https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/americti-vedci-uspesne-naklonovali-ohrozeneho-tchore-cernonoheho
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Američtí vědci úspěšně naklonovali ohroženého tchoře černonohého

27.2.2021 03:36 | WASHINGTON (ČTK)
Tchoři černonozí se v jednu chvíli již považovali za vyhynulé. Všichni dnes žijící jedinci pak pochází ze sedmi předků, kteří byli nalezeni v roce 1981 na farmě ve státu Wyoming.
Tchoři černonozí se v jednu chvíli již považovali za vyhynulé. Všichni dnes žijící jedinci pak pochází ze sedmi předků, kteří byli nalezeni v roce 1981 na farmě ve státu Wyoming.
Američtí vědci úspěšně naklonovali vysoce ohroženého tchoře černonohého za pomoci DNA zvířete, které zamrazili v roce 1998. Narození samičky Elizabeth Ann oznámil americký úřad na ochranu přírody Fish and Wildlife Service (FWS), jedná se přitom o dosud první naklonované ohrožené zvíře v USA, napsal server stanice BBC.
 

Tchoři černonozí se v jednu chvíli již považovali za vyhynulé. Všichni dnes žijící jedinci pak pochází ze sedmi předků, kteří byli nalezeni v roce 1981 na farmě ve státu Wyoming. Naklonování nových tchořů podle vědců zlepší genetickou různorodost v jejich populaci, zmrazené zvíře totiž nepatří mezi těchto sedm předků, a má proto různorodější genetický kód, než zbytek dnes žijících tchořů černonohých.

"Ačkoliv se jedná o předběžný výzkum, je to první naklonování původního ohroženého druhu v Severní Americe, které nám poskytuje slibný nástroj v naší trvalé snaze o zachránění tchořů černonohých," řekla Noreen Walshová, která má ve FWS na starosti region rozprostírající se přes území osmi států na západě USA.

Vědci se nechystají vypustit Elizabeth Ann do volné přírody, namísto toho zůstane v chovatelské stanici v Coloradu, kde ji budou sledovat.

Tchoři černonozí jsou jediným domácím druhem tchořů v Severní Americe a jsou nyní tak ohrožení, že chovatelé loni 120 jedinců naočkovali proti covidu-19. Po světě totiž zemřely po nákaze koronavirem desetitisíce tchořům příbuzných norků. Dánsko jich pak nařídilo vybít přes 17 milionů kvůli obavám z nové mutace viru, jež se u nich objevila.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

27.2.2021 12:25
Nevím, no... přijde mi to jako článek kvůli čárce, o významu klonování "ohroženého" tchoře nemluvě.

Stavy v přírodě jsou postačující, aby reprodukce a zachování druhu probíhalo přirozenou cestou. Teta Wiki:

...V letech 1994–95 bylo v Národním parku Badlands vypuštěno 101 jedinců[4], v následujících letech bylo několik stovek tchořů přemístěno do psouních kolonií nacházejících se na chráněných územích. V roce 2007 existovalo v přírodě 650 kusů těchto tchořů...
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist