https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/analyza-zavedeni-zalohovani-pet-lahvi-a-plechovek-bude-stat-5-2-miliardy-korun
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Analýza: Zavedení zálohování PET lahví a plechovek bude stát 5,2 miliardy korun

2.2.2023 01:27 | PRAHA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Spuštění systému na zálohování PET lahví a plechovek v ČR bude stát zhruba 5,2 miliardy korun. Další 1,3 miliardy korun ročně bude stát provoz systému. Vyplývá to z analýzy Centra ekonomických a tržních analýz (CETA) pro Svaz obchodu a cestovního ruchu (SOCR) ČR. Analýza předpokládá, že ročně by se mohlo do systému dostat 2,3 miliardy obalů, což odpovídá devadesátiprocentní míře zpětného odběru. Pro případné zavedení zálohování obalů připravuje ministerstvo životního prostředí návrh legislativy, který by měl určit, jak má systém fungovat. Zatím není ale stanoven termín, kdy by mohl v ČR začít.
 

Analytik CETA Michael Fanta uvedl, že hlavní tíhu vybudování a provozu systému na zálohování obalů ponesou obchody. Největší náklady pro ně budou představovat stavební úpravy kvůli případnému umístění automatů na sběr obalů. Náklady budou mít i na provoz automatů, personál a předpokládá se také případné rozšiřování skladovacích prostor. Podle dotazníkového šetření mezi členy SOCR ČR by například obchody s plochou od 400 do 2500 metrů čtverečních mohlo stát rozšíření skladu na úkor prodejní plochy 350.000 Kč. Pro obchody nad 2500 metrů čtverečních by náklady byly zhruba dvojnásobné.

Analýza upozorňuje na to, že připravovaná úprava evropského nařízení o obalech zavádí pro členské státy povinnost zavést zálohový systém v případě, že do roku 2026 nedosáhnou devadesátiprocentní míry zpětného odběru.

Svaz obchodu sdělil, že z šetření mezi členy vyplynulo, že preferují povinné zapojení do systému zálohování pro prodejny od 400 metrů čtverečních. Obchodníci by také podle dotazníku preferovali výši záloh mezi třemi až pěti korunami. Na spotřebitele podle nich musí působit motivačně.

Zavedení systému dlouhodobě podporuje Iniciativa pro zálohování. Sdružuje firmy Coca-Cola HBC ČR a SK, Kofola, Mattoni, Heineken ČR a Plzeňský Prazdroj, které patří k největším výrobcům nápojů v Česku. Z loňského průzkumu agentury Ipsos pro iniciativu vyplynulo, že zavedení záloh na PET lahve podporuje 74 procent Čechů, pro zálohy na plechovky je 70 procent lidí. Podle průzkumu lidé považují ideální výši záloh čtyři koruny na lahve i plechovky.

Iniciativa v tiskové zprávě k analýze svazu obchodu uvedla, že oceňuje posun v diskusi o přípravách systému. Nabízela svazu i součinnost, čehož podle ní nevyužil. "Neznáme proto veškerá vstupní data, ze kterých studie vycházela. Ta, o kterých víme, jako je například prodejní plocha pro povinné zapojení do sběrné sítě, se zcela liší od námi navrhovaných parametrů systému záloh. Tyto parametry přitom mohou zásadně ovlivnit také dopad zálohového systému na obchodníky," podotkla.

Prezident SOCR ČR Tomáš Prouza k analýze uvedl, že cílem bylo vyčíslit všechny náklady a najít případná rizika. Debata by se podle něj měla přesunout na úroveň ministerstva životního prostředí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (29)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Katka Pazderů

Katka Pazderů

2.2.2023 06:35
Tak doufejme, že náklady zaplatí všichni, kdož uvádějí PET lahve a plechovky na trh. Tedy, mě je to skoro jedno, PET lahve a plechovky kupujeme opravdu jen minimálně, uvidíme ale, co to udělá s tříděným plastovým odpadem.
Nyní většinově třídičky vytřídí jen PET a zbytek se pro neprodejnost druhotné suroviny chápe v zásadě jako výmět na výrobu TAP.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

2.2.2023 07:11 Reaguje na Katka Pazderů
Omyl. Zaplatí to zákazníci.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

2.2.2023 07:26 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Jako vždy !
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

2.2.2023 09:18 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Zaplatí to hloupí zákazníci, kteří se bez obarvené a ochucené koupené vody neobejdou. Já v PET kupuji pouze olej a ocet a tam mi to bude fuk. Kohoutkovou vodu si ochutím medem a domácími sirupy. Pivo kupuji ve skle a nebo piju čepované. Má spotřeba PET kvůli oleje a octu je cca 20
ročně a to mne nezrujnuje. Možná to pár stovek tisíc lidí naučí totéž co mne a kde není spotřeba, není ani výroba
a starost co s odpadem. Ušetří se i na výrobě, dopravě
balené vody a hlavně se to nebude líbit obchodníkům a
zpracovatelům PET, kteří si na tom založili svůj byznys.
Výroba i recyklace jsou zlatý důl a proto ten pláč!
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.2.2023 08:28 Reaguje na Břetislav Machaček
Asi máte dobrou pitnou vodu, v Brně je supr, ale někde je jen chlórovaná a pít se normálně nedá.
Odpovědět

vladimír šmídl

3.2.2023 11:20 Reaguje na Pavel Hanzl
,,Dochlorování" pitné vody se provádí proto, že poslední bakterie se již ve velkých vodovodech nedělí, nemnoží. U krátkých rozvodů chlorovat netřeba.Záleží na kvalitě vstupní vody.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

3.2.2023 14:50 Reaguje na Pavel Hanzl
Chlór je silně těkavá látka a po minutě odstátí
vody po něm není ani památky (viz Bečva, kde se
neustále básní o chlóru, který se v plynné formě
plazí po zemi na nejnižší místo(za války zákopy)
a aby ho cítili rybáři, tak by ho musely být asi
desítky tun, protože menší množství by ani cítit
po pár minutách nebylo. Za humny mám chemičku
vyrábějící Chloramin a evakuační plán doporučuje
při úniku chloru odejít do horních pater budov a
na terénní vyvýšeniny. Takže odvětrat chlorovanou
vodu a bez obav pít!
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.2.2023 15:55 Reaguje na Břetislav Machaček
Tak znovu. Někde nemí pitnou vodu vhodnou na normální pití. Už?
Odpovědět
ji

3.2.2023 15:35 Reaguje na Pavel Hanzl
Na to máme instalované filtry pitné vody pod linkou. PET opravdu netřeba.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.2.2023 15:57 Reaguje na
To určitě řešení je. V Brně je pitní voda vyloženě dobrá, jenže tvrdá a do bojlerů a praček je nacypa.
Odpovědět

Viktor Šedivý

3.2.2023 23:28 Reaguje na
Filtry pitné vody vyžadují opravdu zcela mimořádně pečlivou údržbu, jinak se v amatérských podmínkách stávají zdrojem znečištění.
Odpovědět

vladimír šmídl

3.2.2023 10:08 Reaguje na Břetislav Machaček
Na té láhvi s obarvenou vodou je již dnes obsah levnější, než obal.Zálohováním se propast prohloubí.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

3.2.2023 14:42 Reaguje na vladimír šmídl
A vám to vadí? Mi nikoliv a naopak tomu tleskám,
protože za to mají platit viníci(spotřebitelé) odpadů a nikoliv ti, kteří ty "odpady"(obaly) nepotřebují v poplatcích na likvidaci! Jen ať hlupáci platí za svoji hloupost a totální zbytečnost!
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

2.2.2023 09:24 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
A proč by to zákazníci neměli platit? Přece ni jsou ti, kdo to kupuji a kdo produkuje odpad. Ty firmy by to nedělali, kdyby nebyla poptávka.
A dle průzkumů většina zákazníků chce vratné pet.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

2.2.2023 10:08 Reaguje na Michal Uhrovič
když vidíte děcka, jak jsou šťastný s odrezovačem ( coca-colou) v ruce a s energeťákem je vám jasný, že hlouposti jsou zde vychovávaný.
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

2.2.2023 10:25 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Jde to od rodičů. Konzum je v nás zakořenění
Odpovědět

Viktor Šedivý

3.2.2023 20:43 Reaguje na Michal Uhrovič
Ale vždyť zákazníci platí za PET lahve už teď - nebo si snad myslíte, že jim je výrobci dávají zdarma?

Proč by ale zákazník měl ještě navíc k tomu platit za naprosto neefektivní simulaci "šetření". Neušetří se nic, jen se bude nehorázně plýtvat při pokusech vyhovět ideologickému diktátu.
Odpovědět

Viktor Šedivý

2.2.2023 21:12 Reaguje na Katka Pazderů
Ano, ať to ti ostatní zaplatí - mne se to netýká, tak ať "těm druhým" pustí stát nějakým poplatkem pěkně žilou.

-
A co to udělá s odpadem? No nebudou v něm PETky, které doteď významně pomáhaly sběr plastů držet v chodu, takže to bude další položka nákladů, kterou zaplatí úplně všichni a o které se raději nemluví.
Odpovědět
ig

3.2.2023 09:37 Reaguje na Viktor Šedivý
V klidu, budou v něm PETky, skoro nic se nezmění, jenom výrobci budou víc vydělávat a lidi víc platit. Tu výši zálohování vymýšleli dlouho a pečlivě a myslím, že se trefili akorát těsně pod hranici, kdy se na to většina lidí vykašle a hodí ji do směsného odpadu jako vždycky :-)
Odpovědět
ig

3.2.2023 09:38 Reaguje na
(pardon, ta odpověď měla jít o příspěvek níž)
Odpovědět
va

vaber

2.2.2023 09:48
dvě miliardy obalů se vrátí a když se nebude zálohovat ,kde skončí?
na skládkách, ve spalovnách v přírodě ,to je lepší?
ano musí to zaplatit zákazníci ,ti jsou motorem pro výrobu a když nechtějí šetřit musí platit
Odpovědět

Viktor Šedivý

2.2.2023 21:07
Zase upatlaná snůška zavádějících informací.
Pokud je dnes návratnost PETek někde kolem osmdesáti procent a zvedne se na devadesát, znamená to, že za deset procent, tedy trochu přes dvě stě milionů obalů, zaplatíme jen na provozních nákladech 1,3 miliardy. To je nějakých šest korun za navíc získaný obal.
K tomu investice na zavádění systému.

Fakt se všichni zbláznili? Těch šest korun, to přece nejsou jen čísla, to reprezentuje energie věnované sbírání, třídění, dopravě těch obalů. Takže vynaložíme na získání druhotné suroviny energie a suroviny v hodnotě několikanásobně vyšší.


Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

3.2.2023 08:52 Reaguje na Viktor Šedivý
Trefil jste hřebík na hlavičku. To je tak nebetyčné plýtvání a divím se, že může u někoho najít zastání. Pravou motivací tvůrců (výrobci nápojů) je posílení jejich dominantního postavení na trhu.

Je to sofistikované (každoročně opakující se) stavění hladové zdi s celospolečenskými náklady převyšujícími 5 miliard.
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

3.2.2023 09:00 Reaguje na Viktor Šedivý
Za 5 miliard lze postavit dvě zařízení pro energetické využití odpadů jinak se tomu také říká spalovna. Šest nových takových spaloven by kompletně vyřešilo nakládání se směsným komunálním odpadem v České republice a smysluplně by využilo hmotu, která se doposud převážně skládkuje.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.2.2023 08:27
Připadá mi to jako nesmyslná aktivita, zbytečně složitá a tím drahá. Kolik plastového odpadu tvoří petky? A co s tím zbytkem?
Nechápu, proč nejdou systémem výkupu všech plastů, stejně jak u kovů.
Tam by museli spolupracovat i výrobci, možná tohle je problém.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

3.2.2023 15:01 Reaguje na Pavel Hanzl
Víte proč? Protože ani recyklace superčistého jednodruhového plastu
není levnější, než jeho výroba v panenské podobě. Navíc pokud chci
kvalitní plastový výrobek, tak musí být nejlépe s panenského plastu
bez jakýchkoliv nechtěných příměsí, které v recyklátu vždycky nějaké
jsou. Ideálem je radikálně snížit spotřebu a bez třídění je spalovat
spolu s jinými směsnými odpady. Moderní technologie to už zvládnou
téměř bez toxických zplodin a navíc je to zdroj zásobní energie.
To může hravě nahradit ty výpadky vašich OZE, ale prosím ať se
toho chopí provozovatelé OZE a účtují si pak výslednou cenu z
obou zdrojů bez slízávání smetany.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.2.2023 16:05 Reaguje na Břetislav Machaček
Nebavím se vůbec o ceně, muselo by se to samozřejmě dotovat ze spotřebních daní, které stejně na plasty už nasazeny jsou. Raznatní snížení není možné, hygienické a jiné normy tomu brání. Praktičnost plastu je zcela nedostižný jiným způsobem.
Recyklát by nebyl vhodný pro všechny výrobky, taky nikdy nemůže dosáhnot sta procent.
Spaování má jednu vadu, že produkuje CO2 a vhodné by bylo jen pro nerecyklvatelnou část, navíc plazmovým systémem.
Cenově celý proces od ropy, její dopravy krakování, sběr odpadu a ekologické spalování je určitě horší (a možná i dražší), než recyklace.
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

4.2.2023 04:52 Reaguje na Pavel Hanzl
Dokud bude v provozu elektrárna a teplárna na fosilní paliva, tak není důvod zakazovat provoz spalovny odpadů.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

4.2.2023 17:23 Reaguje na Pavel Hanzl
Nekecejte pitomosti a běžte se kouknout do třídirny
a do továrny zpracující PETky na granulát(u nás ve
městě). Plasty se svážejí do třídíren, z nich do
zpracovny a granulát zase k výrobcům. Při spalování
to bude jedna cesta od popelnice do kotlů. Ty vaše
OZE potřebují plynové zálohy a ty neprodukují CO2 ?
Že vás to baví plácat ty nesmysly. Zajeďte se třeba
podívat do Vídně na spalovnu stojící téměř v centru
města produkující teplo i elektřinu a odstraňující tu dopravu při recyklaci u odpadů na pá kilometrů. To jsou ty úspory a taky efekt z likvidace odpadů!
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist