https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/aktiviste-v-pardubicich-chteji-zachranit-most-cervenak
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Aktivisté v Pardubicích chtějí zachránit most Červeňák

22.4.2024 23:10 | PARDUBICE (ČTK)
Aktivisté v Pardubicích chtějí zachránit most Červeňák, který stojí ve stejnojmenné přírodní oblasti. Obávají se toho, že ho město nechá zbourat, protože jeho konstrukce je nestabilní. Městský posudek na most aktivisté rozporují. ČTK to řekl Miroslav Seiner z Iniciativy Přírodní park Červeňák. Zástupce radnice uvedl, že s podklady iniciativy se město seznámí.
 

"Hrozí likvidace mostu, tomu chceme zabránit. Hodláme vést kampaň, boj, aby se most zachránil. Jsou reálné úvahy, že bude demolován. My se domníváme, že jde zachránit. Považujeme to za technickou a městskou památku," řekl Seiner. Most měl kdysi červenou barvu, odtud jeho název i pojmenování celé oblasti, která dřív byla vojenským cvičištěm, ale dlouhodobě už slouží jako místo pro vycházky. Most je zavřený na popud odborníků od prosince 2018.

Na mostě zpočátku byly betonové zábrany, které lidé je po čase odsunuli a dál po mostě chodili. Na podzim loňského roku tam na základě nového posudku město na obou stranách dalo vysoké zátarasy, které není možné přelézt. Důvodem byl další posudek, diagnostika mostu ukázala, že především středové pole mostu je ve špatném stavu.

Kontrukce pochází z roku 1885. Krajní pole podle městského posudku vykazují lokální oslabení korozí, prostřední a nejdelší pole je značně napadené korozí. Některé plechy jsou přerezlé, dá se do nich snadno udělat otvor. Most může podle posudku kdykoliv spadnout do Chrudimky, protože středové pole má nulovou nosnost. Problém by mohl nastat i při sněžení, sněhovou pokrývku by střed mostu nemusel unést, uvedl v posudku odborník.

S jeho vyjádřením zástupci iniciativy nesouhlasí. "Most byl posuzován tak, aby po něm mohla jezdit těžká auta, což nikdo nechce. Má být jen pro pěší a cyklisty. Město takový posudek s pěší trasou nikdy nenechalo udělat. Vyzýváme ho v dopise, aby se tomu věnovalo," řekl Seiner.

Odborník Jaroslav Svoboda, který pro iniciativu připravil návrh pro město, řekl, že most je možné zachránit i zprovoznit. Pokud by se zbavil těžké mostovky a dláždění, výrazně se mu odlehčí. "Na nýtované konstrukci se po opravě může umístit lehká mostovka, podobně jako na Zeleňáku," řekl Svoboda. Zeleňák je most, který radnice v roce 2020 opravila a klene se přes Chrudimsku ve stejné oblasti, jen o kousek dál.

Náměstek primátora Jan Hrabal (ANO) řekl ČTK, že se bude podmětem zabývat. "Bohužel posudek města, který zpracovala společnost MDS Projekt, stanovil zatížitelnost mostu na nula tun. Se zástupci iniciativy jsem v kontaktu a požádal jsem je o podrobnější podklady, abych je mohl nechat prověřit," uvedl náměstek.

Město má s lokalitou plány, most Červeňák v nich není. V příštím roce chce začít oblast revitalizovat, plány budou zastupitelé schvalovat na nejbližším jednání. Území dřív patřilo armádě, do roku 1994 tam bylo cvičiště ženijního vojska. Místem protéká řeka Chrudimka a oblast kolem je evropsky významnou lokalitou s chráněnými druhy.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LB

Lukas B.

23.4.2024 13:29
jestli najdou takového blázna co se pod něco takového podepíše... jak pod staťák, tak pod prohlídku.
Odpovědět
Peter Sládek

Peter Sládek

24.4.2024 05:50 Reaguje na Lukas B.
"My se domníváme..."
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

25.4.2024 16:30 Reaguje na Peter Sládek
Už když jsem byl v Pardubicích za totáče na vojně, ten most byl v havarijním stavu.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

25.4.2024 16:30 Reaguje na Peter Sládek
Už když jsem byl v Pardubicích za totáče na vojně, ten most byl v havarijním stavu.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

25.4.2024 16:20
Aktivisté se domnívají - to je na úrovni znaleckého posudku.
Odpovědět
LB

Lukas B.

26.4.2024 08:50
jsem upřímně zvědav, jak dopadne jiný starý most s červenou barvou v názvu (červená nad vltavou), kdy si aktivisté vydyndali nesnesení mostu a jeho památkovou ochranu. uvidíme. vlastnictví zavazuje, a ponechat most jako past je poměrně spolehlivá cesta do kriminálu
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist