https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zoo-dvur-kralove-zbavte-se-starych-elektrospotrebicu-a-podporte-tak-gepardy-v-africe
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ZOO Dvůr Králové: Zbavte se starých elektrospotřebičů a podpořte tak gepardy v Africe

15. srpna 2017 | ZOO Dvůr Králové
Autor: Andrea Jiroušová, tel: 778 717 788
Dvorská zoologická zahrada připravila se společností ELEKTROWIN, zaměřující se na zpětný odběr vysloužilých elektrospotřebičů, projekt, který přispěje na ochranu volně žijících gepardů v Africe. Principem spolupráce je sběr drobného elektroodpadu do speciálního kontejneru umístěného před vstupem do zoo. Finanční výtěžek za každý naplněný kontejner, který vyplatí ELEKTROWIN dvorské zoo, poputuje organizaci Cheetah Conservation Fund sídlící v Namibii.

„Sběr elektroodpadu pro zoologickou zahradu spojuje příjemné s užitečným. Lidé se jednoduše zbaví nepotřebných elektrospotřebičů, které jsou následně recyklovány nebo šetrně zlikvidovány, a přitom pomáhají zvířatům v Africe," říká vedoucí mezinárodních projektů dvorské zoo Jan Stejskal „Pro gepardy jsme se rozhodli zejména proto, že patří k mimořádně ohroženým africkým šelmám – v přírodě už jich je méně než 8000. Na chov gepardů se navíc specializujeme i v zoo, narodilo se tu už více než 80 mláďat.“

Kontejner, do kterého mohou lidé vkládat drobné spotřebiče jako žehličky, fény, elektrické nářadí, varné konvice apod., je umístěn na parkovišti před vchodem do zoo. Zapojit se tak mohou nejen návštěvníci zahrady, ale každý, kdo se potřebuje staré elektroniky zbavit. Za každý naplněný bag přispěje ELEKTROWIN částkou 300 Kč.

„Elektroodpad je dnes jedním z nejrychleji rostoucích druhů odpadu co do množství. Je to způsobeno zejména nízkou cenou elektroniky, která s sebou nese její nižší kvalitu a životnost. Odevzdáním starého elektra specializovaným firmám prostřednictvím speciálních sběrných míst lidé předcházejí hromadění spotřebičů na skládkách, úniku nebezpečných látek do ovzduší nebo půdy a zároveň tak přispívají k nižší spotřebě surovin. Z většiny spotřebičů je totiž možné velkou část materiálu recyklovat a využít znovu na výrobu nového spotřebiče,“ říká Jan Marxt zástupce firmy ELEKTROWIN.

Výtěžek ze sběru elektroodpadu, bude pravidelně předáván organizaci Cheetah Conservation Fund. Ta působí v oblasti Namibie a věnuje se záchranným projektům na pomoc gepardům a vzděláváním už 27 let. Organizace spolupracuje s dalšími institucemi zabývající se ochranou gepardů ve státech Keňa, Tanzanie, Jihoafrická republika a dalších.

Cheetah Conservation Fund - https://cheetah.org/
Andrea Jiroušová, tel: 778 717 788 tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist