https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/antarkticka-expedice-dorazila-na-stanici
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Antarktická expedice dorazila na stanici

17.1.2018 10:39 | BRNO (ČTK)
Vědce na stanici přepravil chilský vojenský ledoborec.
Vědce na stanici přepravil chilský vojenský ledoborec.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Členové antarktické expedice Masarykovy univerzity v pondělí dorazili na stanici Johanna Gregora Mendela na ostrově Jamese Rosse. Výprava rekordních 19 odborníků k cestě využila mimo jiné ledoborec chilské armády. V tiskové zprávě to dnes uvedla Ema Wiesnerová z tiskového odboru Masarykovy univerzity (MU). Vědci stráví na základně univerzity delší čas než obvykle, vrátit se mají na konci března.

 

Výprava se nalodila na vojenský ledoborec 6. ledna poté, kdy se v chilském Punta Arenas spojily dvě její části. "Plavební podmínky v průlivu prince Gustava byly ideální, a na pevninu se tak podařilo dopravit nejen členy expedice, ale také větší zásobu paliva a lodní kontejner plný dalších zásob," uvedl vedoucí antarktického projektu Daniel Nývlt z Přírodovědecké fakulty MU, který je s výpravou v kontaktu.

Polárníci při týdenní plavbě navštívili i některé ostrovy Jižních Shetland, kde odebírali vzorky na srovnávací studie. "V nejbližších dnech se budou členové výpravy věnovat zprovoznění všech systémů stanice a začnou pracovat na svých projektech," doplnil Nývlt.

Odborníci budou pokračovat ve výzkumech z předchozích let, zaměří se ale i na nová prostředí a organismy. Například mikrobiologové se kromě bakterií soustředí i na výzkum hub. Pokračovat bude dlouhodobé sledování změn místních ledovců, měření vlastností permafrostu a jeho rozmrzající vrstvy nebo testování simulovaných dopadů změny klimatu na nižší rostliny.

Expedice se letos účastní devět žen a rekordní je i počet doktorandů, kterých je ve výpravě sedm. Z Masarykovy univerzity má expedice 13 členů včetně lékaře, dva jsou z Univerzity Karlovy a dvě vědkyně jsou z turecké Istanbul Technical University. Zbylí dva účastníci jsou technici.

Výzkumníci jezdí na stanici více než deset let, před rokem jim přálo počasí. Na tamější poměry bylo poměrně teplo, teplota se pohybovala mezi minus pěti a osmi stupni Celsia. Díky tomu se mohli například plavit v místech, kde obvykle bývá led.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk

Všechny komentáře (1)

Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

mr

17.1.2018 11:50
Paráda, jenom mi jaksi uniká smysl celé této akce ...
Odpovědět
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist