BBC: Dlouhodobý průzkum odhalil obrovské úbytky lesních ptáků
![]() |
|
Slavík obecný (Luscinia megarhynchos) je druh, jehož počty se v Británii snížily nejvýrazněji.
|
|
Foto: Orchi/Wikimedia Commons |
Například slavíci zmizeli z lesů v celé Velké Británii, výrazně poklesly i stavy dalších sedmnácti ptačích druhů. Mnohé z nich totiž zimují v tropické západní Africe, kde jsou jejich stanoviště zpustošena.
Tragicky vymizelo mnoho špačků, konopek, hýlů a budníčků větších. Oproti tomu počty 12 ptačích druhů, včetně pěnice černohlavé, straky a hrdličky zahradní, se zvýšily.
Informace o tomto překvapivém vývoji populací některých nejznámějších lesních ptáků pocházejí ze sčítání organizace British Trust for Ornitology (BTO), která v období 1967 až 1999 nashromáždila údaje o 49 ptačích druzích.
Výsledky byly poprvé publikovány až nyní. Průzkum, který skončil před deseti lety, poskytuje data o vývojové tendenci a změnách ve složení druhů lesních ptáků ve Velké Británii i v Evropě.
Od roku 1967 se podle studie výrazně zmenšily populace 17 druhů ptactva, naopak počty 12 jiných druhů významně vzrostly. Největší ztráty zaznamenal druh slavíků, jejichž počet se v průběhu průzkumu propadl o 95 procent. Množství špačků kleslo o 91 %, konopek o 89 %, čečetky tmavé o 85 % a lejska šedého o 83 %.
K ptákům, jejichž postavení v lesích se zlepšilo, patří hrdlička zahradní. Její populace se rozrostla o 1052 %. Holub doupňák zaznamenal nárůst o 359 % a holub hřivnáč o 344 %. Je to důsledek zvýšení výsadby zimních plodin, což jim poskytlo cenný zdroj potravy v chladných měsících.
Oproti tomu konopky a hrdličky divoké utrpěly ztráty kvůli nedostatku letní setby.
"Některé vzácné druhy, jako je strakapoud malý, čečetka, sýkora lužní a dlask, ubývají a my si stále nejsme zcela jisti, proč tomu tak je," říká Chris Hewson z BTO.
Podle článku Matta Walkera Huge declines in woodland birds vydaného 30. června 2009 na BBC News.
reklama