https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/anketa-ekolistu-hnuti-cesta-povazuje-za-nejvetsi-ekologicky-problem-stav-pudy-a-znecisteni-podzemni-i-povrchove-vody
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Anketa Ekolistu: Hnutí Cesta považuje za největší ekologický problém stav půdy a znečistění podzemní i povrchové vody

24.9.2017 01:07 | PRAHA (Ekolist.cz)
Hnutí Cesta považuje za největší ekologický problém stav půdy a znečistění podzemní i povrchové vody
Hnutí Cesta považuje za největší ekologický problém stav půdy a znečistění podzemní i povrchové vody
Foto | Larry / Flickr
Redakce Ekolistu oslovila všechny politické strany a hnutí, která kandidují do Poslanecké sněmovny, s krátkou anketou. Zde si můžete přečíst odpovědi Hnutí Cesta. Její volební program je zde.
 

1. Letos byla schválena úprava stavebního zákona, která podle odborníků a neziskových organizací povede k vyloučení veřejnosti z povolovacích řízení. Jste s touto novou úpravou spokojeni, nebo se pokusíte vrátit původní stav?

Podporujeme takovou právní úpravu, kdy do povolovacích řízení budou moci vstupovat občané i spolky, ale s omezením místní příslušnosti (dá se předpokládat dopad stavby).

2. Jak se zdá, proces hledání trvalého úložiště jaderného odpadu nepostupuje nijak hladce. Máte představu, jak by se měla tato situace vyřešit?

Nevíme.

3. Velkým tématem posledních let je zemědělská půda, její úbytek kvůli erozím či úbytek její kvality kvůli nešetrnému hospodaření. Budete se tématu ochrany zemědělské půdy věnovat? Co konkrétně chcete prosadit?

Ano, považujeme to za důležité. Řešením je například podpora tradičních osevních postupů, žádné GMO, minimalizace chemických postřiků, omezení záboru orné půdy, omezení pěstování biopaliv atd.

4. V souvislosti se snahou zadržet vodu v krajině se hovoří i o možnosti vystavět nové přehrady. Je to podle vás vhodné řešení? Kde by podle vás mohli nové přehrady vzniknout?

Nepovažujeme přehrady za univerzálně vhodné řešení, podporujeme spíše obnovení lužních lesů, vrácení toků do přirozených koryt atd. Nicméně nevylučujeme, že v konkrétních případech to může být i jinak.

5. Pokud se v budoucím volebním období bude rozhodovat o dostavbě českých jaderných elektráren, podpoříte ji?

Ne.

6. Co je podle vás největší ekologický problém Česka? A jak chcete přispět k jeho řešení?

Stav půdy, znečistění podzemní i povrchové vody a některé odkaliště.

Jednoduché řešení ani v jednom případě neexistuje. Je možné postupné odstranění známých příčin.

7. Kdo by podle Vás měl být příštím ministrem životního prostředí a proč?

Kandidáta zatím nemáme.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist