https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zpravy-z-kampane-dostbyloplastu-cesko-toci-kelimky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Zprávy z kampaně #dostbyloplastu: Česko točí kelímky

20. února 2019 | MŽP ČR
Autor: Tiskové oddělení MŽP, tel: 267 122 944, 267 122 534
Na kávu s sebou se ročně vyrobí 16 miliard kelímků, které po použití hned končí v koši. Projekt Otoč kelímek má za cíl snížit závratné množství tohoto odpadu, které se sype z českých kaváren. Těch už se připojilo 163.

Každým rokem se v České republice spotřebují desítky miliónů jednorázových a obtížně recyklovatelných kelímků na kávu. Projekt Otoč kelímek si klade za cíl snížit toho číslo na minimum.

Historie prvního českého systému vratných kelímků na kávu Otoč kelímek se datuje od června 2018, kdy se rozjel v trojici olomouckých kaváren. Po osmi měsících trvání projektu už se vratné kelímky točí v 163 podnicích z 21 měst a obcí po celé ČR (viz https://otockelimek.cz/mapa/)

„To, co začalo jako projekt tří kaváren, se ukázalo být životaschopným systémem s velkým pozitivním dopadem na udržitelnost a životní prostředí. Rádi bychom jej rozšířili opravdu po celé České republice,“ říká iniciátor projektu Jan Havránek.

Název Otoč kelímek zdůrazňuje vratnost, znovupoužitelnost nádobí, na kterém systém stojí. Kelímky jsou vyrobeny z plně recyklovatelného plastu s veškerou potřebnou certifikací pro styk s jídlem a nápoji.

Zákazníci si k ceně první kávy v rámci Otoč kelímek musí připravit ještě 50 Kč na vratnou zálohu. S prázdným kelímkem si ji pak mohou vyzvednout na jakémkoli zapojeném místě, nebo ho rovnou vyměnit za další a další kávu s sebou. Tak již nemusíte plýtvat nerecyklovatelnými kelímky, ani litovat, že jste si ten svůj opakovaně použitelný zapomněli doma.

„Nejlepší odpad je ten, který nevznikne. Proto od roku 2018 budujeme otevřený systém vratných kelímků na kávu. Systém, který omezuje produkci jednorázového odpadu, šetří životní prostředí i finance. Vyzkoušejte sami u našich partnerských kaváren, jak snadné to je,“ dodává Jan Havránek.
Tiskové oddělení MŽP, tel: 267 122 944, 267 122 534 tisknout poslat  twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist