https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zverejnete-jmena-kandidatu-a-zadani-pro-noveho-generalniho-reditele-lesu-cr-zadaji-ministra-neziskove-organizace
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA, Transparency Int., Milion chvilek, Rekonstrukce státu a Vědci pro les: Zveřejněte jména kandidátů a zadání pro nového generálního ředitele Lesů ČR, žádají ministra neziskové organizace

Ministerstvo zemědělství vypsalo dne 30. 12. 2021 výběrové řízení na generálního ředitele státního podniku Lesy ČR poté, co tehdejší dočasný ministr Marian Jurečka odvolal z této funkce Josefa Vojáčka.

Lesy ČR byly předtím vystaveny kritice zejména kvůli necitlivým způsobům hospodaření v některých oblastech a chráněných územích a způsobu zadávání veřejných zakázek velkým těžařským firmám.

Organizace Hnutí DUHA, Transparency Int., Milion chvilek, Rekonstrukce státu a zástupci iniciativy Vědci pro les uvítali, že nová vláda ihned zahájila změny v s.p. Lesy ČR a doufají, že směřují k naplnění programového prohlášení vlády, které m.j. uvádí „ve státních lesích zásadně upřednostníme v rámci jejich hospodaření mimoprodukční funkce lesa“ a slibuje i další pozitivní kroky (citace v přiloženém dopisu).

Lesy jsou základní složkou životního prostředí a zásadním způsobem ovlivňují život v krajině, místní klima, schopnost krajiny zadržovat vodu a brání jejímu vysušování, při zachování rozmanitosti hospodářských způsobů chrání také biologickou rozmanitost. Volba ředitele státní organizace bude mít zásadní dopad na fungování státního podniku a tím i plnění všech těchto funkcí více než 44 % českých lesů.

Výběrové řízení ale podle výše uvedených organizací zatím neprobíhá dostatečně transparentně. Ministerstvo například nezveřejnilo zadání a tají jména uchazečů, není jasné, proč stanovilo velmi krátkou lhůtu k podání přihlášek (včetně vypracování koncepce).

Organizace Hnutí DUHA, Transparency Int., Milion chvilek, Rekonstrukce státu a zástupci iniciativy Vědci pro les proto včera zaslaly otevřený dopis ministrovi zemědělství Zdeňkovi Nekulovi a žádají jej o zveřejnění informací o zadání a průběhu výběrového řízení, uchazečích a jejich koncepcí.

„Jak je uvedeno i v programovém prohlášení vlády – lesy jsou naše národní bohatství - není tedy možné postupy v tak zásadním rozhodnutí dělat za zavřenými dveřmi“, píší mimo jiné v dopise.

Výzvou Zachraňme lesy (www.zachranmelesy.cz) vyzývá mimo jiné i k transparentní a ohleduplné péči o veřejné lesy také již více než 82 tisíc lidí.


Kontakty:
Jaromír Bláha, expert na lesní problematiku Hnutí DUHA, 731 463 929, jaromir.blaha@hnutiduha.cz
Petr Leyer, ředitel Transparency International, 721 531 781, Petr.Leyer@transparency.cz
Marie Jahodová, ředitelka Milion chvilek pro demokracii, media@milionchvilek.cz
prof. em. Josef Fanta, lesník, emeritní profesor Univerzity ve Wageningen a Univerzity v Amsterdamu (z iniciativy Vědci pro les), jfanta.cz@gmail.com, 604510241
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist