Seriál o popírání klimatické vědy, díl I.: Vznik klimatické vědy
Stručná historie klimatické vědy
Problematika globální klimatické změny způsobené antropogenními emisemi skleníkových plynů se začala v odborné literatuře objevovat zhruba od konce 19. století. Nicméně až do zhruba poloviny 20. století se jednalo především o teoretický výzkumný problém, který nebyl chápán jako urgentní téma k řešení.
Rané výpočty totiž ukazovaly, že s dobovým tempem spalování fosilních paliv by výraznější proměna klimatu nastala až za několik století. Nadto se odborné debaty té doby soustředily spíše na rizika spojená s možným nástupem další doby ledové. Pokud se zmiňovalo antropogenní oteplení, tak spíše jako přínos, který prodlouží vegetační období, zmírní kruté zimy a další dobu ledovou oddálí.
Spotřeba fosilních paliv ovšem stoupala exponenciálně a skleníkový efekt (zadržování tepla atmosférou) rostl podstatně rychleji, než kdokoliv předpokládal. Po druhé světové válce také začal mohutný rozvoj geověd, který výrazně proměňoval chápání zemského systému.
Začalo být zřejmé, že prudké zvyšování teploty může mít celou řadu negativních důsledků — od zvyšování hladin světových oceánů a souvisejícího zatopení přímořských oblastí přes zvýšený teplotní stres po narušení cyklů srážek (například monzunových dešťů), na kterých je celá řada oblastí závislá. Vesmírný výzkum také přinesl informace o tom, že Zemi nejbližší planetární příbuzní — Mars a Venuše — jsou obě zcela nehostinné planety s nepříznivým klimatem pro život.
Ještě nedlouho předtím řada odborníků předpokládala, že by mohly mít klima podobné Zemi — a mohly mít oceány s vodou nebo dokonce (třeba i inteligentní) život. Vzhledem k tomu, že obě planety mají podobné podmínky jako Země (podobnou velikost, složení, ale i vzdálenost od Slunce) a přitom obě tak radikálně odlišné klima (mrazivý Mars versus rozpálená Venuše), začala se objevovat otázka, zda klima není méně stabilní, než se předpokládá.
Přečtěte si také |
Vojtěch Pecka: Proč vlastně řešíme pár stupňů oteplení?Vývoj v teorii systémů, komplexity a kybernetiky také ukazoval, že zdánlivě velmi stabilní systémy mohou při relativně malém narušení procházet prudkými a dalekosáhlými změnami. Rané klimatické modely dokonce ukazovaly, že by se klimatický systém mohl destabilizovat takovým způsobem, že by se Země stala zcela neobyvatelnou, podobně jako Venuše. Ačkoliv bylo zřejmé, že se jedná o raný výzkum s řadou nejistot, poznatky byly zneklidňující.
Problematika negativních dopadů globální klimatické změny způsobené antropogenními emisemi skleníkových plynů získávala čím dál reálnější obrysy.
V průběhu 60. a 70. let začala odborná komunita stále více zdůrazňovat potřebu dalšího výzkumu, který by tato rizika podrobněji zmapoval. V průběhu 80. let ovšem začalo být jasné, že pokud bude pokračovat tempo antropogenních emisí skleníkových plynů, pak zákonitě dojde k prudké změně globálního klimatu, která nebude mít v historii lidské civilizace precedens.
Přes usilovné bádání se nepodařilo najít žádný mechanismus, který by změnu radiační bilance (zachytávání tepla atmosférou) kompenzoval a klima stabilizoval. Tohle poznání vneslo téma klimatické změny do prostoru politických debat a mezinárodního vyjednávání koncem 80. let.
Vědecky podložená fakta o klimatické změně
Nejúplnějším a nejpřehlednějším zdrojem jsou zprávy Mezivládního panelu pro klimatickou změnu (IPCC). Vycházejí vždy po několika letech, v současnosti je aktuální šestá. Na jejich vzniku se podílí tři pracovní skupiny, které zpravidla vydávají svoje zprávy odděleně a na závěr vychází zpráva souhrnná (synthesis report).
Jsou členěné podle komplexity do tří vrstev — souhrn pro tvůrce politik (typicky několik desítek stran), technický souhrn (zhruba stovky stran) a celá zpráva (se všemi odkazy na primární zdroje, přes tisíc stran).
Aktuální a podrobné informace o klimatické změně lze také najít například na serveru Carbon Brief. Píší ho klimatičtí vědci a vědkyně a nedochází zde ke zjednodušování a zkreslování problematiky, na rozdíl od velké části článků v médiích. V českém prostředí také poskytuje dobrý přehled informací o klimatu, včetně přehledných infografik, server Fakta o klimatu.
Klimatická věda dnes
Výsledky vědeckého výzkumu ukazují, že minimálně v kontextu několika tisíciletí (ale zřejmě i mnohem déle) probíhá bezprecedentní klimatická změna způsobená především antropogenními emisemi skleníkových plynů do atmosféry a související s proměnou energetické bilance Země. Jejím hlavním projevem je, že se Země velmi rychle otepluje. Mezi další projevy patří například okyselování světových oceánů rozpouštějícím se oxidem uhličitým, který destabilizuje potravní řetězce mořského života, nebo změna oceánské cirkulace a zvýšení oceánské stratifikace (zhoršení mísení oceánských vod).Současná geologická epocha (holocén) je přitom charakteristická relativně nezvyklou klimatickou stabilitou a tato stabilita je pravděpodobně i důvodem, proč byl možný rozvoj komplexních lidských společností závislých na zemědělství. Holocenní klimatická stabilita ale nevznikla sama od sebe, nýbrž je vytvářena řadou stabilizujících mechanismů zemského systému, které rychlá globální klimatická změna může narušit.
Při překročení určitých prahů se dokonce stabilizující procesy mohou změnit ve svůj opak a naopak začít přispívat ke klimatické destabilizaci. Navíc tento stav může být (v časových horizontech lidských životů) ireverzibilní — může být mimo možnosti lidské intervence vrátit se do předchozího stavu. Zemský systém se tak může rychle proměnit z relativně stabilního do divoce se měnícího prostředí, přinášejícího řadu závažných až existenčních rizik.
Vztah klimatické vědy, politiky a ekonomiky
Věda si sice snaží držet od politiky odstup, ale často se s ní protíná. Například pokud věda objeví negativní dopady průmyslové činnosti, často se ukáže nedostatek právních norem, což je následně důvodem k mobilizaci environmentálních protestů, požadavků na odškodnění, sanaci či regulaci různých odvětví. To s sebou opakovaně přináší i protireakci ze strany dotčených subjektů, které se snaží různými způsoby bránit.Do jisté míry je obrana logická a pochopitelná (ostatně i vědecké výzkumy se přes všechna opatření mohou mýlit či na jejich základě může docházet k přehnané reakci). Nicméně opakovaně tyto obranné reakce nabývají charakteru účelových dezinformačních kampaní, které se snaží chránit partikulární zájmy bez ohledu na širší společenské dopady.
V tomhle smyslu vstoupila i klimatická věda do politického pole spolu s tím, jak se formoval odborný konsenzus na tom, že antropogenní emise skleníkových plynů vedou k nebezpečné klimatické destabilizaci. Tato destabilizace ale neohrožuje celou společnost stejně a někteří se proti rizikům dokáží výrazně lépe chránit. Zároveň na způsobování klimatické změny mají různé subjekty různý podíl.
Vnímání rizik spojených s klimatickou změnou různými skupinami je tedy značně odlišné a dokonce existuje i škála subjektů, které vnímají řešení klimatické krize jako své ohrožení. Vskutku existenční ohrožení představuje řešení klimatické krize pro fosilní průmysl a na něm závislé skupiny a státy. Fosilní průmysl je přitom v současnosti stále jedno z nejziskovějších odvětví na planetě. Jeho hodnota se ovšem odvíjí od velmi specifického know-how, infrastruktury a zásob fosilních paliv a není pro něj jednoduché se bez velkých ztrát transformovat.
Fosilní průmysl má přitom silný přesah do politiky, protože dodává klíčové služby, které jsou spojeny s kritickou infrastrukturou. Ostatně strategická závislost světa na fosilních palivech z nich činila významný vojenský cíl již během druhé světové války a podílí se také na vzniku ozbrojených konfliktů, organizování převratů či vzniku diktatur v řadě zemí bohatých na fosilní zásoby.
Právě globální závislost na fosilních palivech dává fosilním korporacím značnou vyjednávací páku, státům exportujícím fosilní paliva potom páku geopolitickou (jak ostatně ukázal příklad obratného využívání evropské závislosti na fosilních palivech Ruskem).
Samotné státy jsou také ohroženy dopady klimatické změny různě, stejně jako jsou pro různé státy odlišné náklady na nízkouhlíkovou transformaci. Existuje přitom i vnitrostátní distribuce rizik — bohatší části populace se dokáží před klimatickými riziky výrazně lépe chránit než ty chudší. Vzhledem k tomu, že hlavním zdrojem současně probíhající klimatické změny je oxid uhličitý, jehož ohřívající efekt v atmosféře působí po stovky let, vstupuje především v mezinárodních vyjednáváních do hry i rozdílná historická odpovědnost za vzniklý problém.
To vytváří napětí především mezi státy bohatého globálního Severu, které mají historicky vysoké emise (a zároveň zde budou dopady klimatické změny relativně mírnější), a státy globálního Jihu, které mají historicky emise nízké (ale dopady klimatické změny zde jsou mnohem výraznější). Nerovné vnímání rizik a nákladů tak vytváří potenciál pro konflikt, který se často projevuje i zpochybňováním poznatků klimatické vědy a jejich politicko-ekonomických nebo bezpečnostních důsledků.
Spolu se vstupem klimatické problematiky do politické arény počátkem 90. let se tedy z odborného tématu rychle stalo i téma velmi polarizující. Vzhledem k závažnosti problému a obtížnosti jeho řešení to zřejmě bylo nevyhnutelné. Nicméně veřejnou debatu začaly také ovlivňovat účelově šířené nepravdivé informace a informační zkreslení, začaly se množit dehonestační kampaně zaměřené na vybrané odborníky a odbornice, ale také na vybrané instituce, stejně jako na obor klimatické vědy jako takový. Začaly se šířit fámy a konspirační teorie o tom, že klimatická věda, klimatičtí vědci a vědkyně manipulují daty.
Trvalo zhruba deset let, než začalo být zřejmé, že tyto útoky nejsou pouze náhodným jevem, ale že jsou do značné míry organizovány skupinami, které cítí ohrožení svých zájmů klimatickými politikami.
Přečtěte si také |
Seriál o popírání klimatické vědy, díl II.: Zrod popíračských kampaníV podstatě trvalá eskalace konfliktu ve veřejné diskuzi a neustálé šíření zavádějících a nepravdivých informací vedly k začátku sociálně vědního výzkumu, ale i investigativních projektů, které se je snažily lépe zmapovat. Došlo k postupnému rozkrytí širokého hnutí, jehož jádro je organizované skupinami, které hodlají zabránit omezování spalování fosilních paliv. Jsou mezi nimi státní i nestátní aktéři, především fosilní korporace, na fosilních palivech závislé státy, ale i politické skupiny, které se cítí klimatickou politikou ohroženy (geo)politicky, ekonomicky či ideologicky. Ty se podílejí na značně problematickém napadání a zpochybňování výsledků klimatického výzkumu. Někteří autoři dokonce mluví o jedné z největších organizovaných kampaní proti vědě vůbec.
Přečtěte si také |
Seriál o popírání klimatické vědy, díl III.: Situace v ČeskuVýsledkem je, že z původně odborného tématu se stala jedna z hlavních os politického štěpení a kulturních válek. Stává se i jádrem identitárního konfliktu, v němž postoj k problematice klimatické změny výrazně determinuje politická ideologie. Zatímco v odborné debatě je stále jasněji, ve veřejné a politické jako by tomu bylo naopak. Ačkoliv si vědecký provoz typicky snaží držet odstup či autonomii na politickém poli, nevyhnutelně dochází k jejich prolínání nebo i ke konfliktu. To se stává obecně tehdy, když vědecký výzkum přinese do veřejné a politické debaty nový fenomén, jehož existence je pro některé skupiny obtěžující či ohrožující (například důkazy lékařské vědy o škodlivosti kouření, ale také výzkum souvislosti kyselých dešťů s emisemi z energetiky, poškození ozonové vrstvy spojené s výrobou freonů, škodlivých dopadů některých pesticidů na ekosystémy a podobně).
Informační zdroje pro pochopení organizovaného hnutí popírajícího klimatickou vědu
Pro hlubší vhled do fungování organizovaného hnutí na popírání klimatické vědy fosilním průmyslem je dobrým úvodem kniha od Naomi Oreskes a Erica Conwaye Merchants of Doubts.Celkové shrnutí problematiky najdete v Climate Obstruction od Kristofera Ekberga a kolektivu autorů, novinářský popis a historický vývoj v Jak ztratit Zemi od Nathaniela Riche, postřehy klimatického vědce v knize Nová klimatická válka od klimatologa Michaela Manna a pozadí financování dezinformačních subjektů v Dark Money od investigativní novinářky Jane Mayer.
O aktuálním dění z klima-popíračské scény informuje například Climate Investigation Center nebo investigativní projekt Drilled od Amy Westerveld. Climate Disinformation Database na serveru Desmog zase představuje velmi obsáhlou databázi subjektů napojených na fosilní průmysl, aktivních v popírání klimatické vědy.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (215)
Richard Vacek
13.3.2024 05:42Lidské činnosti snad vděčíme za to, že jsme oddálili nástup další doby ledové, což by byla katastrofa. Pokud se nám podaří i nadále toto ochlazení oddalovat, tak je to důvod k oslavě.
Že si ze změny klimatu a strašení udělala řada lidí dobré bydlo, je pravda. Tady je řešením vybírat politiky, kteří budou řešit problémy a nebudou utápět prostředky v nesmyslech.
Lukas B.
13.3.2024 08:18 Reaguje na Richard VacekMajka Kletečková
13.3.2024 23:52 Reaguje na Lukas B.Majka Kletečková
14.3.2024 01:11 Reaguje na Majka KletečkováLukas B.
14.3.2024 08:36 Reaguje na Majka Kletečkováno, život na marsu a venuši - že tam běhají zelení mužíčci, to byla spíš vždy záležitost popkultury. seriozní diskuse samozřejmě vždy připouštěla možnost života na jiných planetách, ale vždy předpokládala, že život "našeho typu" potřebuje nějaké naše podmínky, a to zejména kapalnou vodu a nějak přiměřeně hustou atmosféru (a spoustu dalších samozřejmě), a nemá-li to, potom tam těžko budou pobíhat mužíčci/ženušky zelené barvy, ale spíš tam bude cosi podobné tomu, co nacházíme v hlubinách nebo v jícnech sopek jako slizký povlak šutrů.
Jindřich Duras
14.3.2024 16:56 Reaguje na Lukas B.A jestli někdo myslí, že spíš bude hic a jiný, že se to celé nakonec zvrtne do mrazu - to neznamená, že klimatická změna neprobíhá. To znamená, že letíme vlastním přičiněním do průšvihu, který stopro bude, akorát nejde s jistotou říct, který z těch dvou scénářů.
Lukas B.
18.3.2024 09:49 Reaguje na Jindřich DurasVladimir Mertan
14.3.2024 06:02 Reaguje na Majka KletečkováZdeněk Charvát
14.3.2024 08:19 Reaguje na Vladimir MertanA už vůbec nemáte pravdu, že se "nesklénikové plyny" neberou v úvahu. Berou jen se přepočítávají na CO2 kvůli zjednodušení výpočtů... ono se ví kolik čeho působí jako CO2 používá se na to "CO2eq" = Jednotka CO2 ekvivalent zohledňuje dlouhodobý efekt skleníkových plynů v atmosféře a převádí je na množství CO2, které by mělo stejný efekt.
Vladimir Mertan
14.3.2024 16:22 Reaguje na Zdeněk CharvátČo sa týka skleníkového efektu na Zemi sa väčšinou udáva pomer 2/3 spôsobuje voda a 1/3 CO2. Pritom sa uvádza, že bez skleníkových plynov by bola teplota na Zemi v priemere o 33°C nižšia.
Zdeněk Charvát
14.3.2024 18:37 Reaguje na Vladimir MertanPetr Elias
14.3.2024 12:02 Reaguje na Vladimir MertanJindřich Duras
14.3.2024 16:50 Reaguje na Richard VacekDobré bydlo si udělala spousta lidí a firem a států především z těžby a spalování fosilních paliv :-). Ale jinak jasně, dobré bydlo se dá udělat ze všeho...,
Vladimir Mertan
13.3.2024 07:15Jaroslav Řezáč
13.3.2024 07:27 Reaguje na Vladimir MertanLadislav Metelka
13.3.2024 10:30 Reaguje na Vladimir MertanVladimir Mertan
13.3.2024 22:47 Reaguje na Ladislav MetelkaPetr Elias
14.3.2024 12:05 Reaguje na Vladimir MertanJindřich Duras
14.3.2024 16:59 Reaguje na Ladislav MetelkaJe už celkem dlouho a spolehlivě prokázáno, že Milankovičovy cykly jsou JEDNÍM Z FAKTORŮ, který ovlivňuje klima na Zemi. A do toho je xy dalších. Vždycky pak záleží, jak se co s čím potká. Aktuálně s lidským CO2 třeba
Jaroslav Řezáč
13.3.2024 07:18Jaroslav Řezáč
13.3.2024 07:31 Reaguje na Jaroslav ŘezáčMiluna z Hor
13.3.2024 16:00 Reaguje na Jaroslav ŘezáčJarek Schindler
13.3.2024 19:28 Reaguje na Miluna z HorNo pokud má ta "bezprecedentní klimatická změna způsobená především antropogenními emisemi skleníkových plynů do atmosféry" trvat již několik tisíciletí (zřejmě i mnohem déle) tak osobně jsem absolutně v klidu.
Lidstvo by si spíš mělo dát pozor aby ten boj proti antropogenním emisím skleníkových plynů nezpůsobil podstatně větší škody. Takové to vyhánění čerta ďáblem většinou nedopadá dobře. No a zatím se mohou ti " jediní rozumem obdaření klimatičtí aktivisté" co jim jde jen a jen o blaho lidstva, realizovat.
Miluna z Hor
14.3.2024 06:24 Reaguje na Jarek SchindlerJarek Schindler
14.3.2024 11:27 Reaguje na Miluna z HorTakže ještě jednou stejná otázka: Jak se klimaaktivisté vyrovnají s tvrzením v článku, že " Výsledky vědeckého výzkumu ukazují, že minimálně v kontextu několika tisíciletí (ale zřejmě i mnohem déle) probíhá bezprecedentní klimatická změna způsobená především antropogenními emisemi skleníkových plynů do atmosféry a související s proměnou energetické bilance Země".?
Kde se před těmi "tisíci lety" asi ty antropogenní emise asi vzaly?
Petr Elias
14.3.2024 12:08 Reaguje na Jarek SchindlerJindřich Duras
14.3.2024 17:07 Reaguje na Jarek SchindlerA proč máte všechny za "klimatické aktivisty"? Specialisti na geovědy a klimatologii jsou to tedy nevyhnutelně taky, ne? :-)
Jaké "daleko větší škody" máte na mysli ve srovnání s těmi, co s sebou nese klimatická změna způsobovaná - nebo minimálně sakra silně urychlovaná lidskou produkcí CO2 (+devastací povrchu Země a lesů atd:)?
Jarek Schindler
14.3.2024 18:06 Reaguje na Jindřich DurasNemám všechny za klimatické aktivisty. To jste jen vytrhl něco z kontextu mé reakce na " zeleného svazáka" co hlásá jediné. "Kdo nejde s námi je hňup co jde proti nám". No, naštěstí se změnila doba a za odlišný názor se už nepopravuje.
Mě osobně než CO2 děsilo spíš ubývání ozonu a zvětšující se ozonová díra.
No a pokud se před "pár desetiletími" dělilo o jednotku prostoru a zdrojů Země padesát lidí tak dnes se o tu samu jednotku dělí 200 lidí. A bude hůř. Vyřešte tento problém, vraťte počet na těch padesát a na dlouho se vyřeší i to CO2. On pomalu každý ví " co dělat" ale nikdo se sám dobrovolně svého životního stylu a životní úrovně nevzdá. Co byste asi řekl na to, kdyby vám stát vzal 90 % vašich přijmů s odůvodněním, že ty peníze jsou potřeba na řešení problému CO2?
Jindřich Duras
15.3.2024 13:56 Reaguje na Jarek SchindlerJasně, lidí je fakt moc, přestože se to kvůli falešné korektnosti běžně neuvádí. Tady je ale obecně mezi diskutujícími průblém vůbec si přiznat, že něco není OK a co by to tak mohlo mít za příčinu :-). Také úplně nevím, proč mi vyhrožujete ztrátou 90% mých příjmů :-D? Jasné ovšem je, že něco to stát bude. Už teď to stojí docela dost...
Jarek Schindler
16.3.2024 07:35 Reaguje na Jindřich DurasNenazval bych to falešnou korektností. Jen to nemá žádné humánní řešení. No a do neřešitelných problémů se asi nikdo nepohrne. Co vám pomůže, že si přiznáme, že něco není OK. Pouhé přiznání nic neřeší. Jaký rozdíl v uhlíkové stopě bude asi mezi vámi a mnou. Vy "víte", že problémem je CO2 a přitom vaše uhlíková stopa bude srovnatelná se stopou většiny naší populace. Jak například dopadly ekosnahy v případě zavádění "zelené nafty a benzínu". Místo snížení produkce CO2 jeho navýšením s dalšími negatívními dopady. No hlavně že se něco dělá a může se to nazvat eko.
No a samozřejmě je to o penězích. Jen se člověk zmíní a už vyhrožuje? A přitom je to jedno z řešení. Nejsou peníze, není spotřeba. Není spotřeba není výroba. Co pomůže vaše přiznání, že již dnes ekonesmysly stojí dost když se to zatím ve větší míře nepromítlo na vašich přijmech a na vašich vydáních?
Jindřich Duras
14.3.2024 17:02 Reaguje na Miluna z HorHonza Honza
13.3.2024 07:441. degradace a oteplování je komplexní věc, i když CO2 (nejspíše) hraje zásadní roli, jsou i jiné faktory: zástavba, kácení lesů, rozšiřování polí s chybnou agrotechnikou, celkové odvodnění krajiny- schází ochlazovací prvek vody atd.
2. boj proti oteplování musí být smyslplný = jelikož jsou změny globální, proto i boj proti oteplování musí být globální. Musí být také komplexní, nelze vytrhnout jednu věc. Musím nejen snižovat CO2, ale i zastiňovat (zástavbu), zalesňovat (sušší oteplující pole a louky se celosvětově rozšiřují na úkor chladnějšího a vlhčího lesa). Musím vidět priority, co je nejdůležitější, proti čemu zasáhnout nejdříve. Když se člověk topí, první volba je ho vytáhnout z vody, pak teprve zahájit masáž srdce, když hoří 1. volba je uhasit požár, pak teprve pátrat po příčině. Oteplování se nejvážněji projevuje vysušováním. Proto nejdůležitější je zavodnění.
Věnovat biliony jen jednostraně na jednu věc, nevidět priority, nepostupovat komplexně, globálně je chybné řešení a nemůže vést k vyřešení problému. Takovýto názor žádná dezinformace není.
V jiném článku v ekolistu byla zmíněna setrvačnost hladiny CO2, tj. i když dosáhneme uhlíkové neutrality, oteplování se nezastaví. Proto boj proti následkům oteplování = ochlazování = zalesňování, zadržování vody je i jediný smyslplný boj v nejbližší budoucnosti.
Michal Ukropec
13.3.2024 11:29 Reaguje na Honza HonzaLadislav Metelka
13.3.2024 11:32 Reaguje na Michal UkropecJarek Schindler
13.3.2024 19:57 Reaguje na Ladislav MetelkaZdeněk Charvát
14.3.2024 08:24 Reaguje na Jarek Schindlerhttps://faktaoklimatu.cz/infografiky/emise-cr
Jarek Schindler
14.3.2024 11:26 Reaguje na Zdeněk CharvátJarek Schindler
14.3.2024 18:09 Reaguje na Petr EliasMichal Ukropec
14.3.2024 05:44 Reaguje na Ladislav MetelkaJindřich Duras
14.3.2024 17:11 Reaguje na Michal UkropecMichal Ukropec
15.3.2024 09:19 Reaguje na Jindřich DurasMiluna z Hor
13.3.2024 16:08 Reaguje na Michal UkropecVladimir Mertan
13.3.2024 16:37 Reaguje na Miluna z HorMiluna z Hor
13.3.2024 17:19 Reaguje na Vladimir MertanMilan Milan
16.3.2024 13:19 Reaguje na Miluna z HorMiluna z Hor
13.3.2024 17:22 Reaguje na Vladimir MertanVladimir Mertan
13.3.2024 21:58 Reaguje na Miluna z HorZdeněk Charvát
14.3.2024 08:25 Reaguje na Vladimir MertanVladimir Mertan
14.3.2024 16:07 Reaguje na Zdeněk CharvátZdeněk Charvát
14.3.2024 18:53 Reaguje na Vladimir MertanIvo Kohn
14.3.2024 09:58 Reaguje na Vladimir MertanVladimir Mertan
14.3.2024 16:24 Reaguje na Ivo KohnIvo Kohn
15.3.2024 11:58 Reaguje na Vladimir MertanVladimir Mertan
15.3.2024 19:34 Reaguje na Ivo KohnMiluna z Hor
13.3.2024 17:25 Reaguje na Vladimir MertanVladimir Mertan
13.3.2024 22:41 Reaguje na Miluna z HorNa obrázku 4.1.4. jasne vidíte koncetráciu 12 000 PPM CO2 pri Andsko- Saharskom zaľadnení.
Karel Zvářal
13.3.2024 22:51 Reaguje na Vladimir MertanJarek Schindler
14.3.2024 11:45 Reaguje naVladimir Mertan
14.3.2024 16:13 Reaguje na Jarek SchindlerVladimir Mertan
14.3.2024 16:31 Reaguje naJindřich Duras
14.3.2024 17:15 Reaguje na Miluna z HorŘíká se, že jediný dar od Pánaboha, se kterým jsou všichni spokojeni, protože ho mají dostatek, je Rozum :-)
Milan Milan
17.3.2024 18:01 Reaguje na Miluna z HorVladimir Mertan
13.3.2024 22:41 Reaguje naNa obrázku 4.1.4. jasne vidíte koncetráciu 12 000 PPM CO2 pri Andsko- Saharskom zaľadnení.
Vladimir Mertan
14.3.2024 16:09 Reaguje naVladimir Mertan
14.3.2024 20:01 Reaguje naPrimárne ale diskutujeme o tom, že Zem v minulosti prekonala ľadové doby pri 20 násobnej koncetrácii CO2 ako je dnes. Pani Miluna ma nazvala lhářem a neospravedlnila sa a Vy sa krútite ako červík a hľadáte do čoho by ste ešte zavŕtal namiesto toho aby ste uznal, že moje pôvodné tvrdenie bolo správne.
Michal Ukropec
14.3.2024 05:48 Reaguje na Miluna z HorZdeněk Charvát
14.3.2024 08:35 Reaguje na Michal UkropecI kdybychom nic nedělali tak to množství není zanedbatelné ale my toho dělám docela dost. 🤷♂️
Jarek Schindler
14.3.2024 11:48 Reaguje na Zdeněk CharvátMichal Ukropec
15.3.2024 09:23 Reaguje na Zdeněk CharvátJindřich Duras
15.3.2024 13:59 Reaguje na Michal UkropecMilan Milan
17.3.2024 18:21 Reaguje na Zdeněk CharvátSlavomil Vinkler
13.3.2024 07:45Richard Vacek
13.3.2024 08:01 Reaguje na Slavomil VinklerJarek Schindler
13.3.2024 20:58 Reaguje na Slavomil VinklerLukas B.
13.3.2024 08:25Miroslav Vinkler
13.3.2024 08:39K falsifikaci teorií o příčinách i dopadech globálního oteplování lze dodat pouze to , že jde o běžný jev.
Postačí si například vzít dějiny náboženství a společenské turbulence,které vývoj náboženství provázely. U nás zejména spojováno s upálením Husa, hustiskými válkami , Bílou horou apod.
Stejné tomu bylo i u modernějšího učení - viz Komunistický manifest a jeho dopady na společnost.
Avšak zpátky ke klimatu - to je smutnou ukázkou vítězství zelené ideologie, spíše iracionálního náboženství, nad skutečnými potřebami společnosti. Ta podobnost s komunistickým revolučním třeštním je až nápadně zarážející.
Honza Honza
13.3.2024 09:49Radim Polášek
13.3.2024 10:03 Reaguje na Honza HonzaCo se týká tamějšího vysychání klimatu, řešení je kácet, aby se vykácená plocha mohla zemědělsky využít, protože to tamější obyvatelé potřebují k vzestupu své životní úrovně. Ale současně je třeba zachovat takzvanou kostru krajinu, v rámci jednotek kilometrů čtvereční či v podobně "jemném rozlišení" nechat určitou rozlohu pralesa. Jestli polovinu rozlohy, nebo třetinu nebo nechat třeba jenom pětinu rozlohy, museli by si tam sami vyzkoumat, aby to bránilo nežádoucímu vysušování a oteplování tamější krajiny.
Otakar Šída
13.3.2024 18:24 Reaguje na Radim PolášekJindřich Duras
14.3.2024 17:29 Reaguje naRadim Polášek
13.3.2024 09:51Teprve v devadesátých letech, když jaksi se žádné ochlazování nedostavovalo, byla přijata opačná teorie a sice že se spalováním fosilních paliv klima otepluje.
Neboli současný globální alarmismus je sám o sobě v současné době největší dezinformace a propagandisté alarmismu největší dezoláti, strašící lidstvo, aby dosáhli svých soukromých cílů, přerozdělování majetku od chudých a chudších směrem k těm správným zeleným bohatým baronům a oligarchům a získání moci nad lidmi.
Jinak je tady vidět klasický průběh vývoje totalitní moci, když stanovený politický a ideologický zelený cíl je nereálný a tak je problém ho dosáhnout. Hledají se tedy "viníci", na které se dá neúspěch shazovat. Důkazem je i tento článek a v něm údajné spiknutí jakési fosilní lobby. Asi jako za komunistů byly politické procesy se Slánským v rámci likvidace nějaké židovské i sionistické lobby, tehdy to ale byla klika, ne lobby.
Jen čekám, kdy bude někdo obviněn a pohnán k nějakému soudu a kdy propagandou zblbnuté zelené kolektivy, jako tehdy byly rudé kolektivy, budou psát veřejně dopisy za co nejpřísnější odsouzení "ztroskotanců a zaprodanců" sabotujích "svatou zelenou myšlenku".
Miroslav Vinkler
13.3.2024 09:58 Reaguje na Radim PolášekTo vše už tady bylo , vidíte že vzorce chování se opakují ve spirále.
Jinak k té fosilní lobby - každý by nějak reagoval,když se objeví někdo kdo chce váš byznys zlikvidovat a fosilní průmysl není výjimkou. Ovšem ne tak jak ekomagoři tvrdí.
Radim Polášek
13.3.2024 10:17 Reaguje na Miroslav VinklerZelená lobby hlavně vyhrává v propagandě. Jako tehdy byli rudí svazáci, které živili rodiče a tak ještě nepochopili, že lidi musí být z něčeho živi a na něčem vydělávat, aby společnost neumírala hlady. A tak v rámci světlých zítřků, které někdy v budoucnu měly "brzo" přijít ničili lidem to současné živobytí.
Tak dneska "zelení svazáci" poblouznění dnešní zelenou propagandou masově se snaží lidem ničit to dnešní živobytí. Jako že coby Evropa prošlapeme světu novou zelenou cestičku a někdy v budoucnu nás bude celý svět plácat po ramenou a dávat nám zadarmo dorty a stejky a padesátiletou whisky atd.
Jenomže spíš to vypadá, že jsme odbočili z rovné vyasfaltované cesty, kterou jdou ostatní, do blátivé příkopy zarostlé kopřivami a trním a světu vyšlapáváme Cimrmanovu slepou uličku, aby celý svět věděl, že "tady cesta nevede".
Ladislav Metelka
13.3.2024 10:34 Reaguje na Radim PolášekTomáš Jelínek
13.3.2024 10:19Jindřich Duras
14.3.2024 17:33 Reaguje na Tomáš JelínekPetr Brok
13.3.2024 10:57Milan Milan
13.3.2024 11:17Miluna z Hor
13.3.2024 16:06 Reaguje na Milan MilanMiluna z Hor
13.3.2024 15:57Miroslav Vinkler
13.3.2024 16:43 Reaguje na Miluna z HorFranta Frantíků
13.3.2024 16:52 Reaguje na Miroslav Vinkler...ale zase si na ní můžeme ukázat nejběžnější typ současného člověka- narcistického neomylného psychopata toužícího po pozornosti za každou cenu, konspiračního šílence pro kterého pravda a osobní vývoj k ní není podstatný a který klidně zabije svoje děti a vnuky jen proto aby si svoje osobní neomylné paradigma vyjímečného mudrce, vidícího tajné věci za oponou mohl ponechat ....
1) narcistického neomylného psychopata:
Vůbec si nepřipouští, že nemusí mít pravdu
2) konspiračního šílence pro kterého pravda a osobní vývoj k ní není podstatný:
Pokud teorie globálního oteplování není pravdivá, je konspirační šílenec ona
3) který klidně zabije svoje děti a vnuky jen proto aby si svoje osobní neomylné paradigma vyjímečného mudrce:
Bez cenově dostupných energií se bude umírat jak na běžicím páse. GLobální oteplování nás možná zabije za desítky let, mrazem můžou lidé umírat už příští zimu...
Miluna z Hor
13.3.2024 17:12 Reaguje na Franta FrantíkůFranta Frantíků
13.3.2024 17:18 Reaguje na Miluna z HorProsím, pošlete mi Vaši stať ohledně vysvětlení fyziky Slunečních cyklů a teploty jeho koróny.
Pokud je totiž GO teorie potvrzena, už proto musí být vysvětlení (vylučovací metoda). V opačném případě totiž za změnou klimatu může klidně být i činnost Slunce. Z odborného hlediska by mne to strašně zajímalo.
Ale vy jste jistá, takže nevíte a asi jen papoškujete názory jiných...
Miluna z Hor
13.3.2024 17:29 Reaguje na Franta FrantíkůFranta Frantíků
13.3.2024 17:35 Reaguje na Miluna z HorTímto s Vámi končím diskuzi. Nic nového (kromě urážek) se očividně nedozvím...
Miluna z Hor
13.3.2024 17:43 Reaguje na Franta FrantíkůPetr Elias
14.3.2024 12:23 Reaguje na Franta FrantíkůZdeněk Charvát
14.3.2024 19:18 Reaguje na Petr EliasNapř: https://www.sidc.be/SILSO/ssngraphics
A nebo z NASA:
https://climate.nasa.gov/climate_resources/189/graphic-temperature-vs-solar-activity/
Miluna z Hor
13.3.2024 17:06 Reaguje na Miroslav VinklerFranta Frantíků
13.3.2024 17:14 Reaguje na Miluna z Hor...každý má právo na svůj názor...
A hned o pár řádků níže:
...pocit sociální vyloučenosti z komunity konspiračních narcistických vyznavačů pavědeckých lží není ničím negativním...
Kde berete tu jistotu, co je pavěda a co pravda? Víte, já jsem vědec. Netuším, jestli je GO pravda nebo pavěda - není to můj obor, nerozumím mu. Ale Vy jste si prostě jistá!
Důvod proto je jednoduchý: Jistota pramení z nevědomosti!
Miluna z Hor
13.3.2024 17:31 Reaguje na Franta FrantíkůMiluna z Hor
13.3.2024 17:41 Reaguje na Franta FrantíkůSlavomil Vinkler
13.3.2024 19:29 Reaguje na Franta FrantíkůVrt ledovcem Vostok
Petr Pokorný | 12. 7. 2012 | Vesmír 91, 438, 2012/7
Slavomil Vinkler
13.3.2024 19:37 Reaguje na Franta Frantíkůhttps://cs.wikipedia.org/wiki/Milankovi%C4%8Dovy_cykly
Miluna z Hor
13.3.2024 19:44 Reaguje na Slavomil VinklerFranta Frantíků
13.3.2024 19:54 Reaguje na Slavomil VinklerMilankovičovy cykly za tím patrně nebudou, na to je současná změna příliš rychlá. Pes bude zakopaný jinde.
Franta Frantíků
13.3.2024 19:57 Reaguje na Franta FrantíkůKarel Zvářal
13.3.2024 20:13 Reaguje na Franta FrantíkůTrávníky bez trávy, hliněná pole bez vegetace, vypalované pralesy, rozlezlá zástavba... O tom tu bude diskuse ještě mnohokrát. Nejsem zdaleka sám, kdo má ten "pocit", resp. jistotu.
https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/karel-zvaral-souvisi-nejak-globalni-oteplovani-s-masivni-deforestaci-destneho-lesa
https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/karel-zvaral-travniky-bez-travy-a-globalni-oteplovani
Miluna z Hor
13.3.2024 20:25 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
13.3.2024 20:42 Reaguje na Miluna z HorProstě jsme stále na začátku poznání planetárních klimatických změn a omezit se jen na hon na kysličník považuji za hrubou chybu, možná až cílenou dezinformaci.
Franta Frantíků
13.3.2024 20:50 Reaguje na Karel ZvářalAno, zatím víme pouze to, že nic nevíme. Cílená dezinformace je podle mne hlavně to, že za to mohou pouze antropogení vlivy. To podle mne není pravda. Pokud by to pravda byla, bylo by klima před "vznikem" člověka stabilní.
Karel Zvářal
13.3.2024 20:58 Reaguje na Franta FrantíkůAntropocén je ta "přidaná hodnota", něco jako přilévání oleje do ohně. Nezpochybňuji proxydata, ale taky nejsem slepý ani hloupý, abych nevnímal jiné než planetární/kosmické vlivy.
Běžte na pláž bez slunečníku a vydržte tam celý den! Něco podobného provádíme se zemským povrchem.
Franta Frantíků
13.3.2024 21:02 Reaguje na Karel ZvářalDůsledek je ten, že se to dostává do roviny náboženství:
Je jedna skupina, která "věří" a druhá, která "nevěří". Každá z nich má věrohodné důkazy na podporu svých argumentů, ale nemá důkazy na vyvrácení argumentů té druhé skupiny.
To je z filzofického pohledu neřešitelné :-D
Karel Zvářal
13.3.2024 21:11 Reaguje na Franta FrantíkůProstě úzce zaměřeným vědcům chybí komplexní pohled na věc. A publikuje se jen to, co schválí redakční rada. To je jedna z obrovských výhod Ekolistu, že pouští do étéru původní texty. Jje potom na pomazaných, co (a zda vůbec) si z toho vezmou.
Jindřich Duras
14.3.2024 17:47 Reaguje na Franta FrantíkůSystém je velmi složitý a jsme schopni ho popsat ne úplně dokonale. Jen nevím, proč z této skutečnosti vyvozujete, že "se to dostává do roviny náboženství". Nedostává. Dostává se to do roviny, že velká skupiny chytrých se to celé snaží pochopit a zdokonaluje systém znalostí. Také nám ostatním dává vědět, na co postupně přicházejí.
No a pak je druhá skupina, která sice ví houby, ale zásadně nesouhlasí a bude do krve tvrdit, že vědci tomu nerozumí a tak dokola. Zdejší diskuse není o tom, že by vědecký svět nedokázal snadno vyvrátit plky zdejších popíračů (neb jsou celkem primitivní). Potíž je, že oni si je vyvrátit nenechají :-). Není to snad z diskuse tady dost jasně vidět?
I váš argument je úkrokem vedle: vědci vědí stejné houby jako my, popírači. Ale tak to není :-)
pepa knotek
13.3.2024 16:50 Reaguje na Miluna z HorPříspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.
Jindřich Duras
14.3.2024 17:37 Reaguje na Miluna z HorOndřej Dočkal
13.3.2024 21:51Vzhledem k tomu, že obě planety mají podobné podmínky jako Země (podobnou velikost, složení, ale i vzdálenost od Slunce) a přitom obě tak radikálně odlišné klima (mrazivý Mars versus rozpálená Venuše), začala se objevovat otázka, zda klima není méně stabilní, než se předpokládá.
Víte proč? Protože tohle jsou přesně ty zkratkovité úvahy, navíc zavádějící, které do seriozní debaty o tomto problému opravdu nepotřebujeme. Přesně tyhle zkratky totiž vedou k té jak píšete polarizaci ve společnosti. Polarizaci mezi těmi, kteří pečlivě hodnotí to, co čtou .. a mezi těmi, kterým je v zásadě jedno co se ve článku píše - protože názor na věc už mají (až již takový, nebo makový).
POkud bylo cílem Vašeho článku sdělit "klimaskeptické" části veřejnosti, že se mýlí, když nevěří argumentům druhé strany, tak se obávám, že tímto stylem to opravdu nepůjde. Pouze přiléváte olej do ohně - a já se ptám:
cui bono?
Miluna z Hor
14.3.2024 06:55 Reaguje na Ondřej DočkalVladimir Mertan
14.3.2024 07:18 Reaguje na Miluna z HorInak podľa predpovedí z roku 1986 už malo more stúpnuť o 4 -8 metrov a úrodné oblasti USA a Ruska sa mali stať púšťami.
Miluna z Hor
14.3.2024 07:32 Reaguje na Vladimir MertanVladimir Mertan
14.3.2024 16:53 Reaguje na Miluna z HorInak ma tešilo sa s Vami zoznámiť, diskusii ste dali nový impulz, pretože bez Vás sa to tu motalo stále bezvýsledne dokola. Zvlášť keď p. Hanzl sa nejako odmlčal, zatiaľ ste ho dokonale zastúpila a v podstate aj vysoko prekonala.
Miluna z Hor
15.3.2024 07:08 Reaguje na Vladimir MertanVladimir Mertan
15.3.2024 11:41 Reaguje na Miluna z HorUrčite máte pravdu, že Rusom sa hodí predávať fosílne palivá pretože nič iné vlastne ani nemajú. Je pravdepodobné, že môžu platiť aj konšpiračné weby.
Určite som opatrný pri zisťovaní a overovaní zdrojov. Prekvapivé bolo pre mňa zistenie, že väčšina geológov a paleológov nezdieľa jednoznačný názor ani o nebezpečnosti ani výnimočnosti či jednoznačnom ľudskom vplyve na súčasné oteplenie.
Príkladom takého objektívneho zdroja je prednáška paleovedca Petra Pokorného. Ak nemáte čas, tak si pozrite graf ako prebiehali teploty v minulosti podľa geológov či paleológov v čase 45:20 https://www.youtube.com/watch?v=Hd67EMWFKek&t=2724s&ab_channel=LLionTV
Dobrý odkaz je aj prednáška geológa Petra Andráša: https://www.sszp.eu/wp-content/uploads/2012_conference_GER_p-1_Andras.pdf (v lepších časoch bola uverejnená aj v zborníku SAZP venovanej klimatickej zmene.)
Miluna z Hor
15.3.2024 13:46 Reaguje na Vladimir MertanJiří Svoboda
15.3.2024 15:30 Reaguje na Miluna z Horhttps://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jiri-svoboda-je-lidstvo-schopno-odvratit-nebo-aspon-vyrazne-zmirnit-globalni-klimaticky-rozvrat
Miluna z Hor
15.3.2024 19:51 Reaguje na Jiří SvobodaVladimir Mertan
15.3.2024 19:58 Reaguje na Miluna z HorMiluna z Hor
16.3.2024 07:00 Reaguje na Vladimir MertanVladimir Mertan
16.3.2024 08:22 Reaguje na Miluna z HorVladimir Mertan
16.3.2024 08:24 Reaguje na Vladimir MertanNiektoré udalosti, ktoré boli spojené s extrémnymi prejavmi počasia počas Malej doby ľadovej:
1315 – 1321 veľký hlad
1350 Vikingovia opustili svoje západné osídlenie v Grónsku
1500 v Anglicku sa prestáva pestovať vinič
august 1588 veľká víchrica priniesla skazu väčšiemu počtu lodí španielskej armády, ktorá tak urýchlila jej porážku v strete s anglickým loďstvom
1580 – 1600 výrazný pokles produkcie vína vo Švajčiarsku, dolnom Uhorsku a Rakúsku
1590 – 1850 vlna alpského glaciálneho zaľadnenia dosiahla v období malej doby ľadovej maximum
1687 – 1692 studené zimy a chladné letá spôsobili neúrodu
1693 – 1694 veľkú časť severnej Európy a Francúzska zachvátil veľký hladomor
1696 – 1697 Fínsko prišlo v dôsledku hladomoru o tretinu obyvateľov
1740 začiatkom roka pretrpel Paríž 75 dní silných mrazov, ktoré viedli k prudkému zvýšeniu cien potravín
1812 – kruté mrazy v decembri 1812 urýchlili porážku Napoleonovej armády v priebehu jeho vojenského ťaženia do Ruska, teploty vtedy klesali až na −37,5 °C[6]
1841 – 1851 pri "veľkom hlade" v Írsku, ktorý bol spôsobený spojením premenlivého počasia, choroby zemiakov a závislosti na jedinej plodine, zomrelo viac ako jeden milión ľudí
Jarka O.
16.3.2024 08:19 Reaguje na Vladimir MertanLadislav Metelka
18.3.2024 08:21 Reaguje na Jarka O.Jarka O.
14.3.2024 10:13 Reaguje na Vladimir Mertanhttps://neviditelnypes.lidovky.cz/zahranici/kalifornie-katastrofalne-mokre-sucho-a-naopak.A240312_163516_p_zahranici_nef
Já si pamatuji strašení ochlazením a záplavami v 80.letech, to mi bylo jestě celkem jedno, v 90.letech se sice vykládalo o vyschnutí a spálení Země, ale tehdy kvůli ozónové díře. Makléř ŽP při nástupu do funkce vypálil pecku, že ČR se otepluje 4x víc, neřekl tedy víc než co, a vzápětí se objevily zprávy, že se Evropa ochladí vlivem slábnoucího Golfského proudu vlivem oteplení. Čert aby se v klimaticích vyznal. Také na Slovensku se otepluje 4x rychleji?
