BBC: Indický stát neuživí slony, chce jim dávat antikoncepci
V indickém státě Západní Bengálsko se rozhodli, že budou kontrolovat porodnost místních slonů, protože nemají peníze na jejich chov. Ze čtyř stovek místních slonů je jich sedmdesát ochočených a řada z nich pracuje pro ministerstvo lesů.
Slony často využívají strážci národních parků při svých pochůzkách. Ochráncům zvířat se však představa, že vláda vymýšlí systém kontroly porodnosti slonů, nelíbí. Bengálské ministerstvo lesů utratilo loni za slony ve svých službách více než 60 milionů rupií (téměř 130 000 dolarů). „Jenže letos musí ministerstvo významně seškrtat rozpočet, takže budeme moci vydržovat jen slony, které potřebujeme, u zbytku populace pak budeme regulovat porodnost,“ řekl BBC představitel ministerstva PT Bhutiya.
Podle něj se ve službách ministerstva lesů ročně narodí tři až čtyři sloni. Na ochranu přírodních rezervací je však potřeba pouze kolem třiceti těchto zvířat. Ve službách ministerstva je zhruba tucet slonic, kterým veterináři mohou podávat antikoncepci pomocí injekcí nebo pilulek. „Je to zabijácká politika,“ řekla BBC Mukuta Mukherjeeová, koordinátorka organizace Přátelé přírody a mokřadů (Friends of Wetlands and Wildlife). „Když vláda nemá peníze na jejich krmení, má se snažit sehnat sponzory, ne snižovat populaci,“ dodala.
Podle ní by ministerstvo lesů mohlo mladé slony vypouštět do volné přírody, případně by mohlo najít jiné zdroje financování chovu tlustokožců. Místo toho, aby jim znemožňovalo mít mladé. Před deseti lety žilo v Indii na padesát tisíc divokých slonů, ale pytláctví a zmenšování jejich přirozených útočišť prudce snížilo jejich počet. Sloní kly jsou každým rokem zabavovány pašerákům v obrovském množství, což ukazuje na rozsáhlé vybíjení sloní populace.
Podle článku Subira Bhaumika BBC Online News 15. 09. 2006.
reklama