PR článek
Srpnové číslo časopisu Ochrana přírody
V rubrice Z naší přírody si můžete přečíst článek Pavla Jurajdy a Tomáše Kalouse o nepůvodních druzích ryb v našich vodách. Mimo jiné se dozvíte, že výskyt nepůvodních druhů ryb v našich vodách je nezvratnou realitou již více než 100 let. A že nepůvodní druhy mohou, ale taky nemusí, představovat hrozbu pro naše původní druhy a biotopy.
Rubrika Péče o přírodu a krajinu přináší dvě témata. Článek Management dusíku v nelesních společenstvech vysvětluje, jak v těchto biotopech omezit jeho vliv. Možnosti jsou různé, liší se svou efektivitou a dopady. Seznámíte se i projektem revitalizace Sedmihorských mokřadů v CHKO Český ráj. Vybudovalo se tu 14 tůní, přerušilo téměř 7 km melioračních trubek a zahradilo 770 metrů odvodňovacích kanálů na přibližně 6 hektarech. Díky revitalizaci se nyní drží voda nejen v tůních, ale její bohaté zásoby jsou i v okolní půdě. Hlavním zdrojem financí byl Operační program Životní prostředí.
Vojtěch Stejskal se věnuje nanejvýš aktuálnímu tématu – návrhu nařízení EU o právním rámci pro obnovu přírody v Evropě, který Evropská komise představila 22. června 2022. Jeho ambicí je prostřednictvím závazných cílů v zemích EU zajistit obnovu poničených suchozemských i vodních ekosystémů, ale i zajištění zelených ploch ve městech či zastavení úbytku opylovačů a zvýšení jejich populací.
Dva příspěvky vás zavedou do zahraničí. František Pelc, Pavel Pešout a Libor Ambrozek popisují, jakým úskalím čelí ochrana přírody v Ugandě. Jan Plesník a František Pelc se zamýšlejí nad současným stavem a perspektivami vývoje chráněných území ve světě. Konstatují, že pro zachování biodiverzity v často nečekaně rychle se měnícím světě jsou a určitě ještě více budou promyšleně vybraná, vhodně umístěná, dobře spravovaná a dlouhodobě životaschopná chráněná území naprosto nezbytná. Měla by však mít od samého začátku zajištěnou odpovídající péči.
To samozřejmě není vše. Celé číslo najdete na www.casopis.ochranaprirody.cz
Přejeme podnětné čtení.reklama