https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/arcelormittal-zastavi-provoz-ve-spanelske-ocelarne
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

ArcelorMittal zastaví provoz ve španělské ocelárně

26.1.2016 10:29 | LONDÝN (ČTK)
Světové ceny oceli jsou nyní kvůli přebytku dodávek nejníže od roku 2003. Po celém světě, včetně Číny, se nyní zvyšuje tempo uzavírání závodů a bankrotů ocelářských firem. Ilustrační obrázek
Světové ceny oceli jsou nyní kvůli přebytku dodávek nejníže od roku 2003. Po celém světě, včetně Číny, se nyní zvyšuje tempo uzavírání závodů a bankrotů ocelářských firem. Ilustrační obrázek
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Největší světový producent oceli, společnost ArcelorMittal, zastaví na neurčito výrobu v ocelárně v Sestau v severním Španělsku. Sdělil to mluvčí firmy. Závod se 330 zaměstnanci a výrobní kapacitou 1,5 milionu tun oceli ročně je tak další obětí krize ocelářského sektoru v Evropské unii. ArcelorMittal je vlastníkem i největšího ocelářského podniku v České republice.
 

Loni bylo v evropském ocelářství zrušeno asi 5000 pracovních míst z celkového počtu asi 330 000. Oceláři svalují vinu zejména na Čínu, jejíž celkový vývoz loni vzrostl na rekordní maximum nad 110 milionů tun, a volají po ochranářských opatřeních. Produkci oceli v EU ale podkopávají hlavně vysoké energetické náklady a zelené daně spolu s vysokými náklady na pracovní sílu.

"Vedení učinilo toto rozhodnutí s ohledem na extrémně nepříznivou situaci... Konkrétně jde o pokles cen oceli způsobený rekordním dovozem z Číny pod výrobními náklady," citovala mluvčího Arceloru agentura Reuters. Mluvčí dodal, že závod zastaví produkci v únoru a zaměstnanci budou dočasně propuštěni, plat ale budou dostávat až do prosince.

Světové ceny oceli jsou nyní kvůli přebytku dodávek nejníže od roku 2003. Po celém světě, včetně Číny, se nyní zvyšuje tempo uzavírání závodů a bankrotů ocelářských firem.

ArcelorMittal v listopadu loňského roku snížil odhad loňského zisku s odvoláním na levný dovoz z Číny a slabou poptávku. Akcie společnosti, která se na světové produkci oceli podílí 5-6 procenty, loni klesly o 57 procent a letos ztrácejí dalších asi 15 procent.

Čína produkuje zhruba 1,6 miliardy tun oceli ročně, což je asi polovina světové produkce. Navíc má k dispozici nevyužité kapacity k výrobě dalších 300-400 milionů tun, což je také asi polovina světových volných kapacit.

Světová produkce oceli loni klesla o 2,8 procenta a zaznamenala první celoroční pokles od roku 2009. V Číně se výroba snížila poprvé za tři desetiletí, uvedlo dnes Světové sdružení pro ocel (WSA). K poklesu výroby přispěla chabá poptávka a klesající ceny.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist