Arnika bude na Ukrajině instalovat stanice měřící stav ovzduší
Mezi látky znečišťující ovzduší v těchto městech patří zejména kadmium, zinek a dioxiny, které mohou být karcinogenní. Vzorky nebyly brány z továren, ale z obytných oblastí. Kontaminace byla například objevena ve vejcích chovaných slepic v Charkově.
V návaznosti na výzkum Arnika letos zahájila tvorbu sítě monitorující znečištěné ovzduší. "Uvidíme, jaký bude konečný počet těchto stanic. V současné době dojednáváme spolupráci s mariupolským zastupitelem a aktivistou Maksymem Borodinem," řekl Holzknecht.
"Podle posledních zveřejněných dat Světové zdravotnické organizace zemře na Ukrajině v důsledku znečištění ovzduší okolo třiceti tisíc obyvatel ročně," uvedl předseda Arniky Martin Skalský. Ukrajinci podle něj nemají přístup k informacím o znečištění ovzduší a o tom, jaké znečišťující látky vypouštějí jednotlivé podniky. "Tím pádem nemají ani šanci proti němu bojovat. V Česku taková data již řadu let zveřejňuje na webu Český hydrometeorologický ústav a Integrovaný registr znečišťování," doplnil. Připravovaný ukrajinský web s naměřenými daty bude přístupný široké veřejnosti.
V Záporoží na jihovýchodě Ukrajiny chce Arnika spustit malé granty určené obyvatelům průmyslových center, kteří se snaží bojovat s toxickými látkami v ovzduší. "Chceme pomáhat přímo v místě, a proto spolupracujeme s obyvateli zasažených oblastí, kteří se rozhodli, že kritické znečištění ovzduší je třeba řešit. Většina z nich to navíc dělá ve svém volném čase, a proto jsme se rozhodli je touto cestou podpořit," řekla koordinátorka projektu Kateřina Krejčová.
Tři čeští vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy budou během nejbližších dní v Kyjevě, ve městě Kryvyj Rih a Záporoží přednášet o nejnovějších vědeckých poznatcích a české zkušenosti s monitorováním kvality ovzduší.
reklama