Petr Elias
14.3.2024 12:35 Reaguje na Vladimir MertanVladimir Mertan
14.3.2024 16:46 Reaguje na Petr EliasPetr Elias
14.3.2024 19:49 Reaguje na Vladimir Mertan,,22. An important concern is that a global temperature rise of 1.5-4.5°C, with perhaps a two to three times greater warming at the poles, would lead to a sea level rise of 25-140 centimetres,,
https://sustainabledevelopment.un.org/content/documents/5987our-common-future.pdf
Vladimir Mertan
14.3.2024 20:32 Reaguje na Petr EliasPetr Elias
15.3.2024 07:33 Reaguje na Vladimir MertanVladimir Mertan
15.3.2024 11:46 Reaguje na Petr EliasVladimir Mertan
15.3.2024 12:18 Reaguje na Petr EliasJe to kapitola skleníkový efekt. Na začiatku kapitoly je zjavný preklep určite to nemá byť za 5 ale za 50 let. Na ďaľšej strane už je to správne.
Vladimir Mertan
14.3.2024 16:54 Reaguje na Petr EliasGro Harlem Brundtland,
Thijs de La Court
Slavomil Vinkler
14.3.2024 07:41 Reaguje na Miluna z HorCituji: Ostatně strategická závislost světa na fosilních palivech z nich činila významný vojenský cíl již během druhé světové války....
Miluna z Hor
14.3.2024 07:58 Reaguje na Slavomil VinklerMiluna z Hor
14.3.2024 16:26 Reaguje na Slavomil VinklerOndřej Dočkal
14.3.2024 19:48 Reaguje na Miluna z Horpokud jakákoli strana názorového spektra nedává pozor na validitu argumentů, které používá, pak v zásadě nahrává argumentaci straně druhé, např.:
pokud já tvrdím, že země je kulatá.. ale používám argumenty chybné (např. že kulatost jsem odvodil z toho, že včera pršelo), pak ti, kteří tvrdí, že země je placatá s klidem ukážou prstem na mě a budou se smát: vidíte toho blba, tvrdí že podle toho, že včera pršelo došel k tomu, že je země kulatá... země je prostě placatá, kdo to kdy slyšel, podle deště poznat jaká je země...
už si rozumíme?
Miluna z Hor
14.3.2024 07:30Karel Zvářal
14.3.2024 07:50 Reaguje na Miluna z HorMiluna z Hor
14.3.2024 08:04 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
14.3.2024 08:08 Reaguje na Miluna z HorJiří Svoboda
15.3.2024 13:31 Reaguje na Karel ZvářalÚkolem klimatologie není vysvětlovat rozdíly teplot naměřené v lese a na ulici velkoměsta.
Karel Zvářal
15.3.2024 20:08 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
15.3.2024 12:36Každopádně je tu jedna vážná otázka, které jste se vůbec nedotkl. Vy rozebíráte problém, že je nezbytné omezovat spalování fosilních paliv (s tím se ztotožňuji) a metody, které tomu hážou klacky pod nohy ze strany těch, kterým se tím ničí jejich byznys. Ano, to je jistě vážné téma. Je tu ale ještě vážnější téma. JAKÝM způsobem se dnes omezuje spalování fosilních paliv. Není to spíše jen divadlo pro 8 miliadr lidí fungující způsobem, aby se vlk ("zelené firmy") nažral, koza (těžaři fosilních paliv) zůstala celá a od 8 miliard (či spíše jen 1 miliardy) diváků se vybíralo za tu šou nehorázné vstupné?
Opravdu máme těmto hercům zcela nekriticky tlestat?
Vladimir Mertan
15.3.2024 20:06 Reaguje na Jiří SvobodaJarka O.
15.3.2024 14:20Klimatisti že umí vědecky vyvrátit názory hlupáků? No, moc se to nepovedlo u modelu fyzika Harpera, který tu byl 2x dáván s dotazem, kde udělal profesor z USA chybu,a byl ignorován, takže s tou fyzikální argumentací to tak horké nebude.
Diskuze, kde byl dán článek fyzika o tom, že CO2 je následek oteplení, byla smazána.
Že voda je hlavním skleníkovým plynem, se tu klimatikům psalo mnohokrát, a prý né, tedy ze začátku…
Petr Elias
16.3.2024 06:44 Reaguje na Jarka O.2. Ten Happer už nějak vysvětlil proč psal za prachy články pro ropné společnosti? :D https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vedci-na-prodej-klimaskeptici-pracuji-za-penize-sejku-a-uhlobaronu
3. Opravdu je zajímavé, jak si ten váš místní žvahlavový klub (ty, zvářal, vaněček, zahradník, a další) najdete nějakého joudu, zde Happera, kterého všade jinde znají již desítky let jako zaplaceného mystifikátora. Ten jeho mýtus o saturaci CO2 a zvýšení teploty o max 1 stupeň je známý. Dával jsem Vaněčkovi několik odkazů do diskuze k prostudování - bohužel se zmohl v odpovědi jen na tupé blekotání o sektě. ;)
4. Ten článek o CO2 jako o následku oteplení je ten článek ve kterém používají pouze korelace (a nějaké vlastní ,,indikátor,,), ve kterém je minimum fyziky a který těžce kritizovali i klimaskeptici? :D
5. A ještě nám sem prosím dej odkaz na to, jak někdo tvrdil že pára není hlavním skleníkovým plynem. ;)
Milan Vaněček
17.3.2024 21:55 Reaguje na Petr EliasA osobní útoky by si mohl PE odpustit, vždyť to co spočítal Happer je čistá fyzika a souhlasí s tím co spočítali i jiní o přímém vlivu rostoucí koncentrace CO2 na růst globální teploty. Rozdíl je jen v tom, že Happer říká: vliv je slabý, spočítal jsem to pod 1 stupeň Celsia pro zdvojnásobení nedávné CO2 koncentrace. A IPCC říká, ano, spočítal jste to správně, ale vliv je silný, může být velmi silný, když započteme zesílení (pozitivní zpětné vazby) vlivu růstu CO2 do našich klimatických modelů.
To co Happer spočítal lze napadat jen osobními útoky (kým je financovaný), fyzikálně je to v pořádku.
A já se mohu zeptat: kým je financovaný celý výzkum pro IPCC? To dělají amatéři ve volném čase nebo dobře placení fyzici?
Já se odvažuji tvrdit že objektivní názor mohou mít jen vědci již na grantech nezávislí=vědci-důchodci.
Dnešní článek diskutovaný zde je zase jen politický aktivismus. Není to věda.
Spočítat PŘÍMÝ izolovaný vliv CO2 jako skleníkového plynu, to je vyřešeno (viz Happer). To další, to je velmi složité modelování, mraky, optické vlasnosti různých mraků ve spektrální oblasti mezi cca 300 nm a 30 mikrometry, jejich dynamika okolo zeměkoule = to ještě řešit neumíme.
No a pak tu máme oceány s jejich dynamikou, pak povrch pevniny (tady už umíme řešit a pozorovat třeba lidskou činnost vedoucí k "tepelným ostrovům" velkoměst.
Zkrátka, klimatičtí vědci, nebuďte tak pyšní a přiznejte že většinu problémů ještě popsat neumíte. Pak k Vám i ostatní vědci budou míň skeptičtí...
Petr Elias
18.3.2024 09:13 Reaguje na Milan Vaněček2. Osobní útoky? Doporučuji si prostudovat jak se o klimatolozích vyjadřuje váš místní žvahlavový klub i sám Happer. ;)
3. Financování IPCC je volně dohledatelné. I financování studií, ze kterých IPCC čerpá. :D To co vy nechápete je to, že dědek Happer je cíleně placený za to, aby vše okolo CO2 bagatelizoval (a to už desítky let). :D
4. Vaše ,,odvážné tvrzení,, je opravdu strašná debilita. :)
5. I kdyby ten ,,přímý vliv,, třeba spočítal dobře, tak to neznamená, že může tvrdit nesmysle o minimálním až negativním účinky zpětných vazeb. :D A moc mu nepomáhá ani to jeho bagatelizování poz. z. vazeb a zveličování negativních z. vaz. :D Ani když svá tvrzení ,,opře,, o nikým nepotvrzenou teorii o Iris dalšího zaplaceného žvahlava Lindzena. :D
https://debunkingdenial.com/will-happer-climate-change-denier/
https://skepticalscience.com/happer-spencer-global-warming-continues.html
6. Zkrátka, nebuďte takový zatvrzelý ignorant a vzývač ikony Happera a zkuste postoupit o krok dopředu. ;)
Ladislav Metelka
18.3.2024 09:27 Reaguje na Milan VaněčekPokud jde o IPCC, výzkum financují a provádějí zúčastněné meteorologické služby a klimatologická centra. IPCC jen sumarizuje jejich publikované výsledky a dělá z nich metaanalýzu.
Milan Vaněček
18.3.2024 10:12 Reaguje na Ladislav MetelkaAle pánové, přece víte že je další následující krok: tvorba mraků.
A o tom mluvil zase už desetiletí Lindzen. Teorie iris. Penzista Linzen je nepochybně mnohem větší autorita v klimatologii (byl ředitelem významného US ústavu v oboru) než Vy oba.
IPCC tento třetí krok zatím bagatelizuje (říkají, že v tom třetím kroku nastává řada dalších zpětných vazeb, některé zesilující (pozitivní) jiné negativní (zeslabující) a že se to navzájem zhruba "vyruší".
Každý kdo trochu rozumí spektroskopii a vidí obrovskou složitost problému, musí být skeptický k tomuto vyjádření IPCC (které má ovšem nepředstavitelně velkou ekonomickou hodnotu, v jehož důsledku můžeme investovat zatím nikdy nepoužité obrovské množství peněz buď zbytečně nebo smysluplně).
Dynamika mraků mezi tropickou a polárními oblastmi a jejich reálné optické vlastnosti a modelování toho všeho, to je třeba zvládnout, ne bagatelizovat, to je NEZBYTNÝ krok před dalšími kroky rozhodování, které investice do ekologie a energetiky jsou ty nejvhodnější.
Jinak já osobně preferuji rozumně dělanou fotovoltaiku jako celosvětově nejvýhodnější (finančně i šetrně pro přírodu, viz třeba opětné zúrodňování okrajů pouštních oblastí v Číně agrovoltaikou) pomoc ekologii a energetice.
Ladislav Metelka
18.3.2024 10:26 Reaguje na Milan VaněčekMilan Vaněček
18.3.2024 11:45 Reaguje na Ladislav MetelkaProto mi vadí ta suverénnosti předpovědí klimatu.
Ladislav Metelka
18.3.2024 11:48 Reaguje na Milan VaněčekPetr Elias
18.3.2024 11:00 Reaguje na Milan VaněčekZde se třeba podívejte na to co odhadoval Hansen a co Lindzen. Nějak mu to nevyšlo no... :D
https://skepticalscience.com/graphics.php?g=17
Milan Vaněček
18.3.2024 11:43 Reaguje na Petr EliasSpíš je smutné, že ani po 40 letech nemáme podstatně více znalostí o Lindzenově hypotéze.
Ladislav Metelka
18.3.2024 11:46 Reaguje na Milan VaněčekMilan Vaněček
18.3.2024 14:19 Reaguje na Ladislav MetelkaMyslím si totiž, že když to doposud nedovedeme modelovat (dynamický systém různých mraků fungující jako proměnná (několika)zpětnovazební clona), tak nemůžeme říci, že jsme to potvrdili nebo vyvrátili.
Ladislav Metelka
18.3.2024 14:35 Reaguje na Milan VaněčekMilan Vaněček
18.3.2024 16:31 Reaguje na Ladislav MetelkaAle o to nejde, opět mě jde jen o odpověď na tento zásadní problém (požadavek na výzkum), který jiní formulovali lépe:
cituji:
Hence, providing tighter constraints on how much carbon may be emitted based on the TCRE (Transient Climate Response to cumulative carbon Emissions) requires providing tighter bounds for estimates of the physical climate
feedbacks, particularly from clouds,
as well as to a lesser extent for the other contributions from the
rate of ocean heat uptake, and the terrestrial and ocean cycling of carbon.
Na informace o řešení tohoto problému se stále ptám.
Ladislav Metelka
18.3.2024 14:41 Reaguje na Milan VaněčekVladimir Mertan
18.3.2024 15:48 Reaguje na Ladislav MetelkaPetr Elias
19.3.2024 08:41 Reaguje na Vladimir MertanVíš na co jsem teď narazil? Na článek z minulého roku a diskuzi pod ním ve kterém jste se ty, vinkler, peregrin opět krásně zesměšnili s tím, že letošní zima bude chladná. :D Zoufalci... :D
Ladislav Metelka
19.3.2024 08:56 Reaguje na Petr EliasVladimir Mertan
25.3.2024 16:11 Reaguje na Ladislav MetelkaVladimir Mertan
25.3.2024 14:47 Reaguje na Petr EliasPetr Elias
18.3.2024 13:55 Reaguje na Milan VaněčekHromada studií prokázala, že se Lindzen plete. To že je ignorujete a dál je vaše víra pevná, je čistě váš problém. ;)
Milan Vaněček
19.3.2024 11:09 Reaguje na Petr EliasLadislav Metelka
19.3.2024 11:21 Reaguje na Milan VaněčekMilan Vaněček
19.3.2024 12:55 Reaguje na Ladislav MetelkaPetr Elias
20.3.2024 07:35 Reaguje na Milan VaněčekMarek Eiderna
13.4.2024 00:01 Reaguje na Milan VaněčekMichal Capko
28.3.2024 09:341) část aktivistů si jím řeší spasitelský komplex, vyvěrající z protestantského podhoubí (před "záchranou klimatu" podobné typy lidí "zachraňovaly" něco jiného), tato móda je primárně určena většinově protestantskými USA, Velkou Británií či Švédskem, s takovým postojem se ale nedá dělat poctivá věda, navíc tento náboženský přístup vybízí ke konfrontaci ("boj s oteplováním"), nikoliv např. k adaptaci, a rozděluje svět na hodné (Jih) a zlé (Sever) - či-li výsledek je dán předem a nevyplývá z analýzy
2) existuje kapitalistická průmyslová lobby, která by ráda vyřadila tradiční výrobce v masovém měřítku, popř. vytvořila obří fondy pro své podnikání z veřejných peněz a k tomu se jim alarmismus hodí (viz např. miliardář Al Gore)
3) je ignorován disentní pohled pedologů / velká oteplování glóbu v pravěku a jejich vypozorované cykly
4) je ignorován dlouhodobý vliv podmořských sopek na oteplování, přitom mnoho vulkanicky aktivních zlomů prochází právě oceány
5) mezinárodní vědecké panely mají sklon být ovlivněny politickým zadáním, v závislosti na tom, kým jsou financovány
6) vlivem něj může docházet k manipulaci s daty - Michael Mann prohrál soud s klimaskeptikem Timothy Ballem - odmítl poskytnout soudu data, z kterých ve svém hokejkovém grafu vycházel
7) je otázkou, do jaké míry se na klimatu podílí spíše vliv tepelných ostrovů, daných urbanizací, plošným kácením (pra)lesů a zcelováním polí
8) s tím souvisí i zacházení s vodou v krajině - k oteplování přispívá i likvidace malého vodního cyklu