https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/barma-prehodnocuje-cinsky-projekt-obri-prehrady
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Barma přehodnocuje čínský projekt obří přehrady

2.2.2019 01:08 | PRAHA (ČTK)
Barma přehodnocuje plány na stavbu obří přehrady na horním toku řeky Iravadi. Ilustrační snímek řeky Iravadi.
Barma přehodnocuje plány na stavbu obří přehrady na horním toku řeky Iravadi. Ilustrační snímek řeky Iravadi.
Foto | Lain / Flickr
Barma přehodnocuje plány na stavbu obří přehrady na horním toku řeky Iravadi. Společný projekt s Čínou, který je v poslední době zdrojem napětí ve vztazích obou zemí, již v roce 2011 na nátlak odborné veřejnosti pozastavil tehdejší prezident Thein Sein. Vládní expert v úterý navrhl, aby se projekt buď realizoval v menších rozměrech, nebo byl přemístěn, napsala agentura Reuters.
 

Když byl projekt přehradní nádrže pro vodní elektrárnu v hodnotě 3,6 miliardy dolarů (81 miliard korun, odhad z roku 2010) v Kačjinském státě v roce 2011 pozastaven, vzbudilo to negativní reakce Číny. Ta se přitom od počátku na projektu podílela jako investor i potenciální odběratel vyrobené energie a má na realizaci projektu stále zájem.

Důvody pro tehdejší barmské rozhodnutí platí podle investičního experta Tauna Tuna i dnes. Projekt je umístěn v oblasti se zvýšeným rizikem zemětřesení, měl by nedozírné ekologické dopady a bylo by kvůli němu třeba vystěhovat až 12.000 místních obyvatel, etnických Kačjinů.

Dobré vztahy se sousední Čínou, která je jejím největším obchodním partnerem, jsou ovšem pro Barmu klíčové. Vláda držitelky Nobelovy ceny za mír a někdejší disidentky Do Aun Schan Su Ťij v poslední době navíc spoléhá na podporu Číny na půdě OSN, kde je Barma častým terčem kritiky za násilí páchané na příslušnících menšinového muslimského etnika Rohingů. Su Ťij podle Reuters o projektu přehrady v poslední době s čínskými partnery intenzivně jedná.

Kdyby se měl ale pozastavený projekt obnovit v původní podobě, výrazně by to snížilo popularitu vlády mezi etnickými Kačjiny. Tomu se chce vládní strana před parlamentními volbami v roce 2020 vyhnout.

Výstavba nové přehrady je tedy stále nejistá a ve hře je i varianta nabídnout čínským investorům k realizaci zcela jiný projekt. "Tu přehradu v tuto chvíli nepotřebujeme," cituje Reuters barmského vládního experta Tauna Tuna.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist