku při převzetí nákupu. Tento český startup, který již působí i v zahraničí, nabídne vaše knihy k prodeji. Když se kniha úspěšně prodá, dostanete peníze – dostanete 60 % z ceny prodané knihy, mínus 29 Korun. Tím si doma rychle uvolníte potřebné místo. A možná si z jejich nabídky nějakou knihu vyberete i sami.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

KM

Karla Majerová

29.10.2023 20:41
Swappie je opravdu bomba. Já osobně miluji, když můžu něco udělat pro naši planetu, a ještě přitom ušetřit. Nedávno jsem objevila slevové kupóny na internetových stránkách https://slevovykupon.net/, takže jsou moje nákupy potravin, kosmetiky i oblečení mnohem levnější a já si můžu koupit některé věci, které bych si musela jinak odepřít.
Odpovědět
reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist