https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/aktivistku-thunbergovou-opet-navrhli-na-nobelovu-cenu-za-mir
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Aktivistku Thunbergovou opět navrhli na Nobelovu cenu za mír

19.2.2020 00:16 | STOCKHOLM (ČTK)
Sedmnáctiletá švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová byla opět navržena na Nobelovu cenu za mír. / Ilustrační foto
Sedmnáctiletá švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová byla opět navržena na Nobelovu cenu za mír. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Sedmnáctiletá švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová byla opět navržena na Nobelovu cenu za mír. Informovala o tom během února agentura AP. Nominace přišla poté, co se loni Thunbergová stala osobností roku časopisu Time a spolu se třemi dalšími lidmi obdržela "alternativní Nobelovku" - Cenu za správný život (Right Livelihood Award). Ekologickou aktivistku nominovali na Nobelovu cenu za mír již loni, byla považována za favoritku, nicméně ocenění nakonec získal etiopský premiér Abiy Ahmed.
 

Thunbergovou letos na Nobelovu cenu navrhli dva členové švédského parlamentu - Jens Holm a Hakan Svenneling. Thunbergová "tvrdě pracovala na tom, aby politikům otevřela oči vzhledem ke klimatické krizi," uvedli oba poslanci. Zároveň zdůraznili, že "akce zaměřené na redukci emisí a na naplňování pařížské dohody (o omezení emisí skleníkových plynů) jsou rovněž činem ve prospěch míru".

Pařížská klimatická dohoda požaduje po chudých i bohatých zemích, aby podnikly akce proti růstu globální teploty, v jejímž důsledku tají ledovce, zvyšuje se hladina moře a mění se cyklus dešťů. Státy se v dokumentu zavázaly, že představí národní plány omezení emisí. Cílem je udržet globální oteplování výrazně pod dvěma stupni Celsia oproti předindustriálnímu období, a co nejvíce se přiblížit hodnotě 1,5 stupně.

Thunbergová, která založila hnutí Fridays for Future (Pátky pro budoucnost), vyzvala studenty, aby se místo školy připojili k protestům požadujícím rychlejší kroky v boji proti klimatické změně. Její hnutí ve světě inspirovalo vznik dalších ekologických organizací.

Kandidáta na Nobelovu cenu za mír může nominovat každý národní zákonodárce. Tři norští poslanci Thunbergovou na ocenění navrhli již loni. Norský Nobelův výbor nominace, které se letos uzavřely 1. února, veřejně nekomentuje.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist