https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/bbc-jak-se-stal-farmar-z-keni-sampionem-v-popirani-klimaticke-zmeny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

BBC: Farmář z Keni se stal šampionem v popírání klimatické změny

23.6.2024 19:10 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Skupina lidí popírající klimatickou změnu našla novou hvězdu v keňském farmáři Jusperu Machoguovi. Na sociálních sítích se Machogu proslavil jako propagátor fosilních paliv v Africe, ale jeho kampaň má ještě další rozměr, který zůstává na první dojem skrytý, píše britský server BBC.
 

Na první pohled je devětadvacetiletý Jusper Machogu jen mladým farmářem s talentem pro sociální média. Na platformě X pravidelně zveřejňuje videa, na nichž pleje a obdělává svůj pozemek, sází česnek nebo sklízí avokádo, a nabízí tak divákům vhled do venkovského života v Kisii na jihozápadě Keni.

Zatímco tematika zemědělství mu pomáhá získávat kliky, "lajky" a sdílení, je to právě Machoguovo popírání toho, že klimatickou změnu způsobuje člověk, které mu pomohlo zvýšit jeho on-line dosah. Od té doby, co začal zveřejňovat už vyvrácené teorie o změně klimatu, obdržel tisíce dolarů v podobě darů. A některé z nich pocházely od osob ze západních zemí spojených se zájmy v oblasti fosilních paliv.

Farmář Machogu trvá na tom, že jeho názory finanční dary nijak neovlivnily a že vyjadřují jeho přesvědčení. Je vědecky prokázáno, že se povrch země ohřívá kvůli skleníkovým plynům, které se uvolňují do atmosféry při spalování fosilních paliv - například ropy, plynu nebo uhlí. Keňský influencer s tím ale nesouhlasí. "Změna klimatu je z větší části přirozená. Teplejší klima je pro život dobré," tvrdil Machogu mylně v únoru na platformě X spolu s hashtagem #ClimateScam (což znamená klimatický podvod), který použil nejméně stokrát.

Mezivládní panel pro změnu klimatu (IPCC) tvrdí, že Afrika je "jedním z regionů, které k emisím skleníkových plynů způsobujících změnu klimatu přispívají nejméně". Je však také "jedním z nejzranitelnějších kontinentů" vůči změně klimatu a jejím dopadům - včetně intenzivnějších a častějších vln veder, dlouhotrvajících such a ničivých povodní.

Přes tato fakta mladý farmář pokračuje ve svých proklamacích, že "žádná klimatická krize neexistuje". Na sociálních sítích opakovaně zveřejňuje nepodložená tvrzení, že změna klimatu způsobená člověkem je nejen "podvod" nebo "mystifikace", ale také trik západních zemí, jak "udržet Afriku chudou".

"Jeho názory rozhodně vycházejí z nedostatku porozumění," říká Joyce Kimutaiová, klimatoložka z Keni, která se podílela na zprávách Mezivládního panelu pro změny klimatu (IPCC) při OSN. Kimutaiová také uvádí, že Machoguovy názory nesdílí mnoho Keňanů. "Nejde o náboženství, ani to není jen víra. Jde o analýzu dat a o to, že v datech vidíme prokazatelné změny," dodává Kimutaiová.

Machogu začal na platformě X zveřejňovat nepravdivá a zavádějící tvrzení o změně klimatu koncem roku 2021 poté, co provedl "vlastní výzkum" tohoto tématu. Od té doby zahájil vlastní kampaň, kterou nazval "Fosilní paliva pro Afriku", a tvrdí, že kontinent by měl využívat své obrovské zásoby ropy, plynu a uhlí. "Fosilní paliva potřebujeme k rozvoji naší Afriky," napsal loni na sociální síti X. Zdá se, že tento názor sdílejí i některé africké vlády, které daly zelenou novým projektům těžby ropy a zemního plynu, přestože se zavázaly k ústupu od fosilních paliv.

Klimatičtí aktivisté, jako je čtyřiadvacetiletý Nicholas Omonuk z Ugandy, však upozorňují, že těžba fosilních paliv nebyla ani v Africe vždy synonymem růstu a rozvoje. "V deltě Nigeru (v Nigérii) se těží ropa od roku 1900, ale lidé tam jsou stále chudí a stále trpí zdravotními riziky a znečištěním spojeným s těžbou ropy," upozornil Omonuk.

Přesto Machogu věří, že pro své poselství našel ochotné publikum. Na síti X má více než 25 000 sledujících. "Myslím, že Afričané opravdu přijímají skutečnost, kterou tvrdím: 'Fosilní paliva pro Afriku'," řekl Machogu BBC. Sledováním konverzací zahrnujících Machogův účet na X však BBC Verify zjistila, že většina uživatelů, kteří se zapojují do interakcí s jeho profilem, ve skutečnosti pochází z USA, Británie nebo Kanady. Mnoho z těchto uživatelů také na internetu propaguje konspirační teorie - nejen o změně klimatu, ale také o vakcínách, pandemii covidu-19 nebo válce na Ukrajině.

BBC Verify se podívala na stránky fondu pro získávání finančních prostředků, které Machogu založil, a zjistila, že za poslední dva roky získal na darech více než 9000 dolarů. Farmářský influencer ve svých příspěvcích na internetu zveřejnil, že část těchto prostředků použil na vybavení svého nového domova. Tvrdí ale také, že z darů pomohl desítkám místních rodin vybudováním vrtu na vodu, distribucí plynových lahví na vaření nebo připojením jejich domů k elektrické síti.

Podle BBC byly mezi jeho dárci osoby s vazbami na fosilní průmysl a na skupiny známé propagací popírání změny klimatu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (17)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VM

Vladimir Mertan

24.6.2024 07:21
Tak by ma zaujímalo, kto iný by ho mal podporiť, ako fosílny priemysel? Mala by ho platiť OSN, IPCC alebo výrobcovia fotopanelov?
Odpovědět
RV

Richard Vacek

24.6.2024 08:20
"Teplejší klima je pro život dobré," tvrdil Machogu mylně v únoru"
A jak to tedy je? I my jsme se (asi chybně) učili, že teplé periody byly dobou hojnosti a blahobytu. To už dnes neplatí a teplé periody jsou dobou hladomorů, válek a bídy?
Odpovědět
Pe

Petr

25.6.2024 12:09 Reaguje na Richard Vacek
Platí to stále, jen jde o to co je tou teplou periodou myšleno.
Pokud chladné období s Ladovskými zimami, kdy je 30 pod nulou a metr sněhu až do dubna, vystřídají příjemné letní teploty kolem 25 a zimní lehce pod nulou, tak samozřejmě ano, to je teplá perioda a období hojnosti a blahobytu. O 50stupňových vedrech, jak jsou dnes stále časteji a ve stále větším počtu zemí, a několika měsících bez většího deště, to asi tvrdit nebudete. Nebo možná ano, ale jen proto, že jste to nezažil.
Odpovědět
PE

Petr Elias

24.6.2024 08:43
Hodně místních je se vzděláním jako ten chudák sahařan. Třeba takový Mertan a nebo Vacek. :)
Odpovědět
RV

Richard Vacek

24.6.2024 10:06 Reaguje na Petr Elias
Dnes vás učí ve škole něco jiného? Pak se podívejte, jaké dezinformace jsou stále ještě na síti přístupné. A my se je museli učit:
https://cs.wikipedia.org/wiki/St%C5%99edov%C4%9Bk%C3%A9_klimatick%C3%A9_optimum
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

24.6.2024 10:54 Reaguje na Richard Vacek
Nevím, zda je smysluplné srovnávat, co bylo na některých místech příhodné ve středověku s tím, co se dnes děje v součtu na celé planetě.

To je jako byste usuzoval, že když se více daří klíšťatům, tak nám narůstá biodiversita.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

24.6.2024 19:21 Reaguje na Jiří Svoboda
Snad právě historická zkušenost nám ukazuje, že kde se ve vyšších zeměpisných šířkách oteplilo, tam to znamenalo nástup doby hojnosti. A protože víme, že i současné oteplení se odehrává nejvíce právě v takových oblastech, tak je nepochopitelné, že tuto informaci má nějaký Keňan, ale ve vzdělanostní Evropě, kde má snad polovina populace titul, se na to zapomíná.
Odpovědět
PE

Petr Elias

25.6.2024 06:44 Reaguje na Richard Vacek
Že tě to stále baví... :D
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

25.6.2024 11:51 Reaguje na Richard Vacek
Je třeba položit na stůl všechny výhody a nevýhody globálního oteplování a toto vyhodnotit. Vykřikovat jen ty výhody není objektivní argumentace.
Odpovědět
Pe

Petr

25.6.2024 12:14 Reaguje na Richard Vacek
Ano, oteplilo se z 15 stupňů v létě na 25. Takové bylo to historické oteplení, proto doba hojnosti.
Ale když je 40 až 50 stupňů, sucho a vše uschne, to už není doba hojnosti, ale zmaru.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

28.6.2024 16:15 Reaguje na Richard Vacek
Vono je to s tím oteplením v severských oblastech bohužel tak, že čeho je moc, toho je příliš...
Bylo by zajímavé vědět, jak to tenkrát bylo se srážkami. Pokud se oteplilo, ale nechyběla přitom voda, mohl se šířit ráj. Dnes se otepluje, ale protože zároveň ubývá vláhy, je to průšvih.
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

24.6.2024 17:05 Reaguje na Petr Elias
No niektorí ani nevedia, že Keňa sa nenachádza na Sahare. Asi im chýba to základné vzdelanie.
Odpovědět
PE

Petr Elias

25.6.2024 06:43 Reaguje na Vladimir Mertan
No jéje kámo. :)
Odpovědět
JO

Jarka O.

25.6.2024 06:52 Reaguje na Vladimir Mertan

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
PE

Petr Elias

25.6.2024 08:40 Reaguje na Jarka O.

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
LB

Lukas B.

25.6.2024 18:35 Reaguje na Petr Elias

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
LB

Lukas B.

25.6.2024 18:36 Reaguje na Lukas B.

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist