Ambiciózní ekologický projekt Velké zelené zdi v Africe stagnuje
Přínosy zeleného pásu by podle jeho příznivců byly obrovské - hradba proti poušti má zlepšit život obyvatel jednoho z nejchudších světových regionů, pohlcovat oxid uhličitý, snížit četnost konfliktů, teroristických útoků a míru migrace. Mezi mezinárodní partnery projektu patří například Evropská unie, Organizace pro výživu a zemědělství, Světová banka nebo Francie.
Autoři studie, která byla představena minulý týden na schůzce regionálních ministrů, tvrdí, že pokud má být do roku 2030 osázeno plánovaných 100 milionů hektarů plochy, bude k tomu zapotřebí větší technická podpora i přísnější dohled. Po investicích přesahujících 200 milionů dolarů (asi 4,5 miliard korun) se zatím podařilo osázet čtyři miliony hektarů, což znamená, že od nynějška by bylo zapotřebí každoročně zvládnout minimálně dvakrát tolik.
Dosažené výsledky se napříč jednotlivými státy zatím diametrálně liší. Etiopie, která se zalesňováním začala dříve než ostatní země regionu, je zatím v čele. Zvládla zasadit již 5,5 miliardy semenáčků, čímž vytvořila 151 000 hektarů nového lesa a 792 000 hektarů teras. Naproti tomu Burkina Faso vysadila jen 16,6 milionu semenáčků a dalších rostlin a Čad 1,1 milionu sazenic, přestože obě země dostaly vyšší finanční podporu než Etiopie.
Jedním z problémů je nedostatečná kontrola. Jednotlivé státy hlásí odhady toho, co se jim již podařilo splnit, nicméně panují například obavy, kolik z 12 milionů sazenic v Senegalu se skutečně uchytilo. To potvrzuje Salwa Bahbahová z firmy Climatekos, která měla na starosti vypracování zprávy o dosavadním stavu Velké zelené zdi: "Projektu chybí uspokojivý monitorovací a hodnotící mechanismus, nevíme, kam přesně peníze plynou a k čemu jsou používány."
Někteří odborníci jsou také skeptičtí k tomu, nakolik je vytváření hradby stromů účinné, a argumentují, že v některých regionech může být efektivnější zatravňování. Větší politické podpory se také dostává obnově půdy a projektům zaměřeným na hospodaření s vodou v oblastech využívaných pro zemědělství než výsadbě stromů v odlehlých a řídce zalidněných regionech. To vše se zatím podepsalo na dosavadních výsledcích projektu, nebo alespoň zchladilo prvotní nadšení jeho jednotlivých aktérů.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (10)
radim buffalo tobias
15.9.2020 06:55 Reaguje naA řekl bych, že v plánu bylo "vysadit"... to se děje i jinde...
Pavel Hanzl
14.9.2020 19:02radim buffalo tobias
15.9.2020 06:54 Reaguje na Pavel HanzlRadim Polášek
15.9.2020 18:19A to ještě pominu to, že ten už vysázený les je nejpíš "rozfrcán" v malých ostrůvkách v obrovské rozloze polopouště a suchíé stepi afrického Sahelu. To je potom k ničemu, místní klima to nezvlhčí a současně ty lesy spotřebují obrovské množství vody pro zavlažování.
Kamil Krabice
20.9.2020 13:05Až si uvědomíme tyto souvislosti a příčiny, tak budem moct neco dělat s lesem.
Takže laicky řečeno, cokoliv jim tam vysadíte, tak okamžitě zlikvidují.