https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/arnika-bude-na-ukrajine-instalovat-stanice-merici-stav-ovzdusi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Arnika bude na Ukrajině instalovat stanice měřící stav ovzduší

31.5.2019 00:27 (ČTK)
Metalurgické panorama Kryvého Rihu s dýmícími ocelárnami společnosti ArcelorMittal.
Metalurgické panorama Kryvého Rihu s dýmícími ocelárnami společnosti ArcelorMittal.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Stanislav Krupař / Arnika
Česká organizace Arnika chce do konce roku na Ukrajině instalovat stanice, které budou měřit stav znečištění ovzduší v nejkritičtějších obydlených oblastech. Sdělil to Martin Holzknecht z komunikace zahraničních projektů Arniky. Ukrajinci nemají podle organizace přístup k informacím o znečištění a znečišťujících látkách. Data ze stanic proto budou publikovat na připravovaném ukrajinském webu. Loni v listopadu čeští odborníci z Vysoké školy chemicko-technologické a ukrajinští experti provedli měření toxických látek v ovzduší. Jejich nejvyšší koncentraci zjistili v Dnipru, ve městě Kryvyj Rih (známém i pod ruským názvem Kryvoj Rog), Záporoží, Charkově a Mariupolu na jihovýchodě Ukrajiny.
 

Mezi látky znečišťující ovzduší v těchto městech patří zejména kadmium, zinek a dioxiny, které mohou být karcinogenní. Vzorky nebyly brány z továren, ale z obytných oblastí. Kontaminace byla například objevena ve vejcích chovaných slepic v Charkově.

V návaznosti na výzkum Arnika letos zahájila tvorbu sítě monitorující znečištěné ovzduší. "Uvidíme, jaký bude konečný počet těchto stanic. V současné době dojednáváme spolupráci s mariupolským zastupitelem a aktivistou Maksymem Borodinem," řekl Holzknecht.

"Podle posledních zveřejněných dat Světové zdravotnické organizace zemře na Ukrajině v důsledku znečištění ovzduší okolo třiceti tisíc obyvatel ročně," uvedl předseda Arniky Martin Skalský. Ukrajinci podle něj nemají přístup k informacím o znečištění ovzduší a o tom, jaké znečišťující látky vypouštějí jednotlivé podniky. "Tím pádem nemají ani šanci proti němu bojovat. V Česku taková data již řadu let zveřejňuje na webu Český hydrometeorologický ústav a Integrovaný registr znečišťování," doplnil. Připravovaný ukrajinský web s naměřenými daty bude přístupný široké veřejnosti.

V Záporoží na jihovýchodě Ukrajiny chce Arnika spustit malé granty určené obyvatelům průmyslových center, kteří se snaží bojovat s toxickými látkami v ovzduší. "Chceme pomáhat přímo v místě, a proto spolupracujeme s obyvateli zasažených oblastí, kteří se rozhodli, že kritické znečištění ovzduší je třeba řešit. Většina z nich to navíc dělá ve svém volném čase, a proto jsme se rozhodli je touto cestou podpořit," řekla koordinátorka projektu Kateřina Krejčová.

Tři čeští vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy budou během nejbližších dní v Kyjevě, ve městě Kryvyj Rih a Záporoží přednášet o nejnovějších vědeckých poznatcích a české zkušenosti s monitorováním kvality ovzduší.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist