Kavárna v Libyi si vyzdobila interiér odpadky, chce tím prosazovat ekologii
"Používáme materiály, které najdeme na ulici, jako je kaučuk z pneumatik nebo dřevo ze stromů a stavenišť. Chceme lidem ukázat, že vyhozené věci, které považují za ošklivé, jsou ve skutečnosti vzácné," řekl agentuře AFP Lúaj Umrán Burvajs, který s nápadem otevření kavárny přišel.
Burvajs je vystudovaný architekt. Se svým týmem spoléhají na to, že mentalita libyjské společnosti, která je doposud velmi orientovaná na konzum a recyklace a ekologie ji příliš nezajímají, se začíná měnit.
Jen co návštěvníci zatlačí do kovových vstupních dveří, otevře se před nimi labyrint, který je zavede do vnitřního prostranství s kavárnou a restaurací. Osvětlují je střešní okna a zkrášlují stěny porostlé rostlinami. V kuchyni amerického stylu čekají na klienty kuchaři a baristé, aby jim mohli připravit občerstvení a nápoje.
"V Libyi žádné jiné takové místo momentálně není. Zakládáme si hlavně na recyklaci, která je pro nás velmi důležitá. Nepoužíváme nic z plastu, ani talíře, ani skleničky. Vše je ze skla," upozorňuje ředitelka kulturního centra Rúla Adždžávíová.
Od podlah po zdi - žádný záhyb v kavárně není rovný. Kavárna tak skrývá nečekané prostory, kde přemíra barev přitahuje dětské návštěvníky, pro které tam jsou i koutky na hraní.
Děti, které radostně povykují a křepčí, mohou v podniku kamkoliv. Mají dovoleno přemísťovat nábytek, kreslit po stěnách, mizet v tunelech nebo se třeba uvelebit do zavěšených sítí a začíst se do jedné z knih z kavární knihovničky.
Každý čtvrtek majitelé kavárny také organizují workshopy pro děti, které se snaží vést k umění a dát prostor jejich vlastní představivosti.
Libye má v současnosti dvě vlády. Jedna sídlí na východě země, druhá vládne ze západu. Tato situace zrcadlí skutečnost, že společnost v zemi zůstává rozdělená a stále se vzpamatovává z násilí, které se rozpoutalo po pádu diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011.
Burvajs doufá, že návštěvníci kavárny poznají recyklované předměty a začnou se na ně dívat jinak. "Chceme v nich podnítit nový způsob uvažování," dodal.
Plasty, sklo, dřevo, papír, železo a další materiály se v Libyi nesbírají ani nerecyklují. Odpadky často končí pohozené v přírodě nebo na pláži.
Projekt, který dává druhý život pohozeným věcem ze skládek a vnímá je jako umělecké předměty, se líbí i návštěvníkům Café Lamma. "To místo se mi líbí. Jídlo je dobré a obsluha výborná. Zamlouvá se mi také princip šetření i způsob, jakým servírují vodu (ve skleněných lahvích). Vlastně se mi tu líbí všechny nápady," řekl stálý zákazník Rijád Júsif.
reklama