PR článek
Český kras slaví padesátku
Přečtete si i o rozvoji poznání zdejších jeskyní či o tom, jak se v tomto mimořádně turisticky exponovaném území pracuje s veřejností. Českému krasu je věnován i rozhovor s Vojenem Ložkem mladším, který pracuje na Správě CHKO už několik desítek let.
Ale nejen Český kras. O významu mrtvého dřeva ve vodních tocích pro vývoj koryta i biologickou rozmanitost není potřeba ochránce přírody přesvědčovat. Nicméně správci vodních toků mají mnohdy pohled odlišný. O zkušenostech s výzkumem i praxí se více dozvíte v článku Management a monitoring říčního dřeva v Odře v CHKO Poodří.
A jaké mokřady jsou nejvhodnější pro ptáky? Svůj výzkum a jeho výsledky přibližují Vojtěch Šťastný a Jan Riegert. Hydrobiologický monitoring po obnově lučního mokřadu u obce Kruvíř pak shrnuje článek Revitalizace lučního mokřadu a její vliv na vodní bezobratlé živočichy.
Hned dva obsáhlé texty jsou věnovány legislativě. Jitka Jelínková se zaměřuje na možnosti regulace ohňostrojů a používání zábavní pyrotechniky ve světle poslední novely zákona o ochraně přírody a krajiny.
Vladimír Mana pak shrnuje přínosy jednotného environmentálního stanoviska, které vidí jako příležitost ke zjednodušení správních řízení v oblasti ochrany životního prostředí.
V časopise najdete bohužel také dva nekrology – ve věku 93 let zemřel v únoru nestor české ochrany přírody Jan Jeník, na kterého vzpomíná Jan Plesník. A ve stejném měsíci šokovala naši botanickou veřejnost zpráva o odchodu Vítka Grulicha, na kterého vzpomíná hned několik kolegů.
Přejeme zajímavé čtení a hezké jarní dny.
reklama