Barbara Tesařová "> Zoo Liberec vydává Průvodce zodpovědného turisty a vyzývá veřejnost, aby na dovolených a výletech nepodporovala komerční aktivity s exotickými zvířaty - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zoo-liberec-vydava-pruvodce-zodpovedneho-turisty-a-vyziva-verejnost-aby-na-dovolenych-a-vyletech-nepodporovala-komercni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Zoo Liberec: Zoo Liberec vydává Průvodce zodpovědného turisty a vyzývá veřejnost, aby na dovolených a výletech nepodporovala komerční aktivity s exotickými zvířaty

17. června 2024 | Zoo Liberec
Autor: Barbara Tesařová, tel: 778 717 788
Plavání s delfíny, jízda na slonovi, mazlení s tygříkem nebo selfie s mládětem orangutana – takové zážitky s exotickými zvířaty patří v současnosti k populárnímu turistickému odvětví. Ne všichni si ale uvědomují, co se za nimi skrývá. Každá taková atrakce s exotickým zvířetem spolu s fotografiemi sdílenými na sociálních sítích může mít fatální následky nejen pro dané zvíře, ale následně i pro celý druh. Zoo Liberec ve spolupráci s Českou zemědělskou univerzitou v Praze a Ministerstvem životního prostředí České republiky proto vydávají příručku s názvem Průvodce zodpovědného turisty, která nejen poukazuje na problematiku spojenou s využitím divokých zvířat v turismu, ale také radí, jak rozeznat takovou komerční atrakci od aktivity, která může naopak ochraně daného druhu pomoci. Průvodce je dostupný jak v tištěné, tak i online verzi na webu zoo.

Kdo by nechtěl ohromit kolegy či přátele originálním zážitkem nebo fotkou s nějakým exotickým zvířetem z dovolené. Ne každý si ale uvědomuje, že podobné aktivity a jejich sdílení na sociálních sítích často vedou k týraní daného zvířete, nevědomé podpoře pytláctví i ilegálního obchodu se zvířaty a mohou být příčinou vyhubení celého živočišného druhu.

„Kvůli mláďatům primátů mohou být vybity celé jejich tlupy, mláďata lvů nebo gepardů bývají chována nejdříve na mazlení, aby pak posloužila v dospělosti jako trofej pro lovce v uzavřených rezervacích. V řadě případů nebývají dodržovány ani základní podmínky na prostor nebo potravu daných zvířat. Nehledě na to, že „výchovné“ metody jsou často pro zvířata velmi bolestivé a traumatizující,“ vysvětluje Petra Bolechová, zooložka ze Zoo Liberec.

Za účelem šíření osvěty o problematice turistiky zahrnující aktivity s divokými zvířaty připravila Zoo Liberec průvodce pro zodpovědné turisty. Průvodce poukazuje v šesti krátkých kapitolách (kytovci, primáti, sloni, šelmy, plazi, ptáci) nejen na problematiku spojenou s využitím divokých zvířat v turismu, ale také radí, jak rozeznat atrakci pro komerční účely od aktivity, která může naopak ochraně daného druhu pomoci. I se zvířaty je totiž možné si užít zajímavé zážitky tak, aby přitom nijak netrpěla.

Základní pravidla zodpovědného turisty:
1. Vyhněte se turistickým atrakcím, které nabízí přímý kontakt se zvířaty (hlazení, krmení).
2. Buďte ve střehu u zařízení, která ukazují jen mláďata.
3. Nenavštěvujte zvířecí show s divokými zvířaty.
4. Vyhněte se aktivitám zahrnujícím zvířecí zápasy.
5. Nepořizujte si fotografie s divokými zvířaty a nešiřte je přes sociální sítě dál do světa. Především ne s mláďaty.
6. Při fotografování nechte zvířatům jejich prostor, nenahánějte je, nezatlačujte je do kouta.
7. Nepodporujte aktivity, kde mezi vámi a zvířetem není žádná bezpečná bariéra.
8. Zvířata v přírodních rezervacích by měla mít jen minimální kontakt s návštěvníky.
9. Pozor při nakupování suvenýrů a jídla z neznámých exotických zdrojů.
10. Nekrmte zvířata, a to ani ta pouliční.
11. Když máte pochybnosti, nedělejte to/odmítněte to.
12. Zkušenosti na sociálních sítích sdílejte po pečlivém uvážení, mějte na paměti velký vliv sociálních sítí na mínění veřejnosti.

Příručka je na vyžádání k dispozici v tištěné verzi v Zoo Liberec nebo si ji lze volně stáhnout na webových stránkách zahrady v sekci Ochrana přírody (https://zooliberec.cz/wp-content/uploads/2024/04/PRUVODCE_A5_CZ_web.pdf). Liberecká zoo zároveň plánuje navázat spolupráci s cestovními kancelářemi a leteckými společnostmi s cílem volně šířit průvodce mezi turisty cestující do exotických destinací, především jihovýchodní Asie. Právě v jihovýchodní Asii Zoo Liberec dlouhodobě vede a podporuje celou řadu terénních ochranářských a výzkumných projektů.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist