https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/australsti-strazci-prirody-zastrelili-krokodyla-ktery-zabil-dvanactiletou-divku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Australští strážci přírody zastřelili krokodýla, který zabil dvanáctiletou dívku

10.7.2024 23:23 (ČTK)
Krokodýlí oko
Krokodýlí oko
V Austrálii zastřelili krokodýla, který zabil dvanáctiletou dívku, když s rodinou plavala v potoce na severu země, informoval deník The Times. Strážci přírody se zvíře snažili odchytit asi měsíc, nakonec ho objevili a zneškodnili v neděli. Analýza potvrdila, že se jedná o stejného krokodýla, který dívku stáhl pod vodu.
 

Tělo dvanáctileté dívky strážníci našli v říčním korytě poblíž města Darwin, kde dívka zmizela. "To, co se minulý týden stalo, mělo obrovský dopad na rodinu oběti. Policisté nadále poskytují podporu všem, které situace zasáhla," uvedla vrchní seržantka Erica Gibsonová.

Smrt dívky představuje první smrtící útok krokodýla na Severním území Austrálie od roku 2018. Neštěstí v oblasti vyvolalo diskusi o regulaci krokodýlí populace. Severní území nyní obývá 250 000 osob a na 100 000 mořských krokodýlů.

Grahame Webb, odborník z Univerzity Charlesa Darwina, na základě velikosti zastřeleného plaza soudí, že se jednalo o nejméně 30 let starého samce. Mořští krokodýli se můžou dožít až 70 let a jejich tělo s přibývajícím věkem roste. Zatímco zastřelený krokodýl měřil čtyři metry, někteří samci ve starším věku dosahují délky až sedm metrů, uvedl Webb.

Dívku krokodýl napadl jen několik týdnu poté, co regionální správa schválila desetiletý plán na zvýšení odstřelu těchto plazů v oblasti lidských obydlí z 300 na 1200 ročně.

Webb nicméně upozorňuje, že krokodýli svoje počty regulují sami. "Pojídají se navzájem. Lidé jejich populaci příliš nekontrolují," řekl.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

10.7.2024 23:36
Austrálie má tolik problémových (zejména invazních) druhů, že krokodýli jsou vedle nich jen přirozená regulace přemnoženého druhu. Desetina dnešních stavů pro zachování genetické různorodosti postačí, potom budou mít tolik prostoru, že vzájemné požírání bude raritou. O to více bude ryb, ptáků a jiné kořisti, kterou významně decimují.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist