ArcelorMittal Ostrava vybudoval ekologická zařízení za 2 miliardy
Nové investice by měly podle předpokladů snížit množství emisí z komínů o zhruba 94 tun na asi 490 tun ročně. Loni huť vypustila do ovzduší 560 tun emisí. Ještě v 70. letech minulého století to přitom bylo ročně téměř 40.000 tun prachu. Podnik uvádí, že plní veškeré ekologické limity, přesto patří k největším znečišťovatelům životního prostředí v Moravskoslezském kraji.
"Komínové emise huť díky čtyřiadevadesátitunovému úbytku sníží na historické minimum - čtvrtinovou hodnotu oproti roku 2003, kdy skupina ArcelorMittal do hutě vstoupila. Filtry zachytí také emise dioxinů a benzo(a)pyrenu," řekla mluvčí podniku Barbora Černá Dvořáková.
Ze 13 zařízení se 12 týká fugitivních emisí, tedy emisí, které nevycházejí z komínů, ale tvoří se například při nakládání materiálu. Ty se sníží ročně o asi 430 tun. Podnik na zachycování emisí využívá nejlepší dostupnou techniku. Na nadstandardní investice poprvé v historii získal až devadesátiprocentní dotace od Evropské unie, dohromady 1,6 miliardy korun.
Nový generální ředitel AMO Vidžaj Mahadevan řekl, že evropské ekologické limity splnila huť už v roce 2012, ale do ekologizace svých provozů investovala dál, i díky dotacím z EU. "Na konci letošního roku se dostaneme na čtvrtinu hodnoty emisí prachu oproti stavu před vstupem skupiny ArcelorMittal do hutě a snížíme tak vliv výroby na životní prostředí minimum," řekl Mahadevan.
Ředitel AMO pro životní prostředí Petr Baranek řekl, že emise z komínů zhruba 500 tun prachu za rok je asi na 50 procentech toho, co firmě ukládá legislativa, jak integrovaná povolení vydávaná krajským úřadem, tak evropská legislativa. "Dostali jsme se na technické minimum. Další odprašování neplánujeme, ani nepřipravujeme," řekl Baranek.
Ministr Mládek řekl, že investice přispěje ke zlepšení životního prostředí a zároveň přináší daleko větší šanci na udržení výrobny oceli v Ostravě. "Když se investuje, tak nemá smysl takovou výrobu rušit. Problém je, že celosvětově je obrovská nadkapacita v ocelářském průmyslu v tuto chvíli, Čínská lidová republika má nadkapacitu větší, než je výroba Evropy, a je tlak na zavírání ocelářských provozů. Tak já bych to bral jako signál, že to se nebude týkat ArcelorMittalu," řekl ministr.
ArcelorMittal Ostrava má i s dceřinými společnostmi 7250 zaměstnanců. Ročně vyrábí dva miliony tun oceli, která se uplatňuje zejména ve stavebnictví a strojírenství. Je největším výrobcem silničních svodidel a jediným výrobcem transformátorových plechů v Česku. Kromě tuzemského trhu dodává své výrobky do více než 40 zemí. Firma patří do největší světové ocelářské skupiny ArcelorMittal.
reklama