https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/air-products-vybuduje-v-nizozemsku-nejvetsi-zavod-na-modry-vodik-v-evrope
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Air Products vybuduje v Nizozemsku největší závod na modrý vodík v Evropě

24.11.2023 12:02 | ROTTERDAM (ČTK)
Modrý vodík se podobně jako tradiční šedý vodík vyrábí ze zemního plynu, proces štěpení je ale doplněn o technologii zachytávání a ukládání oxidu uhličitého. Je tak považován za čistší alternativu.
Modrý vodík se podobně jako tradiční šedý vodík vyrábí ze zemního plynu, proces štěpení je ale doplněn o technologii zachytávání a ukládání oxidu uhličitého. Je tak považován za čistší alternativu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Společnost Air Products vybuduje ve svém stávajícím závodě na výrobu vodíku v Rotterdamu zařízení na zachycování a zpracování oxidu uhličitého (CO2). Zařízení, které bude také vlastnit a provozovat, by mělo být uvedeno do provozu v roce 2026 a po jeho spuštění se závod v Rotterdamu stane největším závodem na produkci tzv. modrého vodíku v Evropě, oznámila společnost.
 

Vodík je jedním z nejrozšířenějších prvků ve vesmíru, tradiční metody jeho výroby ve velkém však uvolňují množství oxidu uhličitého. Modrý vodík se podobně jako tradiční šedý vodík vyrábí ze zemního plynu, proces štěpení je ale doplněn o technologii zachytávání a ukládání oxidu uhličitého. Je tak považován za čistší alternativu.

Modrý vodík vyrobený v závodě firmy v Rotterdamu má sloužit rafinerii firmy Exxon Mobil a dalším zákazníkům. Air Products dodává průmyslové plyny do různých odvětví, od elektroniky a zpracovatelského průmyslu po potravinářství a výrobu nápojů.

Velká průmyslová odvětví, včetně energetického, ocelářského a chemického průmyslu, hledají způsoby, jak přejít na vodík jako palivo, a pomoci tak snížit emise oxidu uhličitého, uvedla agentura Reuters. Kromě modrého vodíku je další možností zelený vodík, který se vyrábí za pomoci obnovitelné elektřiny a je považován za čistou alternativu zemního plynu pro ocelárny a chemický průmysl.

Air Products dodal, že zařízení bude zachycovat oxid uhličitý nejen z jeho stávajícího závodu na výrobu vodíku, ale také z rafinerie firmy Exxon Mobil v Rotterdamu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

24.11.2023 14:03
Spousta povyku pro nic.
Odpovědět
pk

pepa knotek

24.11.2023 15:25
Vodík je jen jeden - H2, ty přívlastky kolem slouží jen k balamucení obyvatelstva - ve stylu všechno nazeleno. Nejedná se o získávání CO2 z atmosféry jak by se mohlo na první pohled zdát, pouze se při chemickém procesu výroby vodíku ze zemního plynu uvolněný CO2 váže a neuniká do atmosféry.
Odpovědět

vladimír šmídl

6.1.2024 02:05
Proč psát ,,jeden z nejrozšířenějších" , když tvoří úplnou většinu?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist