https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/australie-bude-testovat-odpadni-vody-na-pritomnost-koronaviru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Austrálie bude testovat odpadní vody na přítomnost koronaviru

17.4.2020 00:18 | CANBERRA (ČTK)
Vědci již testování odpadních vod vyzkoušeli ve dvou čističkách ve státě Queensland a zbytky koronaviru tam objevili.
Vědci již testování odpadních vod vyzkoušeli ve dvou čističkách ve státě Queensland a zbytky koronaviru tam objevili.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Austrálie plánuje rozsáhlé testování odpadních vod na přítomnost koronaviru. Analýza by měla pomoci vytipovat oblasti, kde je nákaza nejvíce rozšířena. Autoři projektu při tom chtějí využít již existující monitorování kanalizace, které slouží k odhalování konzumace drog v australských městech a které zahrnuje 57 procent populace, píše agentura Reuters.
 

Australští experti uvedli, že monitorovací systém by měl začít fungovat během několika následujících týdnů. Stanovením problémových oblastí by měl pomoci vládě postupně uvolňovat nynější plošné omezení pohybu občanů.

Vědci z vládního výzkumného ústavu CSIRO a z Queenslandské univerzity již testování odpadních vod vyzkoušeli ve dvou čističkách ve státě Queensland a zbytky koronaviru tam objevili.

"Pokud se podobná metoda použije ve větším měřítku, bude možné určit v dané geografické oblasti přibližný počet lidí, kteří jsou koronavirem infikováni, bez nutnosti testování jednotlivců," uvedl CSIRO.

Austrálie kvůli obavám z šíření koronaviru uzavřela restaurace, bary a obchody kromě těch, které prodávají nejnutnější zboží. Dovoleno není shromažďování více než dvou lidí a za porušení nařízení hrozí pokuty i vězení.

Díky přísným karanténním opatřením se Austrálii podařilo výrazně snížit denní přírůstek nakažených lidí. Celkem byla v zemi nemoc covid-19 zjištěna u 6500 lidí, 63 pacientů jí podlehlo. Premiér Scott Morrison včera oznámil, že opatření zůstanou v platnosti ještě nejméně měsíc.

Virus SARS-CoV-2 se podle vědců z těla vylučuje stolicí i různými sekrety. Testování odpadních vod provedli již dříve také například ve Spojených státech či v Nizozemsku. Testování odpadních vod na zbytky koronaviru údajně začalo i v Česku.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist