https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/bbc-dlouhodoby-pruzkum-odhalil-obrovske-ubytky-lesnich-ptaku
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

BBC: Dlouhodobý průzkum odhalil obrovské úbytky lesních ptáků

2.7.2009 09:26 | PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor)
Třicetileté sledování britských lesních ptáků ukázalo, že počty některých druhů klesly o více než 95 procent, uvedla BBC.
 

Slavík obecný
Slavík obecný (Luscinia megarhynchos) je druh, jehož počty se v Británii snížily nejvýrazněji.
Foto: Orchi/Wikimedia Commons

Například slavíci zmizeli z lesů v celé Velké Británii, výrazně poklesly i stavy dalších sedmnácti ptačích druhů. Mnohé z nich totiž zimují v tropické západní Africe, kde jsou jejich stanoviště zpustošena.

Tragicky vymizelo mnoho špačků, konopek, hýlů a budníčků větších. Oproti tomu počty 12 ptačích druhů, včetně pěnice černohlavé, straky a hrdličky zahradní, se zvýšily.

Informace o tomto překvapivém vývoji populací některých nejznámějších lesních ptáků pocházejí ze sčítání organizace British Trust for Ornitology (BTO), která v období 1967 až 1999 nashromáždila údaje o 49 ptačích druzích.

Výsledky byly poprvé publikovány až nyní. Průzkum, který skončil před deseti lety, poskytuje data o vývojové tendenci a změnách ve složení druhů lesních ptáků ve Velké Británii i v Evropě.

Od roku 1967 se podle studie výrazně zmenšily populace 17 druhů ptactva, naopak počty 12 jiných druhů významně vzrostly. Největší ztráty zaznamenal druh slavíků, jejichž počet se v průběhu průzkumu propadl o 95 procent. Množství špačků kleslo o 91 %, konopek o 89 %, čečetky tmavé o 85 % a lejska šedého o 83 %.

K ptákům, jejichž postavení v lesích se zlepšilo, patří hrdlička zahradní. Její populace se rozrostla o 1052 %. Holub doupňák zaznamenal nárůst o 359 % a holub hřivnáč o 344 %. Je to důsledek zvýšení výsadby zimních plodin, což jim poskytlo cenný zdroj potravy v chladných měsících.

Oproti tomu konopky a hrdličky divoké utrpěly ztráty kvůli nedostatku letní setby.

"Některé vzácné druhy, jako je strakapoud malý, čečetka, sýkora lužní a dlask, ubývají a my si stále nejsme zcela jisti, proč tomu tak je," říká Chris Hewson z BTO.

Podle článku Matta Walkera Huge declines in woodland birds vydaného 30. června 2009 na BBC News.


reklama

Dominika Patrovská

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 Staré diskuse (archiv)
2. 7. 2009
3. 7. 2009
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist