https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zatimco-cesko-zvazuje-dalsi-prehrady-francie-pokracuje-v-osvobozovani-rek-demolici-dvou-prehrad
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zatímco Česko zvažuje další přehrady, Francie pokračuje v osvobozování řek demolicí dvou přehrad

19.6.2019 14:17 | PRAHA (Ekolist.cz)
Zahájení prací na odstranění přehrady Vezins.
Zahájení prací na odstranění přehrady Vezins.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Roberto Epple / ERN
Svou první přehradu odstranila Francie v roce 1996. Zatímco Česko zvažuje výstavbu nových přehrad, Francie pokračuje v jejich odstraňování. Informuje o tom ochranářská organizace WWF.
 

V Evropě bylo dosud podle údajů European Rivers Network odstraněno více než 3 500 různých bariér na řekách. Jako první začala Francie, která v roce 1996 odstranila přehradu Kemansquillec Dam a postupně se přidalo Španělsko, Dánsko, Holandsko nebo Velká Británie. Ve východní Evropě v tomto směru vede Estonsko.

Přehrady z řek odstraňují i USA, kde bylo zatím historicky největším projektem odstranění přehrady na řece Elwha ve státu Washington. Dnes už tam vědci potvrdili návrat ohrožených druhů lososovitých ryb. Společným jmenovatelem je návrat řeky jejich původnímu toku a odstranění překážet pro ryby.

Nejnovějším projektem je demolice dvou přehrad ve Francii. Konkrétně 12. června 2019 začalo odstraňování 36 m vysoké hráze přehrady Vézin na řece Sélune. Zároveň se rozebírá i šestnáct metrů vysoká přehrada La-Roche-qui-Boit. Cílem projektu je obnovení přirozené říční krajiny a návrat lososů a úhořů do řeky i do zálivu Mont-Saint-Michel. Ten je vyhledávanou turistickou atrakcí – díky klášteru na malém skalnatém výběžku, který je zapsaný i na seznamu světového dědictví UNESCO.

Přehrady, malé vodní elektrárny a další umělé bariéry jsou jednou z největších hrozeb pro ekosystém řek. Brání migraci ryb a mění přirozeně tekoucí řeku do podoby bazénů se stojatou vodou a s nízkým obsahem kyslíku, což přispívá k dalšímu poklesu biodiverzity v řekách. Sladkovodní ryby tak dnes patří ve světě i u nás mezi nejohroženější druhy živočichů.

„Odstranění Vezins Dam je signálem revoluce v evropském přístupu k řekám. Namísto budování nových přehrad se pozornost států obrací k obnově biodiverzity a návratu života do řek,“ uvádí Roberto Epple, prezident European Rivers Network.

„Po odstranění přehrady dokáže příroda velmi rychle obnovit život v řece. Těším se, že uvidím okolo Mont-Saint-Michel znovu plavat lososy, až se budou po řece Sélune vracet na svoje dřívější trdliště. Bude to poprvé od doby, kdy byli moji prarodiče ještě děti,“ říká Epple.

Práce na odstranění obou přehrad teprve začaly. Počítá se, že proces revitalizace krajiny potrvá ještě dva roky. Během nich se pro migraci ryb uvolní 90 kilometrů řeky.

Obnovu dobrého ekologického stavu řek vyžaduje od evropských zemí Rámcová směrnice o vodě. Mezní termín je rok 2027. Směrnice počítá s obnovou původní říční krajiny v okolí evropských řek, snižováním znečištění a právě s odstraňováním starých bariér na řekách. Řeky mají být postupně zprůchodňovány pro migrující druhy ryb.

Směrnice teď prochází procesem veřejného připomínkování, v kampani #ProtectWater podpořilo zachování aktuální podoby směrnice téměř 400 000 obyvatel EU. Ze strany některých členských států a především ze strany investorů v oblasti hydroenergetiky se ale ozývají hlasy, aby se termín na splnění požadavků daných směrnicí ještě oddálil.

„Francie začala s odstraňováním bariér v řekách už v 90. letech a teď opět píše dějiny, když spustili zatím největší projekt odstranění přehrady v Evropě. Musíme jim blahopřát a věřit, že podobné projekty se objeví i jinde,“ říká Miroslava Plassmannová, ředitelka WWF Slovensko.

„Organizace WWF Slovensko mapuje nefunkční bariéry na řekách a věříme, že se nám podaří dosáhnout odstranění některých z nich i z našich řek. Kromě toho sledujeme projekty výstavby malých vodných elektráren na řekách a projekty umělých úprav řek. V posledním období se nám podařilo zastavit úpravy na řece Domanižanka u Povážské Bystrice a v případu MVE u Hronském Beňadiku soud uznal náš argument, že při povolování projektu nebyly posouzené dopady na životní prostředí,“ uvádí Miroslava Plassmannová příklady, kdy se WWF Slovensko angažuje v ekologii řek.

Jak vypadá, když si řeka bere zpět své koryto:


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Kováříková Zdeňka
Zdeňka Kováříková
Autorka je redaktorkou Ekolistu.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ig

19.6.2019 15:06
Navrhuji odstranit Slapskou přehradu odstřelem za plného stavu vody. Sníží to ekologické zatížení Země způsobované Českou republikou cca o 5 %.
Odpovědět
Sl

Slovan

19.6.2019 16:47
Naprosto správný krok, snad podobných projektů bude co možná nejvíce (a to i u nás).
Odpovědět
JM

Josef Mozek

22.6.2019 09:58 Reaguje na Slovan
Ano, zrušme u nás co nejvíce přehrad, ideálně 100%. Pít můžeme dešťovku nebo balenou dovezeme ze zahraničí. Koupat se nemusíme, podle nejnovějších výzkumů to dokonce škodí, je li to často. Zrušením koupelen a záchodů vznikne v každém bytě nová menší místnost. Každý panelák nebo část vesnice bude mít svou kadibudku s produkcí hnojiva pro zemědělství.
Odpovědět
TC

Tomas Chuchelsky

19.6.2019 20:07
To je ale pekne blby napad a co ti zivocichove co zili v te prehrade, ty asi nemaji narok, a co vyroba elektriny z "obnovitelnych zdroju, a co zavlazovani, a co rekreace?
Odpovědět
NJ

Netuším Jméno

19.6.2019 20:54
A jaká bude náhrada? Ekologů oblíbené uhelné/plynové elektrárny nebo snad to strašlivé jádro??
Solární, větrné nejsou stabilní a spolehlivé (tvrdé) zdroje proudu. Navíc mají malou efektivitu takže bychom místo řepky měli na polích jen větrníky a panely abychom mohli trošku fungovat :)
Za mě bych už nestavěl nové přehrady ale jen modernizoval a udržoval ty které už máme.
Ale určitě bych je nerozebíral.
Odpovědět

Jan Šimůnek

20.6.2019 05:42
Mají tolik jaderných elektráren, že si to mohou dovolit. A mohou si dovolit zřejmě i plýtvání, protože přehrady jednoznačně mohou fungovat jako zdroj pro vyrovnávání špičkové spotřeby energie.
Ze článku navíc plyne, že za tímto projektem nestojí racionální rozbor, ale blábolení nějakých ekologů.
Odpovědět

Pavel Šmíd

21.6.2019 08:52
Tady přece zdaleka nejde jen o energii. Přehrada má mnohem více funkcí, než jen výrobu elektřiny. Co regulace splavnosti, zadržování vody v krajině a zejména ochrana před povodněmi? Možná není problém zrušit přehradu v krajině, kde má řeka vydatné zdroje, protéká neobydlenou oblastí a nevyužívá se pro lodní dopravu. U nás je to prakticky vyloučeno. V suchých obdobích by v řekách hynuly ryby nedostatkem vody, při vydatných srážkách by umírali lidé při povodních. A ekologická lodní doprava na Labi by se mohla zrušit úplně. A to je jen několik z mnoha argumentů.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

22.6.2019 19:33 Reaguje na Pavel Šmíd
To všechno zmáknou mokřady a meandrující potoky!
Odpovědět

Jan Šimůnek

23.6.2019 08:31 Reaguje na Jiří Svoboda
Nezvládly a pokud ano, tak jim v tom zabrání ekologické organizace. Ta přehrada má tu výhodu, že má jediné řízení EIA, a jakmile se to přes ně dostane, tak si už ekokazisvěti neškrtnou. A taky je silnější sociální tlak na to, aby to prošlo.
V situaci, kdybyste místo toho dělal EIA pro desítky až stovky malých projektů, je veliká pravděpodobnost, že vám ekologové alespoň něco z toho zarazí a výsledná soustava malých děl bude neúplná, zmrzačená a jen částečně funkční.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist