https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/danska-vlada-od-noveho-roku-opet-povoli-chov-norku-ale-v-mensim-meritku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dánská vláda od nového roku opět povolí chov norků, ale v menším měřítku

26.9.2022 00:44 | KODAŇ (ČTK)
Dánská vláda od nového roku opět povolí chov norků, ovšem ve výrazně menším měřítku než byl před pandemií covidu-19, uvedla agentura AP. Zákaz chovu těchto zvířat platil od listopadu 2020, kdy Kodaň nařídila vybití celé populace norků na kožešinových farmách v reakci na obavy z rozšíření koronaviru z nakažených zvířat na lidi.
 

Nařízení o dočasném zákazu chovu přestane platit 1. ledna a vláda oznámila, že ho nehodlá prodlužovat. Chov norků v menším množství a při dodržení opatření proti zavlečení infekce neohrožuje veřejné zdraví, uvedlo v prohlášení ministerstvo životního prostředí a potravin. Ministerstvo rozhodnutí konzultovalo s vládní agenturou, která mapuje šíření nemocí v Dánsku.

Hromadné vybíjení zvířat, které nařídila premiérka Mette Frederiksenová, vyvolalo v Dánsku rozsáhlou debatu. V zemi se v době rozhodnutí chovalo na 15 milionů těchto zvířat. Později se ukázalo, že rozhodnutí vlády nemělo právní základ. Kvůli kauze tehdy odstoupil ministr pro potraviny Mogens Jensen, píše DPA.

Dánsko bylo jedním z hlavních světových vývozců norčích kožešin a ročně jich vyprodukovalo asi 17 milionů. Na družstvo Kopenhagen Fur, které sdružuje 1500 dánských chovatelů, připadá 40 procent celosvětové produkce norků. Většina vývozu směřovala do Číny a Hongkongu.

Ochránci zvířat proti chovu norků na kožešinu dlouhodobě vystupují, kritizují malé i klece i samotný princip tohoto podnikání. Chov norků ve čtvrtek zakázalo Lotyšsko, opatření ale začne platit až od roku 2028, píše AP.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

26.9.2022 07:28
A v ČR to bude jak ?
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

26.9.2022 08:55 Reaguje na smějící se bestie
Nijak. Naši politici jsou zanořeni tak hluboko do bruselského recta, že tohle nevnímají.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

26.9.2022 20:00 Reaguje na smějící se bestie
Nijak. Chov kožešinových zvířat se aktivistům podařilo zakázat, tudíž nikdo z ĆR se tím živit nebude a žádné peníze z této aktivity z daní a odvodů stát nedostane. Pokud někdo v ČR bude na své zboží potřebovat nějaké norčí kožešiny, budou peníze za kožešiny z ČR putovat do Dánska a přilepšovat Dánům.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

26.9.2022 08:53
Takže vybili všechny norky aby je potom zase povolili? Co mi to připomíná? Že by Hlava22?
Odpovědět
JO

Jarka O.

26.9.2022 15:53 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Mně to připomíná pokrytectví a konkurenční boj. Je tedy chov norků v EU zakázaný nebo ne a proč se o ten dánský a holandský tiše toleroval, kdežto Češi a Lotyši mají své chovy likvidovat? Vtipné bylo, jak Dánové po vybití norku vykládali,že ten chov pro asijské trhy prý nebyl vůbec výdělečný.
Odpovědět
MV

Miloš Vondruška

3.10.2022 14:38
Já jen doufám, že zase nějakého ekoteroristu nenapadne ty norky pustit do volné přírody, jako se to stalo u nás. Díky těmto magorům zde máme přemnoženého norka amerického a náš původní norek evropský je na vyhynutí.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist