https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/americke-urady-prohlasily-23-druhu-zvirat-a-rostlin-za-vyhynule
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

USA prohlásily 23 druhů za vyhynulé. Včetně datla knížecího, dříve symbolu severoamerické přírody

30.9.2021 11:28 | WASHINGTON (ČTK)
Datel knížecí na ručně dobarvené, původně černobílé fotografii z roku 1935.
Datel knížecí na ručně dobarvené, původně černobílé fotografii z roku 1935.
Foto | Original photo by Arthur A. Allen, 1935, watercolored by Jerry A. Payne, USDA-ARS / Wikimedia Commons
Americké úřady oficiálně prohlásily za vyhynulé 23 druhů zvířat a rostlin, mezi nimi například datla knížecího, dříve považovaného za jeden ze symbolů severoamerické přírody, jehož vědci spatřili naposledy v roce 1944. Administrativa prezidenta Joea Bidena rovněž oznámila, že znovu začne stíhat soukromé firmy, které nepodnikají dostatečné kroky k ochraně divokých ptáků.
 

U všech 23 druhů vědci již ztratili víru v to, že se jim ještě podaří najít žijící exemplář. Patří mezi ně také několik dalších ptáků, dva druhy sladkovodních ryb, osm druhů slávek, netopýr a jedna rostlina. Americký úřad na ochranu přírody Fish and Wildlife Service (FWS) oznámil, že již požádal o to, aby byly odstraněny ze seznamu ohrožených druhů.

Datel knížecí měl černobílé opeření a samci měli charakteristický červený hřebínek. Dorůstal do velikosti asi 50 centimetrů. Mezi ohrožené druhy se dostal v roce 1967, a to zejména kvůli tomu, že postupně začaly mizet lesy, které byly jeho přirozeným místem k životu. Úbytek těchto ptáků nicméně způsobili do určité míry také sběratelé. Podle expertů byl datel knížecí naposledy prokazatelně spatřen v roce 1944 na severovýchodě Louisiany.

Skupiny bojující za ochranu přírody v poslední době hlasitě vyzývaly Bidenovu administrativu, aby přijala rozhodnější kroky na ochranu divoce žijících zvířat. Dnešní oznámení o návratu ke stíhání soukromých společností za úhyn ptáků proto přivítaly. Proti se naopak postavili zástupci ropného průmyslu, kteří byli v minulosti za porušování zákona na ochranu ptáků nejvíce postihováni.

Americké úřady firmy za špatný přístup k ptákům trestaly již v minulosti, s touto praxí však přestal za své vlády republikán Donald Trump. Ten podle řady ekologických skupin a demokratů v Kongresu upřednostňoval zájmy soukromých firem před snahou o ochranu přírody.

"Zákon budeme vymáhat pouze v případech, kdy společnosti mohly předpokládat úhyn ptáků, ale nepřijaly kroky k tomu, aby mu předešly," řekl Jerome Ford z FWS. "Za posledních 50 let jsme přišli o více než tři miliardy ptáků. Chceme vytvořit přístup založený na zdravém rozumu, který ochrání ptáky a zároveň nastaví předvídatelná pravidla pro průmysl," dodal.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Viktor Šedivý

30.9.2021 13:43
Mezi ohrožené druhy se dostal v roce 1967, ... naposledy prokazatelně spatřen v roce 1944
- - -
To je nějaká zvláštní evidence ohrožených druhů ;-)

Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

30.9.2021 17:34 Reaguje na Viktor Šedivý
Úředníkům to dycky nějakou dobu trvá než jim to dojde.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist