https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/aktiviste-odmitli-dohodu-o-vine-a-trestu-ze-poskozeni-elektrarny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Aktivisté Greenpeace odmítli dohodu o vině a trestu ze poškození elektrárny

26.11.2020 12:11 | CHVALETICE (ČTK)
Aktivisté ekologické organizace v říjnu 2016 obsadili chladicí věž elektrárny na protest proti prodloužení jejího provozu.
Aktivisté ekologické organizace v říjnu 2016 obsadili chladicí věž elektrárny na protest proti prodloužení jejího provozu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Will Rose / Greenpeace
Aktivisté Greenpeace, kteří v říjnu 2016 protestovali na chladicí věži elektrárny Chvaletice, odmítli dohodu o vině a trestu. Chtějí se bránit u soudu. Pětice aktivistů a aktivistek uznala, že nechtěně způsobili při protestu škodu na zařízení a uhradili ji. Nesouhlasí ovšem s tím, že elektrárně způsobili poruchu, uvedl dnes v tiskové zprávě mluvčí Greenpeace Lukáš Hrábek.
 

Aktivisté ekologické organizace v říjnu 2016 obsadili chladicí věž elektrárny na protest proti prodloužení jejího provozu. Za pomocí horolezecké techniky slanili a navrtali její opláštění, poté na ni ukotvili a rozvinuli transparenty. Pět z nich bylo obviněno z poškození cizí věci a poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení.

"Celá elektrárna byla v době protestu uzavřená, zčásti kvůli probíhající rekonstrukci a zčásti kvůli dřívějšímu požáru. Již dva týdny po protestu, okamžitě po skončení stavebních prací, přitom věž najela na plný výkon, aniž by byly provedeny jakékoli opravy pláště chladicí věže," uvedl Hrábek.

Obvinění v roce 2018 zaplatili 407.780 korun, které vlastník elektrárny společnost Severní energetická zaplatila za zamazání zhruba stovky děr na chladicí věži. Další požadavky elektrárny státní zástupce neuznal.

Ekologické organizace Greenpeace, Hnutí Duha a Zastavme elektrárnu Chvaletice se v září odvolaly proti opětovnému udělení výjimky elektrárně Chvaletice. Olomoucký krajský úřad jí schválil výjimku z emisních limitů pro rtuť na šest let a pro emise oxidů dusíku na osm let. O odvolání bude rozhodovat ministerstvo životního prostředí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan Šimůnek

27.11.2020 14:15
Ať platí jak mourovatí.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist