https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zoologicke-zahrady-pomahaji-chranit-prirodu-po-celem-svete
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ZOO Liberec: Zoologické zahrady pomáhají chránit přírodu po celém světě

25. října 2017 | ZOO Liberec
Autor: Barbara Tesařová, tel: 778 717 788
Moderní zoologické zahrady se nezaměřují jen na chov ohrožených druhů zvířat ve svých zařízeních, čím dál častěji se ale zapojují i do záchranných projektů působících přímo v místě výskytu daného druhu. Řada českých zoo v tomto směru úzce spolupracuje s Českou koalicí pro ochranu biodiverzity (CCBC), jejíž vznik iniciovala Zoo Liberec. CCBC nyní vydává brožuru, která podrobně představuje a popisuje vybrané mezinárodní ochranářské projekty, které české zoologické podporují.

Česká koalice pro ochranu biodiverzity (CCBC – Czech Coalition for Biodiversity Conservation) je
platformou organizací a jednotlivců, jež jsou nositeli projektů působících nejen v České republice, ale zejména v Africe, Asii a Střední Americe. Jedná se o projekty, které již řadu let působí na poli rozvojové pomoci a udržitelného rozvoje (United Vision, myELEN, Veterináři bez hranic, Kedjom-Keku, Maendelo, Green Books, Kola pro Afriku) a ochrany biodiverzity (Faunus, The Kukang Rescue Program, Lestari, Mořské želvy, Pesisir Balikpapan, Save-Elephants a Talarak). CCBC tím přispívá k tvorbě, ochraně a rozvoji drobného podnikání, ochraně lidských práv a sociálních hodnot, zvyšování životního standardu a především ochraně zvířat a životního prostředí na čtyřech světových kontinentech.

Pro českou a i zahraniční veřejnost Česká koalice pro ochranu biodiverzity připravila brožuru o všech začleněných projektech, která je dostupná v elektronické podobě na https://view.publitas.com/ccbc-2/brozura/page/1.

Ředitelka Nadačního fondu CCBC Kristýna Nováková o ní říká: „Brožura obsahuje popis projektů, jejich hlavní přínos k ochraně biodiverzity, obrazovou dokumentaci a získané vědecké poznatky. Měla by zajistit komplexní informovanost odborné i široké veřejnosti v ČR a v zahraničí o zapojení zoologických zahrad do projektů na ochranu biodiverzity v zemích, které jsme si zvykli nazývat rozvojovými.“

Česká koalice pro ochranu biodiverzity velmi úzce spolupracuje se zoologickými zahradami po celé ČR (Zoo Liberec, Zoo Ostrava, Zoo Olomouc, Zoo Hluboká, Zoo Hodonín, Zoopark Chomutov, Zoo Děčín a Zoo Ústí nad Labem). Jednou z nezastupitelných úloh zoologických zahrad je jejich zapojení do ochrany přírody v místech, odkud divoká zvířata pocházejí. Jedná se o tzv. ochranu přírody in situ. Ta by nemohla být úspěšná, pokud by se zaměřila pouze na ochranu jednotlivých zvířecích druhů a nezohlednila širší problematiku daného území, včetně komunit lidí, kteří zde žijí.

Moderní zoologické zahrady proto stále hledají nové cesty, jak ve spolupráci s dalšími institucemi, organizacemi a jednotlivci co nejefektivněji sdílet zdroje, zkušenosti a dovednosti v zájmu zachování křehké a stále mizející světové biodiverzity.

„Nejvýznamnějším benefitem platformy CCBC je především to, že propojuje ke vzájemné spolupráci a sdílení zkušeností přední české neziskové projekty, zoologické zahrady a univerzity v České republice i zahraničí. Prostřednictvím těchto institucí můžeme do ochrany přírody a rozvojové pomoci více a efektivněji zapojovat laickou i odbornou veřejnost a motivovat ji k činům,“ dodává David Nejedlo, ředitel Zoo Liberec a jeden ze zakladatelů a členů správní rady CCBC.
Barbara Tesařová, tel: 778 717 788 tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist