https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/PR-nase-priroda-6-2013-na-pultech-novinovych-stanku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

PR článek

Naše příroda 6/2013 na pultech novinových stánků

3.1.2014 11:47 (Naše příroda)
Obálka časopisu Naše příroda 6/2013
Obálka časopisu Naše příroda 6/2013
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
I v posledním letošním čísle Naší přírody najdeme spoustu nových informací o přírodě kolem nás! Hned v prvním článku se dozvíme, jak je možné, že datel dokáže bubnovat takovou razancí do stromů, a přitom to neohrozí jeho mozek. Představíme si nedávno objevenou novou varietu střevíčníku pantoflíčku, zjistíme, jakým způsobem „slyší“ sovy a podíváme se do míst, kde je možné najít naši největší masožravku.
 

Víte, co jsou to hálky? Pokud ne, určitě se vám bude líbit článek o nich a vědě, která se jimi zabývá. Krásy z neživé přírody si přiblížíme ve článku o turmalínech a možná se budeme divit, jak snadno je zaměnitelný za jiné drahé kameny. A mimo spoustu dalších zajímavých článků nesmíme zapomenout také na vyhlášení výsledků letošní fotosoutěže – soutěžních snímků se sešlo tolik, že se porota pěkně zapotila, než vybrala vítěze.

Specialista

Je možné, že jste něco podobného zažili sami. Je slunečný jarní den. Na sbírání hub je ještě příliš časné jaro. Listnáče smíšeného starého lesa se teprve chystají ze svých pupenů vyrašit první pomačkané listí. Paprsky vykreslují na zeleném mechu skrze holé větve světelnou mozaiku. Všude se rozléhá ptačí zpěv. Prosluněné paseky hučí v záplavě procitnuvších včelstev. Znenadání se nad vaší hlavou rozezní salva v ničem si nezadajíc hlasitostí a frekvencí s dávkou ze samopalu. Ta se po pár okamžicích opakuje. Jarní námluvy datla černého začaly.

Soví uši a ouška

Sovy odjakživa fascinovaly a udivovaly člověka především výjimečnou orientací v noční temnotě. Některé národy je proto uctívaly, v křesťanském světě je spíš nenáviděly jako spojence temných sil a ďábla.

Turmalín – drahý kámen přitahující popel Turmalín, jeden z nejkrásnějších drahých kamenů vůbec, v sobě skrývá i užitek. Jeho pozoruhodné vlastnosti se využívaly k čištění dýmek a dnes nachází uplatnění v tryskových motorech nadzvukových letedel. Příběh turmalínu je barevný jako kámen sám. Podává zajímavé svědectví o lidském poznání.

Obsah čísla 6/2013

Specialista / Vladimír Šoltys
Popis nové variety střevíčníku pantoflíčku / Edward Chmiel
Soví uši a ouška / Jozef Májsky
NPR Hrabanovská černava, domov naší největší masožravky / Jakub Štěpán
Babí lom: tajemný hřeben s kamennými křídly / Jaroslav Monte Kvasnica
„Africká savana“ v oblasti Dunajských luhů / Miroslav Kulfan
Co prozradí hálky, aneb víte co je cecidologie? / Hana a Vladimír Motyčkovi
Životní prostor pro Něj i pro Nás / Antonín Kintl, Jakub Elbl, Lukáš Plošek
Dravci s potácivým letem / Denisa Mikešová
Fotosoutěž 2013 – Vyhodnocení
Turmalín – drahý kámen přitahující popel / Hana Laudátová, Vladimír Hrazdil
K vrcholům České tabule / Martin Janoška
Fotografové přírody: Libor Šejna
Děti a příroda: Lidé a planeta Země
NET4GAS Blíž přírodě: Podpora projektů pokračuje!
Jak se bádá na pískovně / Eliška Vinklerová, Petra Konvalinková
Jedlé dary přírody: ořešák královský / Květa Šimková
Ryzec smrkový a čechratka podvinutá / Michal Mikšík


reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